Töitä tarjolla, osa 10
Tuli mielenkiintoinen puhelu tutulta…
Seuraava
Markkinarako: Lapissa ei ymmärretä markkinoinnista mitään. Edellinen
Onko tämä kokispullo kukkua vai kakkua?
Markkinarako: Lapissa ei ymmärretä markkinoinnista mitään. Edellinen
Onko tämä kokispullo kukkua vai kakkua?
57 kommenttia
-
Ihan järkeviä oli tässä Jonin kommentit, jos yhtään miettii. Muiden on helppo huudella että senkus keräät marjoja ja talutat vanhuksia (missä pääsee palkattuna sitä noin vain tekemään?) Työmarkkinatuki on reilu 600 € kuussa käteen, ja jos tienaat vaikka 200, vähentää se tukea satasella.
-
-
Marjojen ja sienien keräämisestä ei tarvitse maksaa veroja ja fiksu myy ne käteisellä.
-
Vaikka Joni kauheasti vänkää ja on muutenkin hankala, on kyllä pakko ottaa kantaa, kuinka perseestä se kyllä on kuinka tuista vähennetään ensimmäisestä tienatusta eurosta lähtien. Suojaosan poisto oli typerin päätös ikinä, koska osa-aikatyö ei vain enää kannata. T: 3 osa-aikatyötä eikä rahat siltikään riitä edes vuokraan
-
Siis tarkkoja ollaan niin eihän tätä "työksi" kutsuta, mutta Jonin alettava siis poliitikoksi. Tuet kylläkin lähtee mutta tilalle tulee varma palkka ja isot edut.
-
Marjanpoiminnassa on se vika, että pitäs olla ensin auto ja sitten joku kylmätila missä niitä marjoja potentiaalisille ostajille säilöö. Ei niille tonnien ansioille pääse kuin ne, jotka pistää muut poimimaan puolestaan ja ottaa rahat päältä.
-
Pompöösi minkki: Varmaan parempi ettei Joni työllisty.
Pötyä.Miksi työllistyä jos siitä ei ole itselle mitään hyötyä?Mihin työllistyä, kun työpaikkoja ei ole?Mitä helvettiä te persut ajattelette?Ette yhtään mitään. -
-
Uuvahtanut Salaatti: Marjanpoiminnassa on se vika, että pitäs olla ensin auto ja sitten joku kylmätila missä niitä marjoja potentiaalisille ostajille säilöö. Ei niille tonnien ansioille pääse kuin ne, jotka pistää muut poimimaan puolestaan ja ottaa rahat päältä.
Niille mitään kylmätiloja tarvi kun myy ne samalla reissulla kun tulee metsästä. Tai niin me tehtiin kun eräänä syksynä kerättiin yli tuhat kiloa puolukkaa. Ostajat ilmoittelee kauden aikana paikallisissa lehdissä aikataulut missä ovat milloinkin ostelemassa marjoja. -
Ufo hai: Vaikka Joni kauheasti vänkää ja on muutenkin hankala, on kyllä pakko ottaa kantaa, kuinka perseestä se kyllä on kuinka tuista vähennetään ensimmäisestä tienatusta eurosta lähtien. Suojaosan poisto oli typerin päätös ikinä, koska osa-aikatyö ei vain enää kannata. T: 3 osa-aikatyötä eikä rahat siltikään riitä edes vuokraan
Niinpä, sekin poistettiin jotta tulisi lisää työllisiä. Ei tullut, vaan lisäsi työttömyyttä. Kuka olisi arvannut, varsinkin kun mitään vaikutusarviointeja ei taaskaan tehty, eikä kuunneltu asiantuntijoita. -
Itseäkin aina harmittaa, kun käyn vain pikku kävelyllä metsässä ja ihan vahingossa tulee kerättyä tonni marjojaa samalla.
-
Pompöösi minkki: Varmaan parempi ettei Joni työllisty.
Tää on kyllä huippua tässä maassa, että ensin haukutaan pystyyn kun toiset ei pääse töihin ja sit kun toinen yrittäisi jotain saada tehtyä ja mieluusti niin, että siitä saa jotain rahaakin käteen, niin sitten toivotaan, ettei työllistyisi ollenkaan. Suojaosan poisto oli kyllä erittäin typerä idea. -
Vähän kun Joni miettisi, hän saattaisi oivaltaa mitkä kaikki persoonallisuutensa piirteet ovat vaikuttaneet siihen, että hän on nyt pitkäaikaistyötön.
-
Jonin ja Jaakon keskustelu on kyllä yksi länsimaisen sivistyksen merkkipaaluista!
-
-
Ufo hai: Vaikka Joni kauheasti vänkää ja on muutenkin hankala, on kyllä pakko ottaa kantaa, kuinka perseestä se kyllä on kuinka tuista vähennetään ensimmäisestä tienatusta eurosta lähtien. Suojaosan poisto oli typerin päätös ikinä, koska osa-aikatyö ei vain enää kannata. T: 3 osa-aikatyötä eikä rahat siltikään riitä edes vuokraan
Paras idea ikinä. Saadaan hyvää pakkotyövoimaa jolla ei ole vaihtoehtoja. Tehtävä polkuhintasta työtä henkensä pitimiksi ja sosiaaliturvahan tuollaisilta pummeilta vedetään nollaan. Nyt sitten vielä lisätään polkuhintasen työvoiman määrää pakottamalla ihan kaikki mukatöihin ja painetaan palkat alas kaikilta ja meillä on kivaa juoda samppanjaa ja kattoa kun köyhät tekee kyykkyhyppyjä. /Suomen hallitus. -
Painoton patsas: Vähän kun Joni miettisi, hän saattaisi oivaltaa mitkä kaikki persoonallisuutensa piirteet ovat vaikuttaneet siihen, että hän on nyt pitkäaikaistyötön.
Minulle tuli mieleen kirjoitustyylistä että Jonilla saattaa olla jokin kehitysvamma. Että varmaan se on vaikuttanut. -
Tuollaiset Jonin kaltaiset ihmiset on tosi raskasta seuraa, kun jokainen keskustelu tuntuu siltä että joudut raahaamaan väkisin perässä jotain tahmeeta perunasäkkiä. Että jos nyt edes yrittäis vähän eikä aina vaan vastais kaikkeen että mutku yhyy.
-
Painoton patsas: Vähän kun Joni miettisi, hän saattaisi oivaltaa mitkä kaikki persoonallisuutensa piirteet ovat vaikuttaneet siihen, että hän on nyt pitkäaikaistyötön.
Tällainen tuli Linkkarissa vastaan. Siellä on verkostoitumishaasteita, eli verkostoidutaan kaikkien kiinnostuneiden kanssa. Isommalla verkostolle saat enemmän näkyvyyttä ja näin myös paremmin työmahdollisuuksia. Jotkut lähettävät myös kiitosviestejä ja esittelevät itsensä, varsinkin jos on työnhakija tai markkinoi jotain. No, sain joltain mieheltä viestin, jossa hän ensimmäisenä toivotti minut tervetulleksi hänen verkostoonsa (tämähän toimii molempiin suuntiin ja yleensä kiitetään verkostoitumisesta tai toisen verkostoon pääsenisestä). Sen jälkeen tämä tyyppi käytännössä kertoi olevansa kaikessa paras, osaavansa ihan kaiken ja varmaan sata vuotta työkokemusta. En ihmettele että oli pitkäaikaistyötön, sitä listaa lukiessa mietin, että vittu sekoaisin jos joutuisin tuon kanssa olemaan päiväkin samassa työpaikassa. -
Itseasiassa: Niinpä, sekin poistettiin jotta tulisi lisää työllisiä. Ei tullut, vaan lisäsi työttömyyttä. Kuka olisi arvannut, varsinkin kun mitään vaikutusarviointeja ei taaskaan tehty, eikä kuunneltu asiantuntijoita.
Köyhiä pitää kyykyttää T. riikka & lapanen -
Molempia tehneenä: Mainostenjakelu kannattaa unohtaa, jos palkkaus on yhä sama kuin vuoskymmenen alussa. Käteen jäi pari euroa tunti, sillä urakka vie aikaa, vaikka olisi miten ripeä. Sain tosin vähän tappelemalla 9€/h palkan lopulta. Marjankeruu on ok homma, metsän ei tarvitse olla iso, jos marjavuosi on hyvä. Asiakkaat hakee putsatut marjat pihasta omaan ämpäriinsä, 50€/mustikkaämpäri, maksu setelillä. Mainostus Fb paikallisryhmissä. Purrat koittaa kieltää, kansa etsii keinoja selvitä.
-
Juurihan eräs hää-somettajakin kertoi säästävänsä ison summan rahaa pistämällä ystäviään ja tuttujaan töihin tulevissa häissään.
-
Taidoton peura: Tää on kyllä huippua tässä maassa, että ensin haukutaan pystyyn kun toiset ei pääse töihin ja sit kun toinen yrittäisi jotain saada tehtyä ja mieluusti niin, että siitä saa jotain rahaakin käteen, niin sitten toivotaan, ettei työllistyisi ollenkaan. Suojaosan poisto oli kyllä erittäin typerä idea.
No tuossa ei kyllä edes yritetä mitään. Sanotaanko näin, että tuon julkaisun perusteella en ole lainkaan yllättynyt että Joni on pitkäaikaistyötön. -
Järeä orava: Ihan järkeviä oli tässä Jonin kommentit, jos yhtään miettii. Muiden on helppo huudella että senkus keräät marjoja ja talutat vanhuksia (missä pääsee palkattuna sitä noin vain tekemään?) Työmarkkinatuki on reilu 600 € kuussa käteen, ja jos tienaat vaikka 200, vähentää se tukea satasella.
Olen nyt töissä ja jos teen lisätöitä 200e edestä, niin verottaja rokottaa siitä satasella. Ihan sama tilanne. Jonin tuloissa verottaja taas ei juuri koskettele. -
-
Marjanpoiminta on aina taskurahaa kun teollisuuden toimittajatkin ostavat toreilla käteisellä. Toisaalta kannattaa hankkia kerralla työ jossa palkka riittää niin ei tarvitse ajatella niitä tukia.
-
Suonensisäinen pulu: Marjanpoiminta on aina taskurahaa kun teollisuuden toimittajatkin ostavat toreilla käteisellä. Toisaalta kannattaa hankkia kerralla työ jossa palkka riittää niin ei tarvitse ajatella niitä tukia.
Niitä työpaikkoja, joissa palkka riittää, ei vaan Suomessa ole yhtä monta kuin työikäisiä ihmisiä. Kun työvoimalle ei ole kysyntää, niin ei siinä mitkään työttömien tekemät taikatemput auta. -
Niin rasittava kuin Joni onkin, niin tuollainen "mene vaikka ulkoiluttamaan vanhuksia" on myös täysin utopiaa.
-
Kaikkeen sanottuun vielä lisäksi se, että toimeentulotuessa jokainen ansaittu euro vähentää tukea euron. Eli ansaittu euro vähentään työmarkkinatukea 50c ja sitten se ansaittu 50c vähennetään toimeentulotuesta. Jäljelle jää vain kulut ja työskentelyn tuoma hyvä mieli.
-
Kasuaali monni: Kaikkeen sanottuun vielä lisäksi se, että toimeentulotuessa jokainen ansaittu euro vähentää tukea euron. Eli ansaittu euro vähentään työmarkkinatukea 50c ja sitten se ansaittu 50c vähennetään toimeentulotuesta. Jäljelle jää vain kulut ja työskentelyn tuoma hyvä mieli.
Mikähän loistoidea tämäkin on? Tukea pitäisi vähentää asteittain niin, että se kannustaisi työntekoon. -
Järeä orava: Ihan järkeviä oli tässä Jonin kommentit, jos yhtään miettii. Muiden on helppo huudella että senkus keräät marjoja ja talutat vanhuksia (missä pääsee palkattuna sitä noin vain tekemään?) Työmarkkinatuki on reilu 600 € kuussa käteen, ja jos tienaat vaikka 200, vähentää se tukea satasella.
Marjojen poiminta ja myynti käteisellä noudettaessa/toimitettaessa on ainut mikä kannattaa jos ei halua vähentää tukiaan. Ja ei niitä kerätä 1000 litraa ennenkuin aletaan myymään. Ne myydään sitä mukaa kuin ämpärillisiä kertyy. -
Sanmperi: Niille mitään kylmätiloja tarvi kun myy ne samalla reissulla kun tulee metsästä. Tai niin me tehtiin kun eräänä syksynä kerättiin yli tuhat kiloa puolukkaa. Ostajat ilmoittelee kauden aikana paikallisissa lehdissä aikataulut missä ovat milloinkin ostelemassa marjoja.
Ei niitä marjanostajille kannata myydä, vaan suoraan tavallisille ihmisille jotka maksaa paljon enemmän ämpärillisestä. -
Puhekyvytön tomaatti 🍅: Mikähän loistoidea tämäkin on? Tukea pitäisi vähentää asteittain niin, että se kannustaisi työntekoon.
Varmaan se, että näin saadaan luotua se myyttinen työstä kieltäytyvä sosiaalipummi. Lisäksi voidaan sanoa, että tuet ovat selvästi liian isot, ja niitä pitäisi leikata lisää.Ah, politiikka. -
Puhekyvytön tomaatti 🍅: Niin rasittava kuin Joni onkin, niin tuollainen "mene vaikka ulkoiluttamaan vanhuksia" on myös täysin utopiaa.
Itseasiassa henkilökohtaisia avustajia kaipaillaan omien havaintojeni mukaan paljonkin, mutta toki työ on vastuullista ja sisältää todennäköisesti muutakin kuin vanhusten ulkoilutusta, kuten kotitöissä avustamista. Mitään erityistä koulutusta ei kuitenkaan pääsääntöisesti vaadita.Työ toki on kaiketi enimmäkseen keikkaluontoista ja osa-aikaista, riippuen omasta aktiivisuudesta.Mä oon ollut yhden avustajafirman listoilla vaikka mulla ei mitään sotealan koulutusta olekaan. Asenne ratkaisee. Keikkoja tarjotttiin, mutta päädyin sitten muihin hommiin, joten tämä työ jäi kokeilematta käytännössä. -
Järeä orava: Ihan järkeviä oli tässä Jonin kommentit, jos yhtään miettii. Muiden on helppo huudella että senkus keräät marjoja ja talutat vanhuksia (missä pääsee palkattuna sitä noin vain tekemään?) Työmarkkinatuki on reilu 600 € kuussa käteen, ja jos tienaat vaikka 200, vähentää se tukea satasella.
Joni ei oo millään tavalla järkevä.Yrittää säilyttää surkeat tuet ja kuvittelee että ilmaiseksi kaikki tulee naaman eteen tekemättä mitään. Ja vielä pimeänä. -
-
Kiero maksamakkara: Itseäkin aina harmittaa, kun käyn vain pikku kävelyllä metsässä ja ihan vahingossa tulee kerättyä tonni marjojaa samalla.
Hirveen raskaita lenkkejä 🥵 -
Puhekyvytön tomaatti 🍅: Mikähän loistoidea tämäkin on? Tukea pitäisi vähentää asteittain niin, että se kannustaisi työntekoon.
Purran ja Orpon hallituksen loistoidea. -
Murehduttava myyrä: Varmaan se, että näin saadaan luotua se myyttinen työstä kieltäytyvä sosiaalipummi. Lisäksi voidaan sanoa, että tuet ovat selvästi liian isot, ja niitä pitäisi leikata lisää. Ah, politiikka.
Tukia tulee vähentää ja järkevöittää ja palveluita tehostaa, koska ne ovat kestämättömällä pohjalla ja veroaste on liian korkea. Nykyisen järjestelmän päälle ei yksinkertaisesti voi rakentaa taloudellisesti menestyvää yhteiskuntaa. Mutta muutos pitää tehdä parempaan suuntaan eikä kannustaa ihmisiä elämään (leikatuilla) tuilla. WTF. -
Tunnen Sadun tuskan. Heti kun valmistuin valtiotieteellisestä, niin kaikki sukulaiset halusivat tietoa minulta valtiollisista asioista ja yhteiskunnan instituutioista. Ihan ilmaiseksi vielä olisi pitänyt auttaa...
-
Tämän Jonin yksi päivityksistä tuli vastaan Facebookissa ja näyttää siltä, ettei Jonille kelpaa mikään apu, neuvo tai työ. Hän yhdessä päivityksessä halusi päästä koiria ja kissoja hoitamaan, ja tietenkin porukka kyseli aikasempaa kokemusta, niin Jonille tämä oli v*ttuilua. 🤷♀️ Kommentteja/julkaisuja, kun luki eteenpäin, niin en yhtään ihmettele miksei hän työllisty. Tulistuu hetkessä ja ajattelee kaikesta negatiivisesti, vaikka siellä oli osalla todella hyviä neuvoja. Ja tämä Lasse kuulema maksaa hänelle kaiken. Toivottavasti Joni ei käytä herraa hyväksi. Oli kyllä todella raskasta luettavaa. Hänessä ei ole mitään vikaa, vaan kaikki on häntä vastaan ja ovat mustasukkaisia. Joku oli kirjotellu, että ois jopa tappouhkauksia viljelly. Toki, hänellä voi olla jokin kehitysvamma, mutta ei hänen toiminta normaalia ole. Toivottavasti hänen läheinen näkis ne päivitykset.
-
Kiero maksamakkara: Itseäkin aina harmittaa, kun käyn vain pikku kävelyllä metsässä ja ihan vahingossa tulee kerättyä tonni marjojaa samalla.
Vielä enemmän suivaannuttaa ostajien puutteessa syödä ne itse sen kävelyn jälkeen. -
Jaahas, nyt Joni jatkaa toisaalla ja pyytää älyttömiä hintoja marjoista : 200 g mustikkaa 15 e.
-
Kampura kirjohylje: Itseasiassa henkilökohtaisia avustajia kaipaillaan omien havaintojeni mukaan paljonkin, mutta toki työ on vastuullista ja sisältää todennäköisesti muutakin kuin vanhusten ulkoilutusta, kuten kotitöissä avustamista. Mitään erityistä koulutusta ei kuitenkaan pääsääntöisesti vaadita.Työ toki on kaiketi enimmäkseen [...]
Henkilökohtaisen avustajan tuntipalkka on jo alkujaan huono, ja siellä on harvemmin tarjolla läheskään inhimillisiä työvuoroja. Tuttuni oli henkilökohtaisena avustajana jonkin aikaa, lopetti siinä kohti kun avustettava halusi avustajan mökilleen kesällä, tyyliin 2h/päivä ja paikka oli jossain hevon kuusessa. Yöpaikan olisi sentään saanut, mutta ei kauheasti lämmitä tienata pari kymppiä päivässä ja lopun ajan hengailla tuntemattoman kanssa kun ei järkevästi voinut edestakaisinkaan matkustaa. -
Oi, kyllä tiedän! Sekä valokuvausta että piirtämistä vuosikausia harrastaneena (toista myös ihan päivätyöksenikin tehneenä) on tullut jos jonkinlaista "työtarjousta" tutuilta ja tuttujen tutuilta... Osaan olen tarttunutkin ja moni on sentään ollut valmis maksamaan vaivanpalkkaa ihan oma-aloitteisesti, mutta joillekin tämä on ollut jotenkin vaikea käsite. Paras oli ehkä se, kun eräs tutun tuttu olisi halunnut minut koko päiväksi hääkuvaajakseen n. 50 kilometrin matkan päähän. Hän vaati ammattitasoisia kuvia (lähetti esimerkkejä millaisia haluaa), ja kuvat olisi tietysti pitänyt myös käsitellä valmiiksi jne. Hän olisi ollut valmis maksamaan tästä bensakuluineen 20 € 😊
-
Marjojen kerääminen ja putsaaminen on oikeasti aika kovaa hommaa! Ei siitä tonneja tule "helposti", ja jotta sillä tuntipalkoille pääsisi, pitäisi olla tosi kokenut ja nopea kerääjä sekä hyvät marjapaikat. Niille, jotka ajattelevat, että se 50 € ämpärillisestä on paljon, ehdottaisin, että kokeilevat itse, paljonko menee oikeasti aikaa sen hankkimisessa - ja huomioivat keräämisen lisäksi sen puhdistamisen, paikkojen etsimisen, sinne ajamisen ellei ole vieressä, bensakulut, astioiden putsaamisen, asiakkaiden hankkimisen, toimittamisen asiakkaille (sillä vaikka he hakisivat kotoa, pitää se sopia ja järjestää kuitenkin). Se on kuitenkin ihan mukavaa hommaa parhaimmillaan, ja ulkoilu on tietysti terveellistä. Plus tosiaan aivan laillisesti verotonta tuloa. Sitä en tiedä, pitäisikö sitä tukien saajan johonkin ilmoittaa. Ei varmaan kukaan ainakaan käytännössä ilmoita.
-
Hämy tyyny: Marjojen ja sienien keräämisestä ei tarvitse maksaa veroja ja fiksu myy ne käteisellä.
Auttaa ihan vitusti näin helmikuussa. -
Hämy tyyny: Jaahas, nyt Joni jatkaa toisaalla ja pyytää älyttömiä hintoja marjoista : 200 g mustikkaa 15 e.
Bisnes se on tuokin. Kaupan pakastealtaasta marjat ja myy niitä "omasta pakkasesta itse kerättynä" niin saahan siitä voittoa 😁. Euronko se tuo 200g pakastealtaasta maksaa? Toki vielä jos on persaukinen niin varastanu ne... -
Patamusta piikkisika: Tämän Jonin yksi päivityksistä tuli vastaan Facebookissa ja näyttää siltä, ettei Jonille kelpaa mikään apu, neuvo tai työ. Hän yhdessä päivityksessä halusi päästä koiria ja kissoja hoitamaan, ja tietenkin porukka kyseli aikasempaa kokemusta, niin Jonille tämä oli v*ttuilua. [...]
Minäkin olen törmännyt. Hän haluaa ainakin tällä hetkellä pelkästään jotain luontokartoittajan töitä (ilmeisesti ilman asiaankuuluvaa CV:tä), eikä mikään muu käy. Mitkään neuvot siitä, miten voisi pikkuhiljaa raivata tiensä tuonne luontokartoitushommiin ei myöskään kelpaa. Ja siellä oli harvinaisen kärsivällisiä ja järkeviä ihmisiä neuvomassa, eikä silti tule takaisin muuta kuin uhriutumista, vänkäämistä ja lopulta raivoamista.... Tuolla käytöksellä ei kyllä varmasti pääse mihinkään työhön, eikä kehitysvammalla selitetä tuollaista asennevammaa. -
Suora greippi: Siis tarkkoja ollaan niin eihän tätä "työksi" kutsuta, mutta Jonin alettava siis poliitikoksi. Tuet kylläkin lähtee mutta tilalle tulee varma palkka ja isot edut.
Ei köyhät ala noin vaan sen tason poliitikoiksi, joilla on varma palkka ja edut. Täytyy olla rahaa tai suhteita. -
Olisi hienoa utopiaa, kun mietittäisiin suojaosaa pidemmälle (Joo, koska se on tämän hetken "toimiva" edes pienimuotoinen porrastus, niin typeräähän se oli poistaa) Mutta ajatelkaa, jos meillä päättäjät investoisi oikeasti kasvuun, eikä typeriin laastareihin ja tekohengityksiin. Entä jos aikana, kun tietokoneet voi laskea kaiken nopeasti ja oikein, ja aikana kun tulorekisteri yms tiedot kulkee _lähes_ reaaliajassa - Hoidettaisiin tukien, sekä verojen laskeminen niin millintarkalla liukumalla, että koskaan ei olisi kannattamatonta ottaa töitä vastaan, ja siltikään valtion tukimenot ei kasvaisi. Myöskään koskaan ei olisi kannattamatonta tehdä ylitöitä tms, koska veroprosentti ei kiipeäisi jotain random porrasta aiheuttaen tappiota ylitöistä. Voi miten meillä kaikilla olisi mukavaa, mutta tämä vaatisi yli oman navan- ja hallituskauden ajattelua
-
Ilmava myyrä: Pötyä. Miksi työllistyä jos siitä ei ole itselle mitään hyötyä?Mihin työllistyä, kun työpaikkoja ei ole?Mitä helvettiä te persut ajattelette?Ette yhtään mitään.
Hei ilmava myyrä! Ikävä tuottaa pettymys, mutta en ole persu. Kommenttini oli tarkoitettu hupailuksi ja koski Jonin ulosantia ja jatkuvaa kysymysten tulvaa. -
Uuvahtanut Salaatti: Marjanpoiminnassa on se vika, että pitäs olla ensin auto ja sitten joku kylmätila missä niitä marjoja potentiaalisille ostajille säilöö. Ei niille tonnien ansioille pääse kuin ne, jotka pistää muut poimimaan puolestaan ja ottaa rahat päältä.
Eikä tarvi säilöä kylmään kun vie ne suoraan marjaostajalle, meillä ainakin niitä marja-aikaan lehdessä ilmoittelevat että ostetaan hilla xeuroa/kilo -
Järeä orava: Ihan järkeviä oli tässä Jonin kommentit, jos yhtään miettii. Muiden on helppo huudella että senkus keräät marjoja ja talutat vanhuksia (missä pääsee palkattuna sitä noin vain tekemään?) Työmarkkinatuki on reilu 600 € kuussa käteen, ja jos tienaat vaikka 200, vähentää se tukea satasella.
Miksi pitäisi saada tukea, jos tienaa itse rahaa? Miksi minä en saa työmarkkinatukea 600€ kuussa, vaikka olen vakkaritöissä? -
-
Jonin ei ehkä kannattaisi oikealla nimellä kysellä töitä, joista Kela ei saisi tietää. Kyllä kaikki pienetkin työt on ilmoitettava Kelalle ja verottajalle. Jos sulle maksetaan "taskurahaa" niin se katsotaan tuloksi. Eli se raha pitäisi tulla käteisenä, eikä tilille. Aika vähän semmoista on. Ehkä jollekin omalle sukulaiselle voi tehdä pilkkahintaan hommia. Mutta tuo vanhusten taluttaminen on oikeasti huono ehdotus. Vanhusten hoitoon pitää olla hoitajan tutkinto ja työkokemusta. Ei sitä voi mennä tuosta vaan tekemään. Eikä kyllä myöskään eläintenhoitoa voi tehdä palkalla, jos ei ole eläintenhoidon tutkintoa ja olemassa olevaa työpaikkaa esim. eläinlääkärillä. Marjametsä on asia erikseen. Luulen kuitenkin, ettei marjoja ole 1000 kiloa yksittäisessä metsässä.
-
Mä oon tässä kyllä Jonin puolella, koska onhan se nyt perseestä että työstä ei jää rahaa käteen. Olen määräaikaisten töiden ikeessä ollut koko aikuisikäni, ei ole koskaan ollut vakituista työpaikkaa, mutta onneksi työttömyysjaksojen pituudet yleensä on vain 1-3kk/vuosi, aina pääsee tuuraamaan edes vanhoihin työpaikkoihin yms. edes osa-aikaisesti tai pätkissä. Jäin edeltävän kerran marraskuun 2025 puolivälissä työttömäksi 10kk työpätkän jälkeen. Kerkesin kaksi viikkoa "olla jouten" (= pitää periaatteesa ensimmäiset lomani koko sinä vuonna ja kärsin samalla ansiosidonnaisen odotusajan). Se oli samalla ensimmäinen kerta, kun minuun alkoi suojaosan poisto. Sain heti siihen kahden viikon odotuksen päätteeksi 3 päivän työkeikan 8,5h/pvä, josta käteen jäi suojaosan poiston ja työmatkakulujen yms. päätteeksi 24 euroa nettona. Joulukuun lopussa tein viiden päivän pätkän, ja nettohyöty oli 57 euroa. Tammikuussa 7 päivän tuuraus, hyöty 63e. Helmikuussa en ole tehnyt yhtään keikkaa, ei vaan yksinkertaisesti kannata, koska nyt astuu porrastus voimaan, joten nettohyöty taitaa mennä jo pakkasen puolelle. Niimpä vain ns. makaan kotona pari kuukautta, kunnes seuraava pitkä työpätkä alkaa.
-
Jonin tilanne on ikävä, mutta on kyllä sellainen ihminen että keksii syyn vaikka mille. Syyllistää muita että tulee kohta häätö, johon kämppis vastaa että höpöhöpö, vuokrat on kyllä maksettu. Siivoojan työhön ei halua "alistua", ja henkilökohtaisen avustajan työt ei käy kun on kuulemma lääkärintodistus siitä ettei voi ihmisen kakkaa käsitellä, ja muutenkin kuka on pääluottamusmies, mikä liitto, mistä saa ansiopäivärahaa ja mitä jos tulee joitain harmeja niin tuleeko taas häädön uhka kun tulee karenssia. Niin, ja ei hän muutenkaan tiedä mitään siitä alasta, joten ei hän edes tiedä mitä töitä se pitää sisällään - ja ei itse voinut googlettaa mitä henkilökohtaisen avustajan työt voi olla. Oli myös huolissaan siitä, että saako siinä työssä edes olla ulkona luonnossa, kuten hänen mieltymysammatissaan. Pulloja ei voi kerätä, koska kukaan ei kerro mistä pulloja ja tölkkejä löytyy, eikä hän -30 asteen pakkasessa kävele 15km. Koitti etukäteen myydä marjoja ja sieniä, mutta hinnat oli aivan naurettavat. Niin ja sieniäkään ei voi oikeastaan kerätä kun ei ole sienikoria, ja kämppiksenkin sienikori meni rikki. Niitä selityksiä löytyy joka asiaan, ja kaikki positiiviset hyvät neuvotkin otetaan vittuiluna. Hänet pitäis oikeasti varmaan tulla hakemaan kotoa johonkin kokoaikatyöhön, mieluiten hänen haluamalleen alalleen jossa muutenkaan hirveästi ei töitä ole, ja jonkun pitäisi maksaa vuokrat ja kulkumatkat, jos joutuisi työpaikan perässä lähtemään kauemmaksi. Muuten työpaikka saisi sijaita lyhyen kävelymatkan päässä. Muuten se selitysten määrä ja kaikkien muiden syyllistäminen on oikeasti jotain aivan käsittämätöntä, kun hetken aikaa seurailee sen juttuja ja tapaa ottaa minkäänlaisia konkreettisia neuvoja vastaan.
-
Näihin menkää keräämään marjoja -kommentteihin sen verran, että aina myös ihmettelen sitä, miten helposti tuon kuvitellaan sujuvan käytännössä kaikilta työttömiltä. Itse olen autoton enkä asu isojen metsäalueiden vieressä. Kroppa on sellainen, että se jumittuu ja kipeytyy päiviksi, jos työskentelen epäergonomisissa asennoissa, joilta ei oikein voi välttyä metsässä. Lisäksi olen ötökkä- ja pikkueläinfoobikko. Viimeksi, kun yritin kerätä metsä mansikoita, kosketin etanaa ja kävelin päin hämähäkinverkkoa. Joo, kuulostaa naurettavalta, mutta fobiaterapiakaan ei ole auttanut niin paljon, että pystyisin ryömimään pitkin metsänpohjia. Yritä siinä sitten kerätä marjoja edes omiin tarpeisiin. Näitä kun yrittää selittää, niin tulee vastaukseksi seli seli aina löytyy tekosyitä. Sanon vaan, että jos ihminen itse pääsee helposti metsään, pystyy kumartamaan satoja kertoja peräjälkeen eikä saa slaagia, jos hyttynen lentää päin naamaa, niin varmaan on vaikea ymmärtää, miksen minä koe mielekkäänä työtä, jonka jälkeen olen sekä henkisesti että fyysisesti sökö. Kuka menisi mielellään töihin, joista palatessa olisi lihakset jumissa seuraavan viikon ja kokopäiväinen adrenaliinimylläyksen jälkeen hermot riekaleina? Valitettavasti samat työt nyt vaan ei sovi kaikille, vaan olisi yritettävä löytää sellainen, jota pystyy tehokkaasti tekemään. Kenenkään etu ei ole työskennellä itseään rikki eikä tällaisesta työstä kieltäytymisestä voi päätellä onko ihminen ylipäätään työhaluinen vai ei. Itse menisin hyppien keikkuen töihin, jos löytyisi sellainen, jota voisin tehdä terveyden siitä kärsimättä, mutta valitettavasti ei ole vielä löytynyt. Edelleen olen viimeisimmän yrityksen jälkeen sairaslomalla.
-
Painoton patsas: Vähän kun Joni miettisi, hän saattaisi oivaltaa mitkä kaikki persoonallisuutensa piirteet ovat vaikuttaneet siihen, että hän on nyt pitkäaikaistyötön.
-Mielenterveysongelmat.-Päihdeongelmat. -Asuu paikkakunnalla, jossa ei ole töitä, huono ja harva julkinen liikenne, eikä ole varaa autoon. -Tarjotaan pätkätöitä, otat työt vastaan ja se leikataan tuista, tukirumba alkaa alusta kun työsopimus päättyy. -Fyysinen rajoite tai vamma, tai ehkä kenties vanha työtapaturma. On näitä syitä varmaan muitakin, mutta ei kaikki aina ole työttömän omaa vikaa.Itse tipuin ensin sairaspäivärahalle, sitten työttömyyspäivärahalle, sitten kuntoutustuelle ja lopuksi osakuntoutustuelle. Tätä kesti 4 vuotta, kunnes pääsin opiskelemaan uutta alaa, jota pystyn tekemään ilman, että terveydelliset syyt estää. Nyt olen uudella alalla töissä ja opintolainan takaisinmaksu alkaa. Työttömyys on stigma, jossa syy on aina itsessäsi ja yhteiskunta pitää sinua oletusarvoisesti juoppona. -
Jatkan vielä ylläolevaan kommenttiini, että ihminen voi helposti katkeroitua ja epätoivo voi ottaa vallan, kun tilanne on jatkunut pitkään. Kyllä työttömän ja opiskelijankin pitää saada jotain käteen, etenkin jos ottaa niitä pätkä- ja osa-aikatöitä vastaan.

Kommentti