Facebook-mokat ja muut sosiaalisen median helmet.

Löytötavaratoimisto Facebook, osa 29

Onko kukaan nähnyt veneen potkuria tiellä?
Suurenna näkymä
Löytötavaratoimisto Facebook, osa 29

Arkiston aarre

 • Nimi Juuri nyt
  Tulos: 0 (0 ääntä)

  Kommentti

 • 46 kommenttia

   Ei kommentteja
  1. Hukkaposti 21.5.2020 3:15
   Tulos: +362 (590 ääntä)
   Olin yhdistyksen ständillä edustamassa ja joku vanha patu sanoi, että lävistykseni takia en tule saamaan koskaan poikaystävää. Tähän sitten sanoi, että kun ständivuoroni päättyy niin menen ravintolaan kumppanini kanssa syömään. Patu lähti hiljaisena pois. Olen siis nainen ja poikaystävä ei ollut keksitty juttu. Mahtoi patua harmittaa olla väärässä.

   Lainaa

  2. Hukkaposti 21.5.2020 3:18
   Tulos: -218 (298 ääntä)
   No joo, poikaystävän tilalla vois jos käyttää miesystävä tai kumppani. Sen verran oon jo ylittänyt täysi-ikäisyyden. :)

   Lainaa

  3. Voi Ei Se On Taas Se 21.5.2020 4:17
   Tulos: -271 (335 ääntä)
   Ei kannata Halisista ootta et palautuis. Voi älyttömyys et tarvii tasa-arvoilla ihan joka paikassa koska, nykyaika saatna.

   Lainaa

  4. Martti Ahtisaari ja kuminauhahousut 21.5.2020 5:38
   Tulos: +35 (67 ääntä)
   Voi Tomi, pelastit aamuni!😂😂😂

   Lainaa

  5. Tulos: -462 (596 ääntä)
   Hukkaposti: Olin yhdistyksen ständillä edustamassa ja joku vanha patu sanoi, että lävistykseni takia en tule saamaan koskaan poikaystävää. Tähän sitten sanoi, että kun ständivuoroni päättyy niin menen ravintolaan kumppanini kanssa syömään. Patu lähti hiljaisena pois. Olen siis nainen ja poikaystävä ei ollut keksitty juttu. Mahtoi patua harmittaa olla väärässä.
   On noloa, jos ei kehtaa sanoa olevansa hetero vaan pitää puhua jostain kumppanista. Ellei kyse ole sitten firman toisesta osakkaasta.

   Lainaa

  6. Tulos: +199 (243 ääntä)
   Voi Ei Se On Taas Se: Ei kannata Halisista ootta et palautuis. Voi älyttömyys et tarvii tasa-arvoilla ihan joka paikassa koska, nykyaika saatna.
   Tää oli kyllä hämmentävin kommentti vähään aikaan. Menin ihan sanattomaksi.

   Lainaa

  7. Tulos: +70 (104 ääntä)
   Onkohan tuossa tokassa, että vaikka aivan täysin suomeksi kirjoitettu kommentti, mutta koska kirjoittajan nimi vähän erikoisempi, niin joku tulee hölöttämään ensimmäisenä englanniksi takaisin. Jotenkin sopisi tuohon viimeiseen kommenttiin myös, joka oli kirjoitettu vähän jotenkin niin passiivisesti ihan kuin aloittaja ei ymmärtäisi kuitenkaan.

   Lainaa

  8. Tulos: +212 (224 ääntä)
   Jari on varmaan ollut vetämässä venettä trailerilla, kun potkuri on irronut veneestä ja osunut Tomin autoon, mutta miten se edes on mahdollista? Luulisi, että jossain perämoottorissa se potkurin kiinnipysyminen on aikalailla se eka juttu, eikä luulisi moisen putoavan omia aikojaan pois? Oispa lisätietoja.

   Lainaa

  9. Änkyänky 21.5.2020 9:35
   Tulos: +270 (300 ääntä)
   Onpas hieno keksintö tuo kasvolävistys, jolla voi karsia potentiaaliset kumppanit jotka ovat pelkän täydellisen ulkomuodon perään!

   Lainaa

  10. Kummikäki 21.5.2020 9:43
   Tulos: +181 (197 ääntä)
   Mistähän historiankirjasta Sampo on väitteensä tempaissut? Jos joku tietää niin kertokaa ihmeessä.

   Lainaa

  11. Tulos: +417 (481 ääntä)
   Pasi: On noloa, jos ei kehtaa sanoa olevansa hetero vaan pitää puhua jostain kumppanista. Ellei kyse ole sitten firman toisesta osakkaasta.
   On aika noloa, jos olettaa tietävänsä kysymättä mitä tuntemattoman ihmisen päässä liikkuu.
   Mä käytän 'kumppania' ihan siksi, että näin kolmekymppisenä tuntuu kornilta puhua 'poikaystävästä' (kun ihan aikuisen miehen kanssa seurustelen) ja 'miesystävä' taas tuntuu olevan sieltä toisesta ääripäästä, tai jotenkin liian muodollinen. 'Mieheni' taas viittaisi avioliittoon... joten musta kumppani on ihan kelvollinen termi, sukupuolineutraalius tulee vaan hyvänä plussana :)

   Lainaa

  12. Tulos: +57 (99 ääntä)
   Miesystävästä tulee tosiaan mieleen yli viisikymppisen uusi kumppani (eron tai leskeksi jäämisen jälkeen). Minä taisin puhua joskus poikaystävästä vielä yli kolmekymppisenäkin, enemmän kyllä avomiehestä tai ihan vaan nimellä. Nyt se onkin aviomies, ei ongelmaa. Aina, kun joku käyttää sanaa ”kumppani” (ja ruotsiksi tai miksei englanniksikin ”partner”), alkaa kiinnostaa entistä enemmän onko se samaa vai eri sukupuolta. Ja tavallaan yllätyn, jos eri. Itse en ole osannut käyttää sitä sanaa ikinä (kun minulla oli tyttöystävä, puhuin tyttöystävästä).

   Lainaa

  13. Tulos: +190 (284 ääntä)
   Ärsyttä muuten harvinaisen paljon, että entisen ”kiitos” sijasta, kun tykkää jonkun kommentista, siinä lukee ”olet jo äänestäny”. Miksi, fm-tiimi, miksi? Jos on pakko luopua kohteliaasta kiitoksesta, voisitteko edes lisätä sen t:n?

   Lainaa

  14. Tulos: +63 (71 ääntä)
   Joku vaan: Jari on varmaan ollut vetämässä venettä trailerilla, kun potkuri on irronut veneestä ja osunut Tomin autoon, mutta miten se edes on mahdollista? Luulisi, että jossain perämoottorissa se potkurin kiinnipysyminen on aikalailla se eka juttu, eikä luulisi moisen putoavan omia aikojaan pois? Oispa lisätietoja.
   potkuri ollut irroitettuna ja jäänyt epähuomiossa veneen päälle irralleen siirtovaiheessa? Kaikki on mahdollista. :) 

   Lainaa

  15. Tulos: -27 (129 ääntä)
   Pasi: On noloa, jos ei kehtaa sanoa olevansa hetero vaan pitää puhua jostain kumppanista. Ellei kyse ole sitten firman toisesta osakkaasta.
     No siltähän kumppani kuulostaakin, kuten pitääkin. "Miesystävä" jotenkin korostaa että tässä on nyt seksisuhde kyseessä (sehän kiva, mutta useimmille aika tarpeeton tieto). "Poikaystävä" kuulostaa siltä että tapaillaan, mutta ei oikein ole päätetty miksi ja kuinka kauan, eli epätarkalta kun kyseessä pysyvä suhde. "Kumppani" kuulostaa lähinnä siltä että lusikat ovat samassa laatikossa vaikkei naimisissa ollakaan ja on siis järkevä ilmaisu ulkopuolisille, joilla ei suinkaan ole käyttöä tiedolle rakkaussuhteesta ja sen laadusta -vain tiedolle siitä, kenen nimet kirjoitetaan joulukortteihin.

   Lainaa

  16. Tulos: +10 (24 ääntä)
   CamitaKay: potkuri ollut irroitettuna ja jäänyt epähuomiossa veneen päälle irralleen siirtovaiheessa? Kaikki on mahdollista. :) 
   Varsinkin kun liikutaan Niinivaaran suunnalla.

   Lainaa

  17. kikkelis kokkelis 21.5.2020 13:26
   Tulos: -58 (136 ääntä)
   Hukkaposti: Olin yhdistyksen ständillä edustamassa ja joku vanha patu sanoi, että lävistykseni takia en tule saamaan koskaan poikaystävää. Tähän sitten sanoi, että kun ständivuoroni päättyy niin menen ravintolaan kumppanini kanssa syömään. Patu lähti hiljaisena pois. Olen siis nainen ja poikaystävä ei ollut keksitty juttu. Mahtoi patua harmittaa olla väärässä.
   Ja koko kauppakeskus taputti

   Lainaa

  18. Tulos: +16 (76 ääntä)
   Itsestä kumppani on jotenkin kuminen ja liian geneerinen ilmaus. Puoliso on kivempi!

   Lainaa

  19. Tulos: +182 (198 ääntä)
   Mjau: Ärsyttä muuten harvinaisen paljon, että entisen ”kiitos” sijasta, kun tykkää jonkun kommentista, siinä lukee ”olet jo äänestäny”. Miksi, fm-tiimi, miksi? Jos on pakko luopua kohteliaasta kiitoksesta, voisitteko edes lisätä sen t:n?
   Nopeaa toimintaa! KIITOS! 😻

   Lainaa

  20. Tulos: +161 (175 ääntä)
   Pinkki oli aikoinaan miesten väri ja korkokennät keksittiin miehiä varten. Historia on kiva asia, mutta asiat muuttuu ajan myötä.

   Lainaa

  21. Tulos: +35 (49 ääntä)
   Kummikäki: Mistähän historiankirjasta Sampo on väitteensä tempaissut? Jos joku tietää niin kertokaa ihmeessä.
   Ripley's Believe It Or Not-museossa muistan nähneeni kuvia jostain alkuperäiskansan naisista, joiden huulia ja korvalehtiä oli venytetty huimiin mittoihin renkaiden avulla, ajatuksena nimenomaan se että mahdolliset heimon kimppuun hyökkäävät miehet eivät pitäisi naisia viehättävinä -> ei kidnappaisi heitä (veisi heimon omaisuutta). En osaa sanoa kuinka yleinen kyseinen tapa oli, ja tuskin kovinkaan yleinen enää nykypäivänä :) 

   Lainaa

  22. Tulos: -63 (103 ääntä)
   Hukkaposti: Olin yhdistyksen ständillä edustamassa ja joku vanha patu sanoi, että lävistykseni takia en tule saamaan koskaan poikaystävää. Tähän sitten sanoi, että kun ständivuoroni päättyy niin menen ravintolaan kumppanini kanssa syömään. Patu lähti hiljaisena pois. Olen siis nainen ja poikaystävä ei ollut keksitty juttu. Mahtoi patua harmittaa olla väärässä.
   Ja sitten heräsin unesta....

   Lainaa

  23. Tulos: +36 (52 ääntä)
   Lävityksissä ja tatuoineissan on kyse muodista. Aina löytyy niitä, jotka kulkevat muodin mukaisesti ja niitä joita se ei juuri kiinosta. Tietysti ajatusmaailmat ei välttämättä näillä ihmisillä kohtaa, ja yhteisiä puheenaiheita ei juuri ole. Miksi kuitenkin jotkut kokevat tarpeelliseksi kertoa mielipiteensä mitä sopimattomimmissa paikoissa. Tuossakaan facebookkeskustelus ei ollut sitten yhtään mitään järkeä kenenkään sanoissa. Me emme osaa enää keskustella asiallisesti yhtään mistään, kun aina saadaan tappelu ja sirkus aikaiseksi pienistäkin yksityiskohdista.

   Lainaa

  24. Tulos: -21 (51 ääntä)
   Mjau: Nopeaa toimintaa! KIITOS! 😻
   Kyllä mulla lukee vaan "kiitos".

   Lainaa

  25. Tulos: +68 (108 ääntä)
   Sampo on päättänyt tulla vähän pätemään, eikä edes tajua miksi hänen kommenttinsa on typerä. Mutta toki kun Sampoa sorsitaan, niin Jukka ja Juha tulevat puolustamaan toista miestä ikäviä naisia vastaan. Kenenkään noista miehistä ei olisi tarvinnut kommentoida mitään. Aika tyypillistä miesten käytöstä somessa.

   Lainaa

  26. Mauno 6isto 21.5.2020 19:58
   Tulos: +72 (96 ääntä)
   Pasi: On noloa, jos ei kehtaa sanoa olevansa hetero vaan pitää puhua jostain kumppanista. Ellei kyse ole sitten firman toisesta osakkaasta.
   Mitä sinulle toisten suuntautumiset kuuluvat?  Onko pakkomiellettä niihin juttuihin?
   Minullakin on kumppani, koska hän ei ole minun puolisoni emmekä ole kakaroita.

   Lainaa

  27. Tulos: +41 (43 ääntä)
   CamitaKay: potkuri ollut irroitettuna ja jäänyt epähuomiossa veneen päälle irralleen siirtovaiheessa? Kaikki on mahdollista. :) 
   Toi kuva oli oikeesti jonkun sen kaverin jostain netistä tms. löytämä kuva. Potkuri on kai vieläkin kateissa.

   Lainaa

  28. Tulos: -50 (62 ääntä)
   bing: On aika noloa, jos olettaa tietävänsä kysymättä mitä tuntemattoman ihmisen päässä liikkuu. Mä käytän 'kumppania' ihan siksi, että näin kolmekymppisenä tuntuu kornilta puhua 'poikaystävästä' (kun ihan aikuisen miehen kanssa seurustelen) ja 'miesystävä' taas tuntuu olevan sieltä toisesta ääripäästä, [...]
   miesystävä on mies ja naisystävä on emäntä

   Lainaa

  29. Kummikäki 22.5.2020 4:50
   Tulos: +43 (47 ääntä)
   Mäyrä: Ripley's Believe It Or Not-museossa muistan nähneeni kuvia jostain alkuperäiskansan naisista, joiden huulia ja korvalehtiä oli venytetty huimiin mittoihin renkaiden avulla, ajatuksena nimenomaan se että mahdolliset heimon kimppuun hyökkäävät miehet eivät pitäisi naisia viehättävinä -> ei kidnappaisi heitä (veisi [...]
   Minä näin niitä kuvia vanhoissa sanomalehdissä mummolassa. Lähetyssaarnaajat ja siirtomaaherrat kiersivät ympäri maailmaa paheksumassa pakanavillejä jotka kehtasivat elellä kaikessa rauhassa viidakoissa, savanneilla ja kuka missäkin ihan jopa tissisillään. Tosin luulin aina että huulilevyt, arpitatuoinnit, kilokaupalla painavat nilkkarenkaat, kaulanvenytysrenkaat ja muut härpäkkeet olivat kaunistautumiskeino

   Lainaa

  30. Tulos: +56 (62 ääntä)
   Tiesittekö että aikoinaan nimi "Sampo" viittasi mieheen, joka pyytämättä tulee pätemään ja vihjailemaan typeryyksiä. Näin sitä sivistytään!

   Lainaa

  31. Tulos: +40 (40 ääntä)
   Joku vaan: Jari on varmaan ollut vetämässä venettä trailerilla, kun potkuri on irronut veneestä ja osunut Tomin autoon, mutta miten se edes on mahdollista? Luulisi, että jossain perämoottorissa se potkurin kiinnipysyminen on aikalailla se eka juttu, eikä luulisi moisen putoavan omia aikojaan pois? Oispa lisätietoja.
   Tuo Tomin kuva oli vitsi eikä liittynyt tähän tapaukseen mitenkään. T: Joensuun puskaradiolainen

   Lainaa

  32. Tulos: +59 (73 ääntä)
   Kummikäki: Mistähän historiankirjasta Sampo on väitteensä tempaissut? Jos joku tietää niin kertokaa ihmeessä.
   Kirjan nimi on "Miesselittämisen alkeet osa 3: Historian tulkinta ja vääristely"

   Lainaa

  33. Tulos: +40 (40 ääntä)
   Parisuhteen osapuolten nimitykset saattavat johtaa yksinkertaisesti sanoista (seurustelu)kumppani ja (avo/avio)puoliso, mutta etuliitteiden käyttämättömyys puhekielessä on sekoittanut tarkoituksia. Tärkeintä varmaankin on itse tietää kenen kanssa on tekemisissä ja millä tasolla.

   Lainaa

  34. Akrakadabra 22.5.2020 9:25
   Tulos: +2 (6 ääntä)
   Angst: Kyllä mulla lukee vaan "kiitos".
   Niin mullakin.
   Ja KIITOS kun nopeus on nyt normaali!!

   Lainaa

  35. Tulos: 0 (0 ääntä)
   Paljonkohan olisi maksanut uusi potkuri? Mietin vain että uusi tuulilasi taitaa kustantaa sen about 300eur.

   Lainaa

  36. Tulos: +33 (37 ääntä)
   Moni mies sattuu myös pitämään lävistyksistä, tulikohan tämäkin herralle yllätyksenä?

   Lainaa

  37. Ponne Jarkka 22.5.2020 12:28
   Tulos: -4 (20 ääntä)
   madame xl: Itsestä kumppani on jotenkin kuminen ja liian geneerinen ilmaus. Puoliso on kivempi!
   Meillä sanotaan "isäntä" ja "emäntä". 

   Lainaa

  38. Mustalaisnaamio 22.5.2020 18:17
   Tulos: -4 (4 ääntä)
   Juunas: Paljonkohan olisi maksanut uusi potkuri? Mietin vain että uusi tuulilasi taitaa kustantaa sen about 300eur.
   Ehkä asennus on sen verran. Lasi voi olla 200-1000€

   Lainaa

  39. Tulos: -41 (43 ääntä)
   Hukkaposti: Olin yhdistyksen ständillä edustamassa ja joku vanha patu sanoi, että lävistykseni takia en tule saamaan koskaan poikaystävää. Tähän sitten sanoi, että kun ständivuoroni päättyy niin menen ravintolaan kumppanini kanssa syömään. Patu lähti hiljaisena pois. Olen siis nainen ja poikaystävä ei ollut keksitty juttu. Mahtoi patua harmittaa olla väärässä.
   Älä selitä, ravintolat ei ole auki. Eli kuten vanhta patu sanoi, paskapuhetta.

   Lainaa

  40. Rautapaimen 23.5.2020 5:32
   Tulos: +44 (46 ääntä)
   Ku mä olin penska, aikuiset sanoi että jos on tatuointeja ni ei ikinä pääse töihin. Myöhemmin siihen lisättiin lävistykset. Nyt ku oon tossa lähikaupan myyjiä katsellut ni oon miettinyt että ehkä mulle valehdeltiin.

   Lainaa

  41. Tulos: -38 (46 ääntä)
   Itseäni ärsyttää valtavasti nämä "Miesten näkemyksillä ei ole väliä"-tyypit. Mitä tapahtui asioista keskusteluille ja kompromisseihin? Esim jos tyttöystävä haluaisikin nenäkorun itselleen, kertoisin painavan vasta-argumentin aikomukselle. Sillä omasta mielestä mikään ei ole rumempaa kuin nenäkoru naisella. Olisin valmis vaikka ostamaan uudet korvikset.

   Lainaa

  42. Kummallista 24.5.2020 1:22
   Tulos: -2 (2 ääntä)
   Kummikäki: Mistähän historiankirjasta Sampo on väitteensä tempaissut? Jos joku tietää niin kertokaa ihmeessä.
   Bodymod.fi/blog/lavistysten-historia/

   Lainaa

  43. Kummallista 24.5.2020 22:54
   Tulos: +35 (39 ääntä)
   JL: Itseäni ärsyttää valtavasti nämä "Miesten näkemyksillä ei ole väliä"-tyypit. Mitä tapahtui asioista keskusteluille ja kompromisseihin? Esim jos tyttöystävä haluaisikin nenäkorun itselleen, kertoisin painavan vasta-argumentin aikomukselle. Sillä omasta mielestä mikään ei ole rumempaa kuin nenäkoru naisella. Olisin valmis vaikka ostamaan uudet korvikset.
   Jos haluaisit uuden television, auton tai tietokoneen niin olisiko hyvä kompromissi pesukone, pyörä, ja mikro?
   Eikö se ole aika sama asia?
   Televisiosta näkyy yhtä hyvää ohjelmaa nykyään kuin pesukoneesta, pyörässä on poljin, jopa kaksi - automaatti? keskiverto mikro kuluttaa >800W, saman kuin ok tietokone.

   Lainaa

  44. Karmia maito 26.5.2020 9:53
   Tulos: -19 (21 ääntä)
   Kummallista: Jos haluaisit uuden television, auton tai tietokoneen niin olisiko hyvä kompromissi pesukone, pyörä, ja mikro?Eikö se ole aika sama asia?Televisiosta näkyy yhtä hyvää ohjelmaa nykyään kuin pesukoneesta, pyörässä on poljin, jopa kaksi - automaatti? keskiverto mikro kuluttaa >800W, saman kuin ok tietokone.
   Niin, kun elämä ei ole kompromisseja! Se on yksittäisen ihmisen tahdolla tehtäviä asioita, "You can be anything you want". Amerikkalaista tuubaa on työnnetty meidänkin päällemme niin kauan että kaikki luulevat että esim. oman puolison mielipiteellä ei ole mitään merkitystä. Ainahan puolison voi vaihtaa jos sen mielipide on väärä. Ei kannata alkaa keskustelemaan kenenkään kanssa omista näkemyksistä ja siitä mikä on mielekästä, sitähän saattaisi vaikka pahimmassa tapauksessa muuttaa mieltään kun huomioi toisia. Ja mitä kodinkoneisiin tulee, on niillä kullakin käyttötarkoituksensa ja elinkaarensa. Ei ole välttämättä kyse siitä mitä haluat, vaan siitä mitä tarvitset.

   Lainaa

  45. Tulos: -11 (15 ääntä)
   Kummallista: Jos haluaisit uuden television, auton tai tietokoneen niin olisiko hyvä kompromissi pesukone, pyörä, ja mikro?Eikö se ole aika sama asia?Televisiosta näkyy yhtä hyvää ohjelmaa nykyään kuin pesukoneesta, pyörässä on poljin, jopa kaksi - automaatti? keskiverto mikro kuluttaa >800W, saman kuin ok tietokone.
   Auto, tv tai pc onkin täysin verrattavissa siihen että muuttaa ulkonäköään. Ja jos on, niin yhtä lailla sitten kai on ok vaihtaa se silmää miellyttämätön puoliso mitä olisi laitekin? Oma vertauksesi, joten itse olet tavallaan tuota mieltä. Minulle on useampikin seurustelukumppani sanonut etten saisi leikata hiuksia pois. Ilmeisesti asia siis on ok toisinpäin, eli kun nainen sanoo mitä mies saa ja ei saa itselleen tehdä? Tosin itse uskon että järkevässä suhteessa saa sanoa mielipiteensä ilman että tulee valitusta jostain miesten tai naisten mielipiteistä tms. Itse en yleensä pidä nenäkoruista ja sanoisin varmasti mielipiteeni jos puoliso sellaista suunnittelisi. Mitään valtuuksia ei olisi toki estää ja tuskin suhde kaatuisi mutta yhtä lailla itsekin kuuntelen mitä toinen on mieltä. Päätöksiin se ei välttämättä vaikuta mutta hyvähän se on tietää.

   Lainaa

  46. Tulos: 0 (0 ääntä)
   Sampo: "Tulin tänne kommentoimaan, miltä naisen kuuluu näyttää, mutta naamioin sen kommentiksi orjuudesta, jolloin voin syyllistää kaikkia eri mieltä olevia."

   Lainaa

  Lue lisää

  Kommentoi

  Avatar

  Vastaa

  Nimikone

  Laiskottaako? Täytä nopeasti nimikoneella!

  Avainsanat: potkuri, vene, auto, tuulilasi, nenäkoru, lävistys, lävistykset, naiset, miehet, sukupuoli, kuolettaa, kortti, puhelin, kännykkä