Facebook-mokat ja muut sosiaalisen median helmet.

Asiakaspalvelun aarteita, osa 15

Näin junailet tilauksellesi alennuksen jälkikäteen.
Asiakaspalvelun aarteita, osa 15

Kelpaako julkaisu etusivulle?

Arkiston aarre

  • Nimi Juuri nyt
    Tulos: 0 (0 ääntä)

    Kommentti

  • 7 kommenttia

      Ei kommentteja
    1. Turmeltu muurahainen 30.12.2025 0:09
      Tulos: +19 (19 ääntä)
      Koiratarvikekauppa varmaan ajattelee niin, että keskimääräinen asiakas ei ala palautusrumbaan. On kannattavampaa olla suostumatta jälkikäteisalennukseen siksi. Hullua, niin hullua se toki on, että tilataan ja sitten palautellaan ja tilataan taas. Mutta sellaiseksi on maailma mennyt.

      Lainaa

    2. Liitto-orava Salme Pasi 30.12.2025 0:31
      Tulos: +15 (17 ääntä)
      Vai orava pudottanut? Kaikenlaisia selityksiä 😆 Tainnut asentajalla proppu palaa ja viatonta luontokappaletta syytetään. Melko kommellus koko tapaus kyllä 🤯

      Lainaa

    3. Kirpeä Ahven 30.12.2025 0:46
      Tulos: +3 (3 ääntä)
      Turmeltu muurahainen: Koiratarvikekauppa varmaan ajattelee niin, että keskimääräinen asiakas ei ala palautusrumbaan. On kannattavampaa olla suostumatta jälkikäteisalennukseen siksi. Hullua, niin hullua se toki on, että tilataan ja sitten palautellaan ja tilataan taas. Mutta sellaiseksi on maailma mennyt.
      Ei se ihan noin mene. Asiakas on tilannut tuotteen ja maksanut Klarnalla. Olettaisin että tämä on huomionarvoista siksi että asiakas ei ole vielä maksanut itse mitään, mutta tilanne on silti sama kuin jos olisi: Klarna on vain tilittänyt tuon maksun Peten Koiratarvikkeelle asiakkaan puolesta. Alennuksen antamiseksi liikkeen pitäisi siis tehdä palautus Klarnalle, joka sitten kuittaisi sen saaduksi ja vähentäisi sen asiakkaan saldosta. Vaatii todennäköisesti puhelimessa asioiden selvittelyä heidän välillään ja riski virheille on iso. Sen sijaan palautus ja uusi tilaus hoituu automaattisesti, tai ainakin rutiinilla, alusta loppuun.

      Lainaa

    4. Mauton ahven 30.12.2025 1:01
      Tulos: +1 (3 ääntä)
      Liitto-orava Salme Pasi: Vai orava pudottanut? Kaikenlaisia selityksiä 😆 Tainnut asentajalla proppu palaa ja viatonta luontokappaletta syytetään. Melko kommellus koko tapaus kyllä 🤯
      Ei se mun vika ole jos on pelikaaneja turbiinissa!
      En mä mikään jumala ole, mä olen lentäjä!

      Lainaa

    5. Nerokas tomaatti 30.12.2025 1:15
      Tulos: +3 (3 ääntä)
      vastaava elisalla: tilasin luurin illalla, aamulla menin ihailemaan sivuille tulevaa puhelintani ja huomasin 200e alen, yhteys aspaan ja vaikka ei oltu ees lähetetty oli mahdotonta antaa alea siihen, ja ainut tapa saada ale on tilata toinenkin luuri ja jättää noutamatta ensin tilattu

      Lainaa

    6. Aikailematon puuma 30.12.2025 1:31
      Tulos: +4 (6 ääntä)
      Testo-orava. Jakulle ja muille tiedoksi, että 20.9 on aivan muu luku kuin päivämäärä, järjestysluvuissa eli mm. päivämäärissä on piste kuukauden jälkeen. Esimerkiksi 20.9., EI 20.9 tai 209 tai 9.20(.) Ja jos vuosiluku tulee perään, niin 20.9.1999. Opeteltiin noin 8-9-vuotiaina suomalaisissa kouluissa.

      Lainaa

    7. Aikailematon puuma 30.12.2025 1:33
      Tulos: 0 (2 ääntä)
      Lisäys. Googlaa mistä tilaat, Gigantti on paskin pulju, jos joudut palauttamaan tai käyttämään aspaa. Älä tilaa sieltä tai mistäkään muualta missä arviot ovat pääasiassa pelkkää negaa.

      Lainaa

    Lue lisää

    Kommentoi

    Avatar

    Vastaa

    Nimikone

    Laiskottaako? Täytä nopeasti nimikoneella!

    Avainsanat: alennus, asiakaspalvelu, gigantti, palautus, peten koiratarvike, posti, teleme, televisio, tv