Facebook-mokat ja muut sosiaalisen median helmet.

Kuvakooste, osa 356

Kyllä Kankaanpäässä osataan joulukortti suunnitella!
Suurenna näkymä
Kuvakooste, osa 356

Arkiston aarre

 • Nimi Juuri nyt
  Tulos: 0 (0 ääntä)

  Kommentti

 • 27 kommenttia

   Ei kommentteja
  1. Kelpo koala 7.12.2021 0:34
   Tulos: +410 (428 ääntä)
   En ehkä uskaltais mennä yöllä vessaan, jos pitäis kulkee Santerin ohi.

   Lainaa

  2. Tulos: -106 (176 ääntä)
   Matti koska jos ei ole tarpeeksi heilannut helluntaina, niin sitten on Kankaanpäässä natseja koko talvi.

   Lainaa

  3. Liila Laiskiainen 7.12.2021 0:51
   Tulos: +243 (245 ääntä)
   Tuohon joulukorttiin sopisi siteeraus laulusta "No onkos tullut kesä nyt talven keskelle?" 😁

   Lainaa

  4. Luuton nauta 7.12.2021 1:06
   Tulos: +120 (132 ääntä)
   Katoin, että Santerilla oli munat taskussa. Ei tainnut olla.

   Lainaa

  5. Tulos: -9 (33 ääntä)
   Kankaanpäässä, Noormarkussa, Lapualla, Kuusamossa, Jyväskylässä, Helsingissä, Tampereella..

   Lainaa

  6. Pingviini (ent. Soinniton ananas) 7.12.2021 1:57
   Tulos: -18 (32 ääntä)
   On siinä sentään pari punaista tönöä, ihan talvesta menee!

   Lainaa

  7. Elävä taistelija 7.12.2021 4:52
   Tulos: +93 (107 ääntä)
   Huh, nuo mallinuket on aika kylmääviä.

   Lainaa

  8. Ananaskirjain 7.12.2021 5:36
   Tulos: +86 (90 ääntä)
   Luuton nauta: Katoin, että Santerilla oli munat taskussa. Ei tainnut olla.
   Kappas vain, paljastuikin hyppynaruksi kun tarkemmin katsoi. Ja hyvä niin.

   Lainaa

  9. Juoruava järvisieni 7.12.2021 9:18
   Tulos: +103 (105 ääntä)
   Ananaskirjain: Kappas vain, paljastuikin hyppynaruksi kun tarkemmin katsoi. Ja hyvä niin.
   Hetken tihrustin itsekin, että jassoo Santeri on monitoimimies.
   Voisin kyllä itekin haluta tommoisen mallinuken. Vois olla hauska tehdä jäynää kavereille ja sitten yksinäisinä iltoina jutella sille ja kuvitella, että meillä on tässä nyt jotain suurta alkamassa. 

   Lainaa

  10. Vastarannan kiiski 7.12.2021 9:35
   Tulos: +132 (134 ääntä)
   Outin asetelma on kyllä mainio. Voi vaan kuvitella, kuinka monella ohikulkijallla lirahtaa housuun iltapimeällä.

   Lainaa

  11. Tulos: +39 (45 ääntä)
   Kankaanpään Joulu on Kankaanpää-seuran kokoama joulunajan lukulehti. Tuo kortti on todennäköisesti sen mainos ja samalla lehden kansikuva. Vaikka lehden sisältö pyörii usein jouluaiheen ympärillä, siinä tehdään myös yhteenvetoa, mitä merkittävää pitäjässä on kuluneena vuonna tapahtunut. Kansikuvakin usein vuoden varrelta.

   Lainaa

  12. Relevantti seepra 7.12.2021 10:39
   Tulos: +28 (34 ääntä)
   Iida Elina: Kankaanpään Joulu on Kankaanpää-seuran kokoama joulunajan lukulehti. Tuo kortti on todennäköisesti sen mainos ja samalla lehden kansikuva. Vaikka lehden sisältö pyörii usein jouluaiheen ympärillä, siinä tehdään myös yhteenvetoa, mitä merkittävää pitäjässä on kuluneena vuonna tapahtunut. Kansikuvakin usein vuoden varrelta.
   Eiköhän se ole lehdykän kansi, kun Mattikin kannesta puhuu. Kortti taitaa olla ylläpitotiimin hätiköity tulkinta kuvasta.

   Lainaa

  13. Tulos: -20 (26 ääntä)
   Se on Kankaanpäällä.

   Lainaa

  14. Arkkienkeli 7.12.2021 18:42
   Tulos: +34 (44 ääntä)
   traumcity: Matti koska jos ei ole tarpeeksi heilannut helluntaina, niin sitten on Kankaanpäässä natseja koko talvi.
   Itse asiassa noin kymmenen vuotta sitten tärppäsi Tampereella ihan ok gimma kainaloon ja menimme hänen luokseen autollani (Kankankaanpäähän). Aamulla järkytys oli suuri, kun hänen isänsä klovniviiksissä tuli herättelemään (gimma oli noin 40v., joten ajattelin että hänen talonsa, mutta asuikin isänsä kanssa) ja halusi esitellä heidän sukunsa suurimmat aarteet. Olohuoneessa oli 2 x 1 metrin kokoinen akvarellimaalaus Hitleristä ja suvun kirjallisuuden aarteet olivat Mein Kampf 1 & 2 kirjahyllyssä. Sain kuulla kaikkien paikallissukulaisten olevan samalla aatteella. Suihkun jälkeen kerroin käyväni tankilla ja käänsin bimmerin nokan takaisin Helsinkiin. Takaisin en tuonne nazien peräkylään eläissäni mene.

   Lainaa

  15. Tulos: +53 (53 ääntä)
   Meillä oli lapsena hiukan erikoinen naapuri, jolla oli rahaa varsin mukavasti, ja se sit osteli kaikkee hassua joskus kun sille päälle sattui. Kuten puolustusvoimien käytöstä poistetun syöksyveneen koristeeksi pihalleen, ja sen kokkaan naisvartaloisen mallinuken, jonka puki kohtalaisen niukasti. Siinä se tönötti maamerkkinä. Oli helppo ohjata vieraampia perille, ku pysty sanomaan että siitä panssaroidun veneen kohdalta käännytte ja ajatte metsän laitaan. :D

   Lainaa

  16. Tulos: +21 (21 ääntä)
   Arkkienkeli: Itse asiassa noin kymmenen vuotta sitten tärppäsi Tampereella ihan ok gimma kainaloon ja menimme hänen luokseen autollani (Kankankaanpäähän). Aamulla järkytys oli suuri, kun hänen isänsä klovniviiksissä tuli herättelemään (gimma oli noin 40v., joten ajattelin että hänen talonsa, mutta asuikin isänsä [...]
   Isäni nuoruudessa 1960-1970 -lukujen vaihteessa joku tyyppi kaupitteli hänelle aivan aitoa natsilippua Natsi-Saksan ajoilta. Isäni vastasi mieluummin kuolevansa kuin ostavansa sen. Jälkeenpäin, vuosikymmeniä myöhemmin hän harmitteli tätä päätöstään koska siitä olisi saanut jälleenmyynnissä hyvät rahat.

   Lainaa

  17. Törppönen 8.12.2021 15:20
   Tulos: +13 (15 ääntä)
   Jos minulla olisi oma Sami niin hämmentäisin naapureitani ihan samalla tavalla. Jos koskaan on tilaisuus pelotella, niin minä pelottelen! :D

   Lainaa

  18. Tulos: -1 (7 ääntä)
   Ihmisviha: Se on Kankaanpäällä.
   Jaa mikä?

   Lainaa

  19. Tulos: +6 (14 ääntä)
   Kesykana: Kankaanpäässä, Noormarkussa, Lapualla, Kuusamossa, Jyväskylässä, Helsingissä, Tampereella..
   Joo tää perinteinen paskalla - paskassa. Parhaiten kulminoituu konkretiaksi Raumalla - Porissa.

   Lainaa

  20. Itseasiassa 9.12.2021 8:31
   Tulos: +19 (21 ääntä)
   Arkkienkeli: Itse asiassa noin kymmenen vuotta sitten tärppäsi Tampereella ihan ok gimma kainaloon ja menimme hänen luokseen autollani (Kankankaanpäähän). Aamulla järkytys oli suuri, kun hänen isänsä klovniviiksissä tuli herättelemään (gimma oli noin 40v., joten ajattelin että hänen talonsa, mutta asuikin isänsä [...]
   No, ei näköjään tarvi ihmetellä, kun valtakunnallisissa lehdissä näitä epäiltyjä ovat paikalliset kuvailleet asiallisiksi ja normaaleiksi ihmisiksi.

   Lainaa

  21. Itseasiassa 9.12.2021 8:35
   Tulos: +18 (18 ääntä)
   foo: Isäni nuoruudessa 1960-1970 -lukujen vaihteessa joku tyyppi kaupitteli hänelle aivan aitoa natsilippua Natsi-Saksan ajoilta. Isäni vastasi mieluummin kuolevansa kuin ostavansa sen. Jälkeenpäin, vuosikymmeniä myöhemmin hän harmitteli tätä päätöstään koska siitä olisi saanut jälleenmyynnissä hyvät rahat.
   Kyllä sille varmasti ostaja löytyi. Eihän siitä kauaa ole, kun joku persujen kunnanvaltuutettu piti "vahingossa" natsilippua verhona.

   Lainaa

  22. Tulos: +5 (7 ääntä)
   Rikas orja: Meillä oli lapsena hiukan erikoinen naapuri, jolla oli rahaa varsin mukavasti, ja se sit osteli kaikkee hassua joskus kun sille päälle sattui. Kuten puolustusvoimien käytöstä poistetun syöksyveneen koristeeksi pihalleen, ja sen kokkaan naisvartaloisen mallinuken, jonka puki kohtalaisen niukasti. [...]
   Muuten hyvä juttu mutta syöksyveneet eivät ole panssaroituja, koska niiden pitää olla mahdollisimman nopeita ja siis kevyitä; nämä ominaisuudet suojaavat niitä enemmän kuin mitä millään panssaroinnilla voitaisiin järkevissä mitoissa saavuttaa. Eli joko se ei ollut panssaroitu, tai sitten se ei ollut syöksyvene.

   Lainaa

  23. Tulos: +5 (5 ääntä)
   Kah, kirjasto keksinyt kivan muunnelman vanhasta kunnon "Otatko kaikki mausteet"-vitsistä.

   Lainaa

  24. Kuulematon hirvi 9.12.2021 22:28
   Tulos: +3 (5 ääntä)
   Keketsutsu: Jaa mikä?
   Hakaristi. Ommeltu siihen kankaan päälle.

   Lainaa

  25. Puuhakas tuhatjalkainen 9.12.2021 23:42
   Tulos: -9 (9 ääntä)
   Santeri maahan selälleen, muna pystyyn ja ratsaille!

   Lainaa

  26. Tilattava tuhatjalkainen 11.12.2021 21:29
   Tulos: +5 (5 ääntä)
   Kelpo koala: En ehkä uskaltais mennä yöllä vessaan, jos pitäis kulkee Santerin ohi.
   Meilläkin oli ennen mallinukke käytävässä jolta puuttuu vielä toinen käsi. Kyllä vieraat pelästyi, varsinkin yöllä 😁

   Lainaa

  27. Jäävi kotieläin 16.12.2021 20:18
   Tulos: -1 (1 ääni)
   Luuton nauta: Katoin, että Santerilla oli munat taskussa. Ei tainnut olla.
   Sama. Katsoin että Santerilla on taskussa joku aikuisten tyttöjen lelu, mutta taitaakin olla vain hyppynaru.

   Lainaa

  Lue lisää

  Kommentoi

  Avatar

  Vastaa

  Nimikone

  Laiskottaako? Täytä nopeasti nimikoneella!

  Avainsanat: joulu, joulukortti, kankaanpää, kirjasto, kirjat, kuva, kyltti, lainata, mallinukke, sisustus