Facebook-mokat ja muut sosiaalisen median helmet.

Itsenäisyyspäivän kooste

Tanssit on nyt tanssittu, mutta mitä ihmettä näiden ihmisten päässä pyörii?
Suurenna näkymä
Itsenäisyyspäivän kooste
Arvonta! Feissarimokat palasi Facebookiin upouudella sivulla ja arvomme 40 €. Osallistu

Arkiston aarre

 • Nimi Juuri nyt
  Tulos: 0 (0 ääntä)

  Kommentti

 • 58 kommenttia

   Ei kommentteja
  1. Tulos: +134 (208 ääntä)
   Joni, älä viitsi.

   Lainaa

  2. isämmaanpualustaja 9.12.2014 2:36
   Tulos: +539 (669 ääntä)
   Pelkästään Shakun nimi kertoo jo kaiken oleellisen

   Lainaa

  3. Tulos: +526 (574 ääntä)
   Ehkä Shaku pitäisi lähettää johonkin sotaan sotimaan kavereittensa kanssa ja nähdä kuinka kaverit kuolevat. Oppisikohan sitten arvostamaan "sitä paskaa".

   Lainaa

  4. Tulos: +829 (847 ääntä)
   E-o ei ilmeisesti jaksanut sitten kirjoittaa nimeäänkään.

   Lainaa

  5. Tulos: +222 (256 ääntä)
   Shaku mitä vittua

   Lainaa

  6. Tulos: +55 (63 ääntä)
   Tyrskähdin yhtä viiveellä Jonin heitolle kuin Kummelin gourmekokille kun en ollut varma, pitäiskö nauraa vai niinq nauraa.

   Lainaa

  7. Tulos: +121 (129 ääntä)
   Seems legit, Joni. Hpy ID 2u2, E-o!

   Lainaa

  8. Tulos: +175 (205 ääntä)
   Voi apua, vaikka siis tietenkin tiedän että suomenlipun värit on tuossa kakussa väärinpäin, niin hetki piti miettiä että mikäs tuossa on vikana

   Lainaa

  9. Tulos: +146 (160 ääntä)
   Näitä itsenäisyyspäivä mokia tai pikemminkin avautumisia on aina yhtä kivuliasta lukea. (huokaus)

   Lainaa

  10. Tulos: +223 (233 ääntä)
   En tiennytkään, että Shetlanti itsenäistyi lauantaina.

   Lainaa

  11. Tulos: -18 (78 ääntä)
   Oiskohan kuitenki sarkasmia toi Jonin heitto?

   Lainaa

  12. Tulos: +85 (107 ääntä)
   Hattu: E-o ei ilmeisesti jaksanut sitten kirjoittaa nimeäänkään.
   Kato kalenterista.

   Lainaa

  13. Tulos: +243 (261 ääntä)
   isämmaanpualustaja: Pelkästään Shakun nimi kertoo jo kaiken oleellisen
   Cannan kavereita?

   Lainaa

  14. Tulos: +177 (185 ääntä)
   Valkoristilippumme...

   Lainaa

  15. Tulos: +55 (75 ääntä)
   Antti, mitä vittua?

   Lainaa

  16. Tulos: -91 (121 ääntä)
   Antti, nimenomaan! pois semmoset

   Lainaa

  17. Tulos: +4 (124 ääntä)
   Ei Antti kehitysvammaisista mitään haittaa ole... Toisaalta eduskunnasta löytyy kyllä 200 pässiä, joita ilman Suomi olisi huomattavasti parempi paikka!

   Lainaa

  18. Tulos: -14 (20 ääntä)
   Eihhh... -.-

   Lainaa

  19. Rappion Apostoli 9.12.2014 8:17
   Tulos: +1 (133 ääntä)
   purskis: Shaku mitä vittua
   Pisteet kerrassaan omaperäisestä ja kekseliäästä kommentista. Enpä olekaan ennen vastaavaa lukenut.

   Lainaa

  20. Rappion Apostoli 9.12.2014 8:18
   Tulos: -39 (103 ääntä)
   Mauno: Antti, mitä vittua?
   Samat sanat sinulle.

   Lainaa

  21. Onnittelut 9.12.2014 8:22
   Tulos: +56 (72 ääntä)
   Timo: Oiskohan kuitenki sarkasmia toi Jonin heitto?
   Ei tietenkään. Eihän kukaan koskaan kerro vitsejä.

   Lainaa

  22. Tulos: -30 (78 ääntä)
   Nuoret ja sivistys, HUOH! Kannattais ihan ajatuksella keskittyä koulukirjoihin, niin ei nolaisi itseään ja perhettään julkisesti. Nämä on niitä jotka BB:ssä laittaa sisäfileet ekana pannulle miedolle lämmölle ja sit vasta lohkoperunat uuniin.

   Lainaa

  23. Tulos: +89 (89 ääntä)
   Myös lainausmerkit nauratti: "Hyvää itsenäisyyspäivää"!

   Lainaa

  24. Tulos: -11 (39 ääntä)
   Jonia tekisi mieli vähän läväyttää ja shaku tuomita ikuiseen kadotukseen.

   Lainaa

  25. Tulos: -2 (50 ääntä)
   shaku sais mennä Vietnamiin sotimaan, niin sais sitä kunniaa:) Nykynuoret ei osaa arvostaa yhtään muuta kuin sitä,et riittää virta älypuhelimessa

   Lainaa

  26. Tulos: +49 (61 ääntä)
   Antti, alotettaisiinko vaikka sinusta?

   Lainaa

  27. HelskinkiläinenKUNINGAS! 9.12.2014 12:53
   Tulos: -64 (82 ääntä)
   Mä en ole koskaan ymmärtänyt, miten jotkut (Shaku) yhdistää itsenäisyyspäivän (1917) ja sotaveteraanit (1939-1940 ja 1941-1944) toisiinsa..?

   Lainaa

  28. Tulos: +91 (113 ääntä)
   Tulee jotenkin surullinen olo Shakun kaltaisten kommenteista. Jos ei typeryyttään ja "elämäm-koululaisuuttaan" ymmärrä itsenäisyyden merkitystä, voisi ainakin pitää suunsa kiinni ollakseen pilaamatta muiden itsenäisyyspäivätunnelmia. Itse olen 15-vuotias ja tunnen ääretöntä kiitollisuutta ja kunnioitusta veteraaneja sekä muita maatamme puolustaneita kohtaan. Harmittaa useiden ikäisteni asenne: kotimaata ei arvosteta, vaan valitetaan asioista joita ei kunnolla ymmärretä, kun ei ole jaksettu niihin perehtyä (maahanmuutto, valtiontalous jne.). Jokainen suomalainen saisi olla kiitollinen voidessaan asua tässä maassa, jota aiemmat sukupolvet ovat verellään rakentaneet. "Se, joka ei tunne historiaa, toistaa sitä."

   Lainaa

  29. Tulos: +71 (77 ääntä)
   HelskinkiläinenKUNINGAS!: Mä en ole koskaan ymmärtänyt, miten jotkut (Shaku) yhdistää itsenäisyyspäivän (1917) ja sotaveteraanit (1939-1940 ja 1941-1944) toisiinsa..?
   Eikai Suomen itsenäistymisellä ja veteraaneilla sinäänsä ole mitään yhteistä, mutta Veteraanit puolusti itsenäisyyttä sodissa, niin siksi niitä kutsutaan esim linnanjuhliin. Jotakuinkin nuin olen itse asian tajunnut.

   Lainaa

  30. Puolikiero_savolainen 9.12.2014 17:47
   Tulos: +10 (26 ääntä)
   joo: Antti, nimenomaan! pois semmoset
   Jos olet valmis päättämään ketkä saa elää ja ketkä ei, niin miksi et alottaisi itsestäsi? Haiskahdat "heikommalta ainekselta", sulle olis todnäk Kolmannessa valtakunnassa naurettu ja pahasti.

   Lainaa

  31. Mielensäpahoittaja(syystäkin) 9.12.2014 17:47
   Tulos: +20 (36 ääntä)
   Jo näiden lukeminen saa sydämeni itkemään verta. Miten vaikeaa se on ymmärtää, että veteraaanimme ovat verellään ansainnet meidän itsenäisyytemme.

   Lainaa

  32. Tulos: +32 (36 ääntä)
   Hyvä Inga, itsenäisyyspäivä on pienellä ja yhteen!

   Lainaa

  33. Tulos: +7 (13 ääntä)
   Kiinnostais tietää ton Antin ikä.

   Lainaa

  34. Tulos: +77 (77 ääntä)
   Jäi mietityttää hiukan, että millä perusteella niitten miljoonien pitäs olla Shakun tilillä.....?

   Lainaa

  35. Tulos: +46 (48 ääntä)
   ddd: shaku sais mennä Vietnamiin sotimaan, niin sais sitä kunniaa:) Nykynuoret ei osaa arvostaa yhtään muuta kuin sitä,et riittää virta älypuhelimessa
   Vietnamiin sotimaan kenen kanssa? Vietnamin sota päättyi lähes 40 vuotta sitten, mikäli et silloin sattunut panemaan merkille...

   Lainaa

  36. yli opisto hörho 10.12.2014 10:45
   Tulos: +14 (18 ääntä)
   Tässähän onkin pari kappaletta näitä tulevaisuuden toivoja.

   Lainaa

  37. Tulos: -44 (58 ääntä)
   Naiset vaan naureskelee täällä, kun joku mies on armeijassa sairastunut astmaan. Pitäiskö miesten naureskella kun, joku nainen saa rintasyövän?

   Lainaa

  38. Tulos: -3 (27 ääntä)
   Mielestäni kaikkein huolestuttavinta on se, että kommentoijat keskittyvät paheksumaan kritiikkiä veteraaneja kohtaan samalla kun toinen mokaaja ehdottaa valtakunnan puhdistusta heikommasta ihmisaineksesta. Kolmas valtakunta elää ja voi hyvin Feissarimokan lukijoissa?

   Lainaa

  39. Tulos: -1 (21 ääntä)
   Ei nyt helvetti Joni. Onhan se toki sama asia räiskiä ampumaradalla pahvitauluja, tehdä särmä punkka tai mussuttaa sotkun munkkeja, kuin olla tositilanteessa sodassa. En ainakaan itse kokenut omaa inttiaikaa rankaksi, II/10 kiittää ja kuittaa.

   Lainaa

  40. Tulos: -28 (42 ääntä)
   Shakun kanssa samaa mieltä. Miksi ei puhuta niistä sadoista suomalaisista sotilaista, jotka raiskasivat naisia ja lapsia vankileireillä, tekivät venäläis naisia raskaaksi ja sodasta palattuaan palasivat kotiin oman emännän helmoihin muka suurina sotasankareina. Miksi ei puhuta niistä miehistä, jotka se sodan oikeasti suomelle voittivat, puhumalla. Sotavoittoa ei saatu taistelemalla, vaan neuvottelemalla.

   Lainaa

  41. Tulos: -1 (9 ääntä)
   DoggyStyle: Jäi mietityttää hiukan, että millä perusteella niitten miljoonien pitäs olla Shakun tilillä…..?
   Perus pissis, raha vaan mielessä et saa uusii kledjui, röökii ja alkoholii hei!

   Lainaa

  42. Tulos: +18 (20 ääntä)
   Luu: Shakun kanssa samaa mieltä. Miksi ei puhuta niistä sadoista suomalaisista sotilaista, jotka raiskasivat naisia ja lapsia vankileireillä, tekivät venäläis naisia raskaaksi ja sodasta palattuaan palasivat kotiin oman emännän helmoihin muka suurina sotasankareina. Miksi ei puhuta niistä miehistä, jotka se sodan oikeasti suomelle voittivat, puhumalla. Sotavoittoa ei saatu taistelemalla, vaan neuvottelemalla.
   Puhutaanhan heistä. Ryti käytännössä uhrasi elämänsä rauhan eteen nimenomaan ihan muissa hommissa kuin ase kädessä. Heitä on vain lukumäärältään huomattavasti vähemmän kuin rintamamiehiä. Sodassa on sodan lait ja normaalisti pidetään omien puolta. Venäläiset partisaanit ja heidän tuhotyönsä (lasten ja naisten puhkominen hengiltä) eivät varmaan helpottaneet sitä kostohalua.

   Lainaa

  43. Hermot menee 12.12.2014 12:30
   Tulos: +16 (18 ääntä)
   Miksi niistä ruotsalaisista ei puhuta? No, viron pojat tekivät Suomen eteen paljon enemmän kuin ruotsalaiset koskaan! Tuo itseään parempana pitänyt väki ei pahemmin välittänyt, toimimme hyvin ns. puskurivaltiona.

   Lainaa

  44. Hermot menee 12.12.2014 12:31
   Tulos: +12 (16 ääntä)
   Luu..mites ne venäläiset jotka raikasivat ja murhasivat suomalaisia naisia ja lapsia?

   Lainaa

  45. Hermot menee 12.12.2014 12:32
   Tulos: +30 (34 ääntä)
   joo: Naiset vaan naureskelee täällä, kun joku mies on armeijassa sairastunut astmaan. Pitäiskö miesten naureskella kun, joku nainen saa rintasyövän?
   Sehän on verrattavissa oleva asia, astma ja vaarallinen syöpä. Tiesitkö muuten, että rintasyövän voi saada myös mies?

   Lainaa

  46. Tulos: -13 (23 ääntä)
   No tuossa lippujutussa ei kyllä sinällään ole mitään hauskaa, koska ainakin itse tulkitsin sen niin, että kun kyseessä on "Suomi-Norja seuran juhlat" niin lipuissa on tavoiteltu molempien maiden värejä, eli valkoinen risti kuten Norjalla, ja loppu on sitten väritetty sinisellä suomen mukaan. En nyt sitten tiedä mikä järki on keksiä tällainen yhdistetty lippu suomen itsenäisyyspäivälle, mutta ehkäpä se oli kakuntekijän mielestä hyvä oivallus.

   Lainaa

  47. Tulos: +10 (10 ääntä)
   Shetlannin lippu :)

   Lainaa

  48. Tulos: +4 (12 ääntä)
   Joni, mikäli sinä olisit armeijan sijaan ryöpinyt kylmässä ilman kunnollisia varustuksia, syönyt ravinnoksesi vain jäätyneitä leivänkokkareita ja joskus harvoin jotain parempaa, joutunut itse tappamaan ihmisiä, nähnyt kuinka kavereitasi kuolee, nähnyt kuinka ihmiset huutaa tuskissaan yms., niin ymmärtäisin närkästymisesi. Muuten en.

   Lainaa

  49. Tulos: -2 (4 ääntä)
   J: Ehkä Shaku pitäisi lähettää johonkin sotaan sotimaan kavereittensa kanssa ja nähdä kuinka kaverit kuolevat. Oppisikohan sitten arvostamaan “sitä paskaa”.
   Jotkut ihmiset eivät pysty ymmärtämään ennen kuin joutuvat itse sen kokemaan.

   Lainaa

  50. Tulos: +3 (15 ääntä)
   Luu: Shakun kanssa samaa mieltä. Miksi ei puhuta niistä sadoista suomalaisista sotilaista, jotka raiskasivat naisia ja lapsia vankileireillä, tekivät venäläis naisia raskaaksi ja sodasta palattuaan palasivat kotiin oman emännän helmoihin muka suurina sotasankareina. Miksi ei puhuta niistä miehistä, jotka se sodan oikeasti suomelle voittivat, puhumalla. Sotavoittoa ei saatu taistelemalla, vaan neuvottelemalla.
   Mutta ah, ne ylväät puna-armeijan sotilaathan eivät koskaan tehneet mitään pahaa siviileille. Hehän olivat tulossa tänne vain hyvää hyvyttään vapauttamaan meidät tästä fasistisesta hallinnosta, mutta meidän fasistiset sotilaat väkivalloin vastustivat tämän rauhan ja vpaauden aatteen leviämisen. Kyllä se on ikävää, ettei saatu vapautta kun meidän fasistiset sotilaat onnistuivat torjumaan vapahtajamme! Otto Wille Kuusinenhan edusti oikeasti kaikkia suomalaisia, mutta vain fasisttinen hallituksemme esti kansalaisiaan kertomaan mielipidettä, koska totta kai, jokainen ihminen siihen aikaan halusi kuulua Neuvostoliittoon, tuohon tasa-arvon ja vapauden luvattuun maahan. Mutta ällös huoli, toveri! Kyllä se päivä vielä koittaa, jolloin meidän fasistinen hallituksemme saadaan kitkettyä tästä maasta. Tällä kertaa vapahtajana Stalinin sijaan toimii Putin, joka on tuleva messiaamme vapauteen, ihmisten väliseen tasa-arvoon, ihmisoikeuksien toteutumiseen ja autuuteen. "Soiuz nerushimyj respublik svobodnykh Splotila naveki Velikaia Rus. Da zdravstvuet sozdannyj volej narodov Edinyj, moguchij Sovetskij Soiuz!" (huom. sarkasmi)

   Lainaa

  51. Tulos: -3 (3 ääntä)
   ei. *facepalm* ei näin.

   Lainaa

  52. Tulos: -16 (22 ääntä)
   Hermot menee: Sehän on verrattavissa oleva asia, astma ja vaarallinen syöpä. Tiesitkö muuten, että rintasyövän voi saada myös mies?
   Tiesin, mutta yleensä se tulee naiselle. Tuo minun viestini oli kirjoitettu vähän provosoivasti, mutta pointti oli kuitenkin se, että miehet kärsivät armeijassa ja naiset vaan naureskelevat täällä, kun joku mies saa astman.

   Lainaa

  53. Tulos: +21 (23 ääntä)
   joo: Naiset vaan naureskelee täällä, kun joku mies on armeijassa sairastunut astmaan. Pitäiskö miesten naureskella kun, joku nainen saa rintasyövän?
   Ei kukaan täällä naureskele sille astmalle, vaan Jonin typerälle logiikalle. PS. Syöpä on pikkasen vaarallisempi kuin astma

   Lainaa

  54. Tulos: +9 (11 ääntä)
   Kappas, Ingalla oli melkein täsmälleen samanlainen itsenäisyyspäivä kuin mulla. Omaani kuului kanaa, suihku, olutta ja Dragon Age (Inquisition; Inga ei maininnut omaansa tarkemmin, mutta voisi olettaa että sama eli tämä juuri ilmestynyt lie ollut kyseessä).

   Lainaa

  55. Tulos: -1 (3 ääntä)
   Shaku: http://www.worldaffairsboard.com/attachments/ancient-medieval-early-modern-ages/17730d1261125770-toughest-soldiers-history-finland-afraid.jpg

   Lainaa

  56. Tulos: +9 (11 ääntä)
   Ehkä Jonin kommentti on lähinnä huumoria. Tosin astma on kyllä elinikäinen sairaus. Kertoo jotain varuskuntien home- ja ilmanlaatuongelmista, että nuoret miehet siellä sairastuu loppuiäkseen. Ehkä tämä oli lähinnä kannanotto siihen.

   Lainaa

  57. Tulos: 0 (2 ääntä)
   Laukaus: No tuossa lippujutussa ei kyllä sinällään ole mitään hauskaa, koska ainakin itse tulkitsin sen niin, että kun kyseessä on “Suomi-Norja seuran juhlat” niin lipuissa on tavoiteltu molempien maiden värejä, eli valkoinen risti kuten Norjalla, ja loppu on sitten väritetty sinisellä suomen mukaan. En nyt sitten tiedä mikä [...]
   Paitsi että Norjan lipun risti ei ole valkoinen.

   Lainaa

  58. Leivätön kotieläin 26.4.2021 14:43
   Tulos: 0 (0 ääntä)
   Onkohan Antti kunnallisvaaliehdokkaana?

   Lainaa

  Lue lisää

  Kommentoi

  Avatar

  Vastaa

  Nimikone

  Laiskottaako? Täytä nopeasti nimikoneella!

  Avainsanat: itsenäisyyspäivä, itsenäisyys, suomi, kakku, kuva, Hitler, veteraanit, sotaveteraanit, isänmaa