Facebook-mokat ja muut sosiaalisen median helmet.

Kohtaamisia kaupoilla, osa 147

Vilpitön hyvän tahdon ele kostautuu ikävällä tavalla.
Kohtaamisia kaupoilla, osa 147

Arkiston aarre

  • Nimi Juuri nyt
    Tulos: 0 (0 ääntä)

    Kommentti

  • 12 kommenttia

      Ei kommentteja
    1. Laimentamaton hyttynen 2.4.2026 0:28
      Tulos: +97 (99 ääntä)
      Siinähän oli hyvin liimattu lamppumyyjä 😄

      Lainaa

    2. Tulos: +95 (105 ääntä)
      Aaiakaspalvelijat joutuvat usein niin sanotusti liimaaman hymyn naamalleen. Ole sinäkin aidon hymyn arvoinen ♡

      Lainaa

    3. Torkahteleva preeriasusi 2.4.2026 6:38
      Tulos: +87 (149 ääntä)
      Olen valmis alapeukkujen vyöryyn, mutta siitäkin huolimatta: Miksi lapsille pitää puhua niin tylysti, että vieras aikuinenkin säikähtää? Ja sitten odotetaan ystävällistä käytöstä muita kohtaan, vaikka oma vanhempi ei siihen kykene. Tätä aina mietin, kun kaupassa kuuntelen näitä lapsilleen räyhääjiä. Paatos päättynyt.

      Lainaa

    4. Matkustava kivi 2.4.2026 6:58
      Tulos: +84 (88 ääntä)
      Torkahteleva preeriasusi: Olen valmis alapeukkujen vyöryyn, mutta siitäkin huolimatta: Miksi lapsille pitää puhua niin tylysti, että vieras aikuinenkin säikähtää? Ja sitten odotetaan ystävällistä käytöstä muita kohtaan, vaikka oma vanhempi ei siihen kykene. Tätä aina mietin, kun kaupassa kuuntelen näitä lapsilleen räyhääjiä. Paatos päättynyt.
        No ei lapselle toki räyhätä pidä, ei kaupassa eikä muualla, mutta kävin vielä lukemassa uudestaan, ja vain "tomeralla äänellä" mainitsee sanoneensa. Eli vika olisi enempi siinä, että kassa hämmästyy/ pelästyy kun ei saisi tehdä työtään, ei siitä, että hänelle tai kellekään olisi räyhätty? Lasta joskus täytyy komentaa aika napakasti, että mitään tapahtuisi, pää punaisena huutamisesta ei toki ole mitään hyötyä, mutta oletettavasti jo valmiiksi kasvatettuja aikuisia harvemmin komennetaankaan, saati komennetaan olemaan tekemättä työtään, joten tilanne olisi outo ihan räyhäämättä?

      Lainaa

    5. Tulos: +108 (114 ääntä)
      Torkahteleva preeriasusi: Olen valmis alapeukkujen vyöryyn, mutta siitäkin huolimatta: Miksi lapsille pitää puhua niin tylysti, että vieras aikuinenkin säikähtää? Ja sitten odotetaan ystävällistä käytöstä muita kohtaan, vaikka oma vanhempi ei siihen kykene. Tätä aina mietin, kun kaupassa kuuntelen näitä lapsilleen räyhääjiä. Paatos päättynyt.
      Ei pidäkään, mutta joskus lapsi on jo härvännyt sen verran ja kiltisti sanominen on kaikunut kuuroille korville, että se lyhyt ja topakka tokaisu voi toimia paljon paremmin. 
      Ja räyhääminen on toki väärin, mutta eri asia kuin mokassa, jossa sanottiin tomerasti että älä koske siihen. En saa siitä räyhäämistä millään.

      Lainaa

    6. Vino päärynä 2.4.2026 8:28
      Tulos: +89 (91 ääntä)
      Vein toissa päivänä lapseni päiväkotiin ja huikkasin ovella työntekijän vieressä lapselle, että heippa, kivaa päivää! Lapsi juoksi leikkimään eikä vastannut, joten sanoin vieressä seisovalle työntekijälle, että ei sitten vastata! Hän hämmentyneenä säpsähti, pahoitteli ja toivotti kivaa päivää takaisin! Yritä siinä nyt sitten änkyttää etten tarkoittanut häntä vaan yleisesti lastani joka ei sanonut heippa ja etten oleta että työntekijät vastailee mun heippoihin🙈

      Lainaa

    7. Mauton ahven 2.4.2026 9:55
      Tulos: +52 (54 ääntä)
      Vino päärynä: Vein toissa päivänä lapseni päiväkotiin ja huikkasin ovella työntekijän vieressä lapselle, että heippa, kivaa päivää! Lapsi juoksi leikkimään eikä vastannut, joten sanoin vieressä seisovalle työntekijälle, että ei sitten vastata! Hän hämmentyneenä säpsähti, pahoitteli ja toivotti kivaa päivää [...]
      Ja sitten kun olet unohtanut tämän nolouden - ja se päiväkodin työntekijä on ihan varmasti sen unohtanut jo samana päivänä - niin jostain mielen syövereistä se muisto kaivautuu esiin kummittelemaan. 😅

      Lainaa

    8. Tulos: -8 (12 ääntä)
      >räveltää

      Lainaa

    9. Karkaileva kettu 2.4.2026 20:04
      Tulos: +28 (28 ääntä)
      Siellä on ollut auktoriteetti äänessä kohdallaan.

      Lainaa

    10. Haukas hyeena 3.4.2026 6:26
      Tulos: -12 (24 ääntä)
      Torkahteleva preeriasusi: Olen valmis alapeukkujen vyöryyn, mutta siitäkin huolimatta: Miksi lapsille pitää puhua niin tylysti, että vieras aikuinenkin säikähtää? Ja sitten odotetaan ystävällistä käytöstä muita kohtaan, vaikka oma vanhempi ei siihen kykene. Tätä aina mietin, kun kaupassa kuuntelen näitä lapsilleen räyhääjiä. Paatos päättynyt.
      Olet oikeassa, mutta tässä on sellainen ilmiö. Että jos joku on lähtenyt raahaamaan painavia laukkuja portaita alas, ja on puolimatkassa, niin jos silloin huutelet perään että ”hei tuolla on hissi”, niin et ole avuksi, vaan haitaksi. Tuossa tilanteessa mene ja ota itse laukusta kiinni avuksi. Eli palatakseni aiheeseen, ilmoittaudu vaikka lähikauppaan vapaaehtoiseksi lastenkatsijaksi, tai vielä parempi, kauppakummiksi, joka kiertää kaupassa vanhemmat ja lapsen mukana, on loputtoman kärsivällinen ja ohjaa esimerkin kautta lasta toimimaan kaupassa ja ihmissuhteissa kuten sinä haluat. Jos et ole valmis kantamaan laukkuja avuksi, hissihuutelusta tulevat alapeukut olkoot petisi.

      Lainaa

    11. Tulos: +9 (19 ääntä)
      Mitä ihmeen noloa siinä on että joku random tyyppi erehtyy sinun puhuvan hälle? Ensinnäkin, sehän se siinä mokaa etkä sinä, ja toisennakin siinäkään mokassa ei ole mitään noloa.

      Lainaa

    12. Lisensoitu ilonpilaaja 6.4.2026 13:18
      Tulos: +13 (13 ääntä)
      Karkaileva kettu: Siellä on ollut auktoriteetti äänessä kohdallaan.
      Tää on totta että joillakin on äänessä "se jokin". Vasta leffassa ollessa nuorisoporukka metelöi ja olivat muurahaiset pöksyissä, ja siihen noin 40-50v välille oleva nainen komensi tiukasti "nyt jätkät rauhoitutte!", niin tulipa rauhallista. Semmoinen yläkoulun opettaja tuli mieleen kun uskalsi ja sitä komentoäänensävyä olisin totellut itsekin 😅. Ei alkanut kukaan muistuttamaan takaisin.

      Lainaa

    Lue lisää

    Kommentoi

    Avatar

    Vastaa

    Nimikone

    Laiskottaako? Täytä nopeasti nimikoneella!

    Avainsanat: kadonnut lapsi, karkit, kassalla, kaupassa, kauppa, kuva, maksaa, pahvi, älä koske siihen

  • Uusimmat

  • Kategoriat