Facebook-mokat ja muut sosiaalisen median helmet.

Luontoilta, osa 103

Bongattu: tappajajänis.
Luontoilta, osa 103

Arkiston aarre

  • Nimi Juuri nyt
    Tulos: 0 (0 ääntä)

    Kommentti

  • 26 kommenttia

      Ei kommentteja
    1. Itsestäänselvä taistelija 2.6.2025 23:49
      Tulos: -55 (63 ääntä)
      Saniainen

      Lainaa

    2. Sukka hai 3.6.2025 0:23
      Tulos: +127 (137 ääntä)
      Kävin lunttaamassa ryhmästä, kyseessä oli saksankirveli (Wikipediasta: "Saksankirveli tuoksuu ja maistuu lähinnä anikselta sekä jonkin verran myös lakritsilta.")

      Lainaa

    3. Pyhä käsikranaatti 3.6.2025 1:03
      Tulos: +128 (134 ääntä)
      Tappajajänis, vanha tuttu Monty Pythonista.

      Lainaa

    4. Tornipöllö 3.6.2025 3:54
      Tulos: +101 (107 ääntä)
      Pyhä käsikranaatti: Tappajajänis, vanha tuttu Monty Pythonista.
      Lähettäkää nyt joku Eino-paralle pyhä käsikranaatti ennen kuin tapahtuu kamalia!

      Lainaa

    5. Tulos: +33 (57 ääntä)
      Lapsuuden kodissa oli tappajaorava. Mekasti väli katolla, tuli ikkunalle sähisemään ja tuijottamaan hyvinkin pitkiksi ajoiksi. Kerran ei päästänyt äitiä ajamaan pihaan kun seisoi keskellä tietä eikä suostunut liikkumaan (ei kehdannut ajaa yli kun vieressä oli lapsi vanhempansa kanssa lenkillä)

      Lainaa

    6. Tulos: +61 (101 ääntä)
      Vaakku: Lapsuuden kodissa oli tappajaorava. Mekasti väli katolla, tuli ikkunalle sähisemään ja tuijottamaan hyvinkin pitkiksi ajoiksi. Kerran ei päästänyt äitiä ajamaan pihaan kun seisoi keskellä tietä eikä suostunut liikkumaan (ei kehdannut ajaa yli kun vieressä oli lapsi vanhempansa kanssa lenkillä)
      Miksi se pitäisikään tarkoituksella liiskata, oli paikalla lapsia tai ei?

      Lainaa

    7. Kivetön maksamakkara 3.6.2025 8:24
      Tulos: +23 (27 ääntä)
      Katoin eka, että tappajapupulla oli joku varpunen uhrina jaloissa. Oli onneksi vain käpy.

      Lainaa

    8. Itseasiassa 3.6.2025 8:26
      Tulos: +27 (33 ääntä)
      Sukka hai: Kävin lunttaamassa ryhmästä, kyseessä oli saksankirveli (Wikipediasta: "Saksankirveli tuoksuu ja maistuu lähinnä anikselta sekä jonkin verran myös lakritsilta.")
      Juu, eilen maistoin sitä suoraan puskasta. Jotkut laittavat esim. vesikannuun, maustaa juomavettä kivasti.

      Lainaa

    9. Itseasiassa 3.6.2025 8:32
      Tulos: +44 (50 ääntä)
      Me puolison kanssa just ihmeteltiin, että oliko Ruohometsän kansa oikeasti lastenohjelma? Sehän oli ihan kamala. Jäikö siinä kuinka iso prosentti niistä eläimistä eloon? Itse lähinnä muistan sen toivottomuuden.

      Lainaa

    10. Tulos: +18 (36 ääntä)
      just: Miksi se pitäisikään tarkoituksella liiskata, oli paikalla lapsia tai ei?
      Eipä ollut kyse tarkoituksella liiskaamisesta. Ei vaan viitsi lähteä yrittämään ajamaan yli, jos orava sattuukin jäämään alle (huom: ei tarkoituksella) lapsen nähden.

      Lainaa

    11. Välkky ylioppilas 3.6.2025 10:01
      Tulos: +29 (51 ääntä)
      Itseasiassa: Me puolison kanssa just ihmeteltiin, että oliko Ruohometsän kansa oikeasti lastenohjelma? Sehän oli ihan kamala. Jäikö siinä kuinka iso prosentti niistä eläimistä eloon? Itse lähinnä muistan sen toivottomuuden.
      Lastenohjelma ja lastenkirja ajalta jolloin jokaista lapsille suunnattua tarinaa ei vielä taputeltu pelkästään iloiseksi ja positiiviseksi, "kaikki elivät elämänsä onnellisina loppuun asti, ystävinä" hötöksi. En tiedä onko se alunperin tarkoitettukaan ihan pienille lapsille, mutta koska "piirretty" niin ajateltiin että ei sitä muut kuin ihan pikkulapset katso. Itse ja omat sisarukset katsottiin se alle kymmenvuotiaina. Vielä 2000-luvun alussa moni muualla k-18 tai k-16 leiman saanut anime (leffa tai sarja) oli Suomessa "lasten elokuvat"-hyllyssä koska "piirretty".

      Lainaa

    12. Intiimi peura 3.6.2025 10:16
      Tulos: +20 (24 ääntä)
      Itseasiassa: Me puolison kanssa just ihmeteltiin, että oliko Ruohometsän kansa oikeasti lastenohjelma? Sehän oli ihan kamala. Jäikö siinä kuinka iso prosentti niistä eläimistä eloon? Itse lähinnä muistan sen toivottomuuden.
      Romaani on nuortenkirjallisuutta, elokuva k-12 ja tv-sarja jenkeissä TV-Y7 (seitsemänvuotialle ja sitä vanhemmille)

      Lainaa

    13. Kissakuustinen 3.6.2025 10:20
      Tulos: +44 (54 ääntä)
      Tuli tuosta Amiksen tuoksusta mieleen, että harva tajuaa tai tietää, että Nirvanan "Smells like teen spirit" tarkoittaa oikeasti juuri sitä mitä siinä sanotaan. "Teen spirit" on oikeasti deodorantti ja Kobainille sanottiin kerran että hän tuoksuu aivan sille. Se ei siis ole metafora jollekin teinihengelle vaan ihan juuri sen tuotteen tuoksu.

      Lainaa

    14. Kommentoin 3.6.2025 11:14
      Tulos: +13 (15 ääntä)
      Itseasiassa: Me puolison kanssa just ihmeteltiin, että oliko Ruohometsän kansa oikeasti lastenohjelma? Sehän oli ihan kamala. Jäikö siinä kuinka iso prosentti niistä eläimistä eloon? Itse lähinnä muistan sen toivottomuuden.
      Me teininä katsottiin se, niin silloin oli joko S tai 3v ikäraja 🙈

      Lainaa

    15. Intiimi peura 3.6.2025 12:31
      Tulos: +44 (46 ääntä)
      Kissakuustinen: Tuli tuosta Amiksen tuoksusta mieleen, että harva tajuaa tai tietää, että Nirvanan "Smells like teen spirit" tarkoittaa oikeasti juuri sitä mitä siinä sanotaan. "Teen spirit" on oikeasti deodorantti ja Kobainille sanottiin kerran että hän tuoksuu aivan sille. Se ei siis ole metafora jollekin teinihengelle vaan ihan juuri sen tuotteen tuoksu.
      Tuosta se nimi on keksitty, mutta se kappale ei kuitenkaan kerro deodorantista.

      Lainaa

    16. Valittu mestari 3.6.2025 14:05
      Tulos: +46 (48 ääntä)
      Tuossa pääskysille laitetussa kyltissä on se vitsi, että itse muovitettu kyltti estää pääskysiä rakentamasta pesää tuohon kohtaan ja teksti on laitettu vitsinä. Ovenpieli on vähän huono kohta pesälle mutta siinä on varmaan sitten ollut pesä aiempana keväänä.

      Lainaa

    17. Kirpeä Ahven 3.6.2025 14:41
      Tulos: -4 (16 ääntä)
      Itseasiassa: Me puolison kanssa just ihmeteltiin, että oliko Ruohometsän kansa oikeasti lastenohjelma? Sehän oli ihan kamala. Jäikö siinä kuinka iso prosentti niistä eläimistä eloon? Itse lähinnä muistan sen toivottomuuden.
      Et ymmärtänyt tarinan juonta tai pointtia ollenkaan? Millään tavallahan se ei ole toivoton tai kamala vaan päinvastoin käsittelee elämää ja sen jatkuvuutta. Kuolema ei ole vääjäämätön paha vaan luonnollinen osa elämää ja elokuvan loppu ln kuitenk

      Lainaa

    18. Kirpeä Ahven 3.6.2025 14:42
      Tulos: 0 (8 ääntä)
      *Kuitenkin onnellinen ja haikea.

      Lainaa

    19. Numeroimaton ilonpilaaja 3.6.2025 16:36
      Tulos: -23 (39 ääntä)
      just: Miksi se pitäisikään tarkoituksella liiskata, oli paikalla lapsia tai ei?
      Oravat on tuholaisia, ehkä siksi.

      Lainaa

    20. Nuutunut pehmelö 3.6.2025 17:29
      Tulos: +14 (16 ääntä)
      Tornipöllö: Lähettäkää nyt joku Eino-paralle pyhä käsikranaatti ennen kuin tapahtuu kamalia!
      Lähettäkää samalla se käyttöohjekin, ettei vaan laske liikaa tai liian vähän.

      Lainaa

    21. Epäonnistunut leppäkerttu 3.6.2025 18:08
      Tulos: +24 (32 ääntä)
      Numeroimaton ilonpilaaja: Oravat on tuholaisia, ehkä siksi.
      Niin on ihmisetkin, pointtisi?

      Lainaa

    22. Pelimaailmasta karannut karpalo 3.6.2025 20:25
      Tulos: -11 (23 ääntä)
      Epäonnistunut leppäkerttu: Niin on ihmisetkin, pointtisi?
      Ei mulla mitään pointtia ollut, vastasin vain kysymykseen.

      Lainaa

    23. Jonninjoutava huonekalu 4.6.2025 6:56
      Tulos: -1 (3 ääntä)
      Pesä lähellä.

      Lainaa

    24. Niverä kantojuhta 5.6.2025 11:46
      Tulos: +5 (5 ääntä)
      Nuutunut pehmelö: Lähettäkää samalla se käyttöohjekin, ettei vaan laske liikaa tai liian vähän.
      1, 2, 5, saunaan! 😆

      Lainaa

    25. Reseptivapaa Dinosaurus 6.6.2025 20:39
      Tulos: +6 (6 ääntä)
      Välkky ylioppilas: Lastenohjelma ja lastenkirja ajalta jolloin jokaista lapsille suunnattua tarinaa ei vielä taputeltu pelkästään iloiseksi ja positiiviseksi, "kaikki elivät elämänsä onnellisina loppuun asti, ystävinä" hötöksi. En tiedä onko se alunperin tarkoitettukaan ihan pienille lapsille, mutta koska "piirretty" niin ajateltiin [...]
      Näinpä, sitä ihan suvereenisti tuli silloin 2000-luvun alussa Neon Genesis Evangelionkin aamupiirrettyjen joukossa. Jostain kumman syystä esitysaika vaihtui muutaman jakson jälkeen yömyöhäiselle...

      Lainaa

    26. Sanna-Paprika 15.6.2025 14:44
      Tulos: 0 (0 ääntä)
      Itseasiassa: Me puolison kanssa just ihmeteltiin, että oliko Ruohometsän kansa oikeasti lastenohjelma? Sehän oli ihan kamala. Jäikö siinä kuinka iso prosentti niistä eläimistä eloon? Itse lähinnä muistan sen toivottomuuden.
      Ruohometsän kansa perustuu kirjailijan sotakokemuksiin. Richard Adams kertoi tarinaa lapsilleen automatkojen ajankuluksi alunperin improvisoiden. 
      "In his autobiography, The Day Gone By, Adams wrote that he based Watership Down and the stories in it on his experiences during Operation Market Garden, the Battle of Arnhem, in 1944." (Wikipedia) 

      Lainaa

    Lue lisää

    Kommentoi

    Avatar

    Vastaa

    Nimikone

    Laiskottaako? Täytä nopeasti nimikoneella!

    Avainsanat: amis, anis, juicy fruit, jänis, kirjoitusvirhe, kuva, kyltti, linnunpesä, pesä, pääskynen, ruohometsän kansa, tuoksu, viesti