Facebook-mokat ja muut sosiaalisen median helmet.

Kirpputorin löytöjä, osa 583

Mistä tunnistaa luotettavan myyjän?
Kirpputorin löytöjä, osa 583

Kelpaako julkaisu etusivulle?

Arkiston aarre

  • Nimi Juuri nyt
    Tulos: 0 (0 ääntä)

    Kommentti

  • 9 kommenttia

      Ei kommentteja
    1. Vino päärynä 17.11.2025 23:12
      Tulos: +3 (15 ääntä)
      En oikein ymmärrä mokaa tuossa ensimmäisessä. Ymmärrän toki, että ihmisillä on kiireitä, mutta itsekin kyllä vähän ihmettelen, jos Tori-kaupan tekoon käyttää vähintään kolme päivää (tarinahan ei kerro koska ostaja otti ensimmäistä kertaa yhteyttä). Jos jo kaupoista päättäminen kestää noin kauan, niin mitenköhän kauan postitettuja tuotteita saa odotella.

      Lainaa

    2. Per Cladenius 18.11.2025 0:08
      Tulos: -5 (9 ääntä)
      En kyllä ymmärrä miks yksikään myyjä haluais vapaaehtosesti käyttää toridiiliä, ei siinä ole myyjälle ku huonoja puolia.

      Lainaa

    3. Korvausvelvollinen hedelmä 18.11.2025 0:11
      Tulos: +1 (1 ääni)
      Vino päärynä: En oikein ymmärrä mokaa tuossa ensimmäisessä. Ymmärrän toki, että ihmisillä on kiireitä, mutta itsekin kyllä vähän ihmettelen, jos Tori-kaupan tekoon käyttää vähintään kolme päivää (tarinahan ei kerro koska ostaja otti ensimmäistä kertaa yhteyttä). Jos jo kaupoista päättäminen kestää noin [...]
      Saattoi olla ettei ostaja tajunnut mikä on Toridiili. Kuvitteli että mennään johonkin torille diilailemaan tai jotain muuta yhtä hämärää? 🤷🏻‍♂️

      Lainaa

    4. Puuhakanisteri 18.11.2025 0:15
      Tulos: +4 (4 ääntä)
      Miks mulle tuli mieleen Kelju K. Kojootti 😅

      Lainaa

    5. Lajikas leopardi 18.11.2025 0:25
      Tulos: +2 (2 ääntä)
      Vino päärynä: En oikein ymmärrä mokaa tuossa ensimmäisessä. Ymmärrän toki, että ihmisillä on kiireitä, mutta itsekin kyllä vähän ihmettelen, jos Tori-kaupan tekoon käyttää vähintään kolme päivää (tarinahan ei kerro koska ostaja otti ensimmäistä kertaa yhteyttä). Jos jo kaupoista päättäminen kestää noin [...]
      Samaa mieltä. Jos myyjä vastaa päivien viiveellä ilman vihjettäkään siitä, että kyse on poikkeustilanteesta, erityisesti, jos keskustelu on jo käynnissä tai myynti-ilmoitus ei ole vanha, niin osaltani keskustelu loppuu siihen.

      Lainaa

    6. Pöpipää ämpäri 18.11.2025 0:39
      Tulos: +4 (4 ääntä)
      7 tuntia pesukoneen kesto ei soita hälytyskelloja?

      Lainaa

    7. Piiritetty sankari 18.11.2025 1:01
      Tulos: +3 (3 ääntä)
      Pöpipää ämpäri: 7 tuntia pesukoneen kesto ei soita hälytyskelloja?
      Nyt oli kyseessä kuivaava ohjelma. Eli pesee ensin 60 asteessa, jonka jälkeen kuivaa. Ja nuo kuivaavat koneet ei ole tyypillisesti kovin ripeitä, kuivausajat on kyllä useita tunteja.
      Edellä mainitut seikat selittävät hyvin ohjelman keston, mutta eivät toki sitä miksi kukaan ikinä pesisi kenkiä moisilla asetuksilla.

      Lainaa

    8. Mieto marja 18.11.2025 1:34
      Tulos: -1 (1 ääni)
      Per Cladenius: En kyllä ymmärrä miks yksikään myyjä haluais vapaaehtosesti käyttää toridiiliä, ei siinä ole myyjälle ku huonoja puolia.
      Kuten mitä? Minä en mielelläni myisi millään muulla tavalla, jos pitää lähettää. Lähettämiseen on aikaa viikko, kun muuten odotetaan postitusta yleensä samana päivänä. Kukaan ei epäile huijariksi, kun lähetyksestä menee ilmoitus toriin. Ei tarvitse arvailla postikulujen määrää tai meneekö kirjeenä vai miten. Myös edullisempi ostajalle.

      Lainaa

    9. Sipulinhajuinen aasi 18.11.2025 2:10
      Tulos: 0 (0 ääntä)
      Hyi noi penkit. Eikö mielessä käyny kuvaa ottaessa miltä toi ostajan silmissä näyttää

      Lainaa

    Lue lisää

    Kommentoi

    Avatar

    Vastaa

    Nimikone

    Laiskottaako? Täytä nopeasti nimikoneella!

    Avainsanat: auto, ice age, keskustelu, kirppari, kirppis, kirpputori, kuva, likainen, orava, tori, toridiili, tossut, toyota, treenikengät, yv