Luontoilta, osa 101
Tuhatjalkainen oli jo liikaa.

47 kommenttia
-
-
Ihan selvästi tossa kuvassa näkyy kun ovat lennättämässä Erika Vikman lavarekvisiittaa sinne Baseliin.
-
Onko toi tapettu elukka ruskojuoksiainen? Täysin harmiton, ehkä jopa hyötyeläin. Mutta varmuudeksi on hyvä tappaa.
-
Timmi makkara: Onko toi tapettu elukka ruskojuoksiainen? Täysin harmiton, ehkä jopa hyötyeläin. Mutta varmuudeksi on hyvä tappaa.
Kaikki pikkuotukset pitää tappaa. Isommatkin mutta kun ei uskalla. -
Ei ole pakko tappaa kaikkia pikkuötöjä, ne voi vaikka heittää ikkunasta ulkoilemaan.
-
-
Voi olla vähän vaikea asia Suomessa, jos jokaisen pikku ötökän jälkeen pitäisi muuttaa.
-
Timmi makkara: Onko toi tapettu elukka ruskojuoksiainen? Täysin harmiton, ehkä jopa hyötyeläin. Mutta varmuudeksi on hyvä tappaa.
Olet oikeassa. Ruskojuoksiaiset ovat petoja, ja käyttävät ravintonaan hyönteisiä. -
Jokainen nainen haaveilee potkurilla varustetulla lentävästä lerssistä. Käy kylässä tutkimassa onkaloita ja sen jälkeen lentelee pois. Ehkä lähitulevaisuudessa mahdollista, kun tekniikka kehittyy.
-
Loikoileva pulu: Voi olla vähän vaikea asia Suomessa, jos jokaisen pikku ötökän jälkeen pitäisi muuttaa.
Kannattaa suosiolla muuttaa Australiaan, kun siellä on vain isoja ötököitä. -
-
Varmuuden vuoksi suihkutettiin kaikki listat raidilla ja käytetään termoselliä sisällä.
-
Disneyn näkemys leppäkertusta… miksi toi on niin totta? Miksi kaikki hyvä pitää pilata? 😢
-
Uusittava etana: youtu.be/ImxHqO75PvM?si=nu1kCAIh8Pbh3txx
Itselle tuli nämä myös välittömästi mieleen. 😁 -
Puhekyvytön tomaatti: Disneyn näkemys leppäkertusta… miksi toi on niin totta? Miksi kaikki hyvä pitää pilata? 😢
Otamme osaa 🎻🤏🏼 -
Paranormaali kiivi: Kannattaa suosiolla muuttaa Australiaan, kun siellä on vain isoja ötököitä.
Joo ja siellä ne ötökät tappaa sinut 😅. Kaikki ovat vaarallisia, jopa kivat kengurutkin potkaisee hengiltä. -
Meilläkin näkyy noita juoksujalkaisia välillä sisällä, kerran yksi tuli suihkussa kävelemään jalan päälle. Ei ollut kovin mukava yllätys. Mutta yleensä puoliso on nuo kärrännyt elävänä ulos, joten taloa ei ole vielä poltettu :D
-
Epäonnistunut leppäkerttu kuulostaa aivan feissarimokien kommentoijalta.
-
-
jukkapalmu: Tuhatjalkainen? Lastenkirjoissa samoin kuin norsu.
Miksi en ymmärrä tätä kommenttia? https://fi.wikipedia.org/wiki/Tuhatjalkaiset https://fi.wikipedia.org/wiki/Norsut -
jukkapalmu: Tuhatjalkainen? Lastenkirjoissa samoin kuin norsu.
Oletko THE jukkapalmu vai muumikopio? Sinulla oli ennen eri kuvake. -
Miekin aina mietin mikä into ihmisillä on tappaa kaikki ötökät. Niksi: postikortti ja joku pieni kuppi. Laita kuppi suuaukon kautta ötökän päälle, ujuta postikortti varovasti väliin. Käännä ja kuskaa ötö ulos. Ei tarttee tappaa tai varsinkaan taloa polttaa saati muuttaa.
-
Tuli tuosta jalkavasta ötökästä mieleen se netissä pyörinyt hämähäkin kirjoittama koskettava runo, "I thought human hearts were bigger that mine, but you have killed with malice instead of marrow of your bones and poison bubbling behind your scowl And i'm sorry for scaring you, but i didn't know being seen would cost me my life."
-
Pinkee Hemppi: Ulkooven?
Kyllä. Tavutetaan suomenkielen sääntöjen mukaan: ul-koo-ven -
Sisusteeton oppilas: Joo ja siellä ne ötökät tappaa sinut 😅. Kaikki ovat vaarallisia, jopa kivat kengurutkin potkaisee hengiltä.
Siellä kaikki on vaarallista. Paitsi jotkut lampaista. -
Puhekyvytön tomaatti: Disneyn näkemys leppäkertusta… miksi toi on niin totta? Miksi kaikki hyvä pitää pilata? 😢
Ei vain Disney vaan koko Hollywood ja viihdeteollisuus yleisesti. Jännä viha varsinkin punapäitä kohtaan, ne vaihtuu aina mustiksi jokasessa adaptiossa. Nyt Harry Potterissakin Kalkaros tulee olemaan tumma jannu, jotta saahaan James Potterista kiusaajan lisäksi rasisti ja "mutaverinen" saa vähän lisäpotkua kun satavarmana tekee Hermionestakin mustan. "No mutta Rowling sano että se voi olla mikä vaan!" paitsi ei voi, kirjassakin todetaan Hermioneen ruskettuneen kesällä ja Kalkaroksen olevan kalpea. Rowling vaan mielistelee muita sjw-ulisijoita silläaikaa kun liput inisee sen olevan transfoobikko, vaikkei kyseistä fobiaa ole olemassakaan. Kenelläkään kun ei ole irrationaalista pelkoa näitä cosplayereita kohtaan. Geenejään kun ei voi muuttaa. -
Säteilevä minkki: Oletko THE jukkapalmu vai muumikopio? Sinulla oli ennen eri kuvake.
Kissakuustisella ja sen alter egoilla ollut tommoinen kuvake? -
-
Puukotettu sirkka: Alkoovi
Ehdit ensin, olin tulossa kommentoimaan että asunnossa on hyvä olla alkoovi ja ulkoovi. -
Nuutunut pehmelö: Siellä kaikki on vaarallista. Paitsi jotkut lampaista.
RIP T. Pratchett -
Miksi aina roska: Ei vain Disney vaan koko Hollywood ja viihdeteollisuus yleisesti. Jännä viha varsinkin punapäitä kohtaan, ne vaihtuu aina mustiksi jokasessa adaptiossa. Nyt Harry Potterissakin Kalkaros tulee olemaan tumma jannu, jotta saahaan James Potterista kiusaajan lisäksi rasisti ja "mutaverinen" saa vähän lisäpotkua kun [...]
Kato puhekyvytön tomaatti tajus vaihtaa sähköpostin 😂 edellsiviikon mokissa, kun molemmilla näillä oli vielä sama kuvake -
Syötävä pesusieni: Kato puhekyvytön tomaatti tajus vaihtaa sähköpostin 😂 edellsiviikon mokissa, kun molemmilla näillä oli vielä sama kuvake
Mitä sä selität -
Miksi aina roska: Ei vain Disney vaan koko Hollywood ja viihdeteollisuus yleisesti. Jännä viha varsinkin punapäitä kohtaan, ne vaihtuu aina mustiksi jokasessa adaptiossa. Nyt Harry Potterissakin Kalkaros tulee olemaan tumma jannu, jotta saahaan James Potterista kiusaajan lisäksi rasisti ja "mutaverinen" saa vähän lisäpotkua kun [...]
Tähän liittyen, sinänsä sillä ei ole mitään merkitystä, minkä värinen ihonväri milläkin näyttelijällä on, mutta ois musta kiva, jos elokuvien/sarjojen hahmot ois mahollisimman paljon kirjan kuvausta vastaavia. Esim nyt sitte paljon puhututtanut Lumikki, jonka iho olisi "valkea kuin lumi" tai Paahteen päähenkilön olisi pitänyt olla laiha, ja mitä näitä nyt onkaan vuosien saatossa ollut. Toki sen ymmärtää, että ne on myös omia teoksiaan ja tulkintojaan. Eikä mun maailma tietenkään siihen kaadu, jos näin ei ole. Eikä ne tarinat siitä pilalle mene. Alkuperäinen tarina kuitenkin pysyy siellä kirjojen välissä -
Miksi aina roska:
Hupsista, tulipa nimimerkiltä paljon roskasisältöä 🤷🏻♂️[...] -
Minulla oli lapsena hirveä pelko sokeritoukkia kohtaan. Olin kuullut joskus jossain sivulauseessa, että meidän mummolassa olisi ollut niitä ja siitä kauhu alkoi, enkä pystynyt siellä koskaan kunnolla nukkumaan. Koska silloin ei ollut internetiä, en tiennyt niistä muuta kuin nimen, ja kuvittelin niiden olevan kirjaimellisesti jotain toukkia tai matoja jotka luikertelee ihmisten päällä ja menee ruumiinaukkoihin kun ihmiset nukkuvat. Nykyisin elelen oikein harmonisesti heidän kanssaan ja he pysyttäytyvät vessatiloissa ja harvoinpa heitä edes näkee. Ovat hyvin harmittomia eivätkä "luikertele" vaan ovat itse asiassa aika kauniita ja kiiltäviä, harmittomia kämppiksiä!
-
Aivokuollut koloradonkuoriainen: Varmuuden vuoksi suihkutettiin kaikki listat raidilla ja käytetään termoselliä sisällä.
User name checks out. -
"Onko sinulla ylitsepääsemätön pelko (joitakin) hyöteisiä kohtaan?" Lasketaanko luteet? Minä, joka kannan lähes kaiken kuusijalkaisen elävänä talosta ulos, kammoan niitä verenimijöitä lähes pakkomielteeseen asti.
-
Nuutunut pehmelö: Siellä kaikki on vaarallista. Paitsi jotkut lampaista.
GNU Terry Pratchett -
Miksi aina roska: Rowling vaan mielistelee muita sjw-ulisijoita silläaikaa kun liput inisee sen olevan transfoobikko, vaikkei kyseistä fobiaa ole olemassakaan. Kenelläkään kun ei ole irrationaalista pelkoa näitä cosplayereita kohtaan. Geenejään kun ei voi muuttaa.
En oikein tiedä, mitä osaisin sanoa tähän ironisuuteen. "Kiva, kun demonstroit, että olet väärässä"? No jotain sellaista kai. -
Nuutunut pehmelö: Siellä kaikki on vaarallista. Paitsi jotkut lampaista.
Niin ne haluavat sinun ajattelevan... -
Aaltoileva guava: Kaikki hyönteiset pitää myrkyttää. Ovat ihan turhia.
Älä turhaan pelkää hyönteisiä, ne ei sinua kokonaan syö jos ollenkaan. Kyllä niilläkin jokinlainen taso on mitä syövät.
Kommentoi

Kommentti