Ihana kielemme, osa 103
Ovatko kaksi veljestä keskenään sisarukset?
Seuraava
Voisiko Iltalehti vähän selventää tätä lausetta? Edellinen
Onko OK tehdä lapsia, jos nämä geenit ovat tiedossa?
Voisiko Iltalehti vähän selventää tätä lausetta? Edellinen
Onko OK tehdä lapsia, jos nämä geenit ovat tiedossa?
43 kommenttia
-
Veli mä vannon ettei kyllä tule toisia treffejä jos finessinaissella on 300e edestä hajuvettä. Sen haistaa varmaan low key korttelin päästäkin eikä deadass pääse ees ravintolaan sisään.
-
-
Vihattava greippi: Veli mä vannon ettei kyllä tule toisia treffejä jos finessinaissella on 300e edestä hajuvettä. Sen haistaa varmaan low key korttelin päästäkin eikä deadass pääse ees ravintolaan sisään.
Huoli pois, ei lähde näillä lyriikoilla 300e hajuveden finanssinaiset sun kaa yhtään mihinkään. -
Vihattava greippi: Veli mä vannon ettei kyllä tule toisia treffejä jos finessinaissella on 300e edestä hajuvettä. Sen haistaa varmaan low key korttelin päästäkin eikä deadass pääse ees ravintolaan sisään.
Joo kyllä saa aika delulu olla. Ei varmasti auta mikää määrä rizziä. Tai sitte on jo ihan next level shit. -
Mä vannon että mä seuraavan kerran kuullessani sen vannoja menee puhutteluun.
-
EI olisi kyllä Agricola arvannut, että sisarus sanasta tulee Kallelle näin ahdistava sukupuoli juttu :D Voisi olettaa, että myös sana "vanhemmat" ahdistaa Kallea?
-
-
Tuollainen syöpäinen kieli, jossa käytetään valtavasti englannin sanoja, hirvittää minua. Järjellisintä olisi olla ymmärtämättä, mitä tuollalailla puhuva henkilö yrittää sanoa ja pyytää häntä selväntämään.
-
Liekehtivä undulaatti: EI olisi kyllä Agricola arvannut, että sisarus sanasta tulee Kallelle näin ahdistava sukupuoli juttu :D Voisi olettaa, että myös sana "vanhemmat" ahdistaa Kallea?
Kalle:"Enää ei saa sanoa isä ja äiti, vaan sanotaan sukupuolineutraalisti vanhemmat. Siinähän menee kaikenlaiset homoparit saman sanan alle, sairasta!" -
Vihattava greippi: Veli mä vannon ettei kyllä tule toisia treffejä jos finessinaissella on 300e edestä hajuvettä. Sen haistaa varmaan low key korttelin päästäkin eikä deadass pääse ees ravintolaan sisään.
Musta tuntuu, että meidän uudella naapurilla on suurinpiirteintuon verran. Rappu haisee hajuvedelle ja haju tuli myös meille, kun molemmilla oli samaan aikaan parvekkeen ovet auki. En ole ennen huomannut olevani herkkä hajuille, joten siitäkään ei ole kyse, mutta tuo voi olla jollekin jo terveyshaitta. Ihan käsittämätöntä, mutta miten lähestyä asiaa? Heippalappu? En muutenkaan ymmärrä tuota jotain trendiä, että hajuvettä pitää kaataa päälle, jotta sen haistaa metrien päästä. -
Olin joskus paöveluksessa paikassa, jossa kaikki oli ehdottoman huippusalaista. Kaikissa perehdytyksissäkin painotettiin, kuinka työkonetta ei saa kuskata missään ja sitä ei saa jättää vartioimatta, töistä ei saa puhua missään jne. Sitten kun sain koneen salasanan se oli S4lasana. Ihan huippua.
-
Omassa rapussa dumkkaa vuorotellen hamppu, hajuvesi ja tupakka. Yksi naapuri polttaa välillä sisällä ja toisen naapurin luona käy joku likka jonka nopea pyörähdyskin saa koko rapun haisemaan hajuvedelle. Luojan kiitos minun astma on pelkkää rasitusastmaa ja en ole muutenkaan yliherkkä hajuille. Kaikkein törkeimpänä juttuna se polttava naapuri ei ole vieläkään tarjonnut pajareita, vaikka joudun haistelemaan sitä jatkuvasti.
-
Ei tuu ees niitä ensimmäisiä treffejä, jos on paljon haju- tai partavettä laittanu. Lähen vaan heti tavatessa kävelemään takaisin kotiin samalla yskien keuhkot pihalle. Tosin kyllä oon aina etukäteen kertonu että oon pahasti allerginen, mutta silti jotkut laittaa.
-
-
Itseasiassa: Musta tuntuu, että meidän uudella naapurilla on suurinpiirteintuon verran. Rappu haisee hajuvedelle ja haju tuli myös meille, kun molemmilla oli samaan aikaan parvekkeen ovet auki. En ole ennen huomannut olevani herkkä hajuille, joten siitäkään ei ole kyse, mutta tuo voi olla jollekin jo terveyshaitta. Ihan [...]
Ne turtuu siihen tuoksun määrään. Kun ennen pieni suihkaus riitti, jonkun ajan päästä on laitettava enemmän jotta sen voi itse haistaa. -
Itseasiassa: Olin joskus paöveluksessa paikassa, jossa kaikki oli ehdottoman huippusalaista. Kaikissa perehdytyksissäkin painotettiin, kuinka työkonetta ei saa kuskata missään ja sitä ei saa jättää vartioimatta, töistä ei saa puhua missään jne. Sitten kun sain koneen salasanan se oli S4lasana. Ihan huippua.
Dumbo. Se pitää sun heti vaan vaihtaa. Se on kertakäyttöinen. Sillä pääsee kerran sisälle vaihtamaan sen joksikin muuksi. Ja kun teet sen heti siinä, et vie konetta mihinkään ulos varastettavaksi niin ei ongelmaa. Joskus jopa IT-henkilö on siinä läsnä että et poistu ko. tilasta ennen kuin se on vaihdettu. -
Miten pihalla pitää oletettavasti aikuisen ihmisen olla, jos ei ymmärrä termien "sisarus" ja "sisar" eroa. Tämähän on ihan esikoulun kielenopetusta.
-
Valkaiseva orja: Miten pihalla pitää oletettavasti aikuisen ihmisen olla, jos ei ymmärrä termien "sisarus" ja "sisar" eroa. Tämähän on ihan esikoulun kielenopetusta.
Riittåä kun on persu. Ne nimittäin on ihan tutkitusti TYHMIÄ.https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/22222219/
-
Vastasatanut salaatti: Dumbo. Se pitää sun heti vaan vaihtaa. Se on kertakäyttöinen. Sillä pääsee kerran sisälle vaihtamaan sen joksikin muuksi. Ja kun teet sen heti siinä, et vie konetta mihinkään ulos varastettavaksi niin ei ongelmaa. Joskus jopa IT-henkilö on siinä läsnä että et poistu ko. tilasta ennen kuin se on vaihdettu.
Dumbo, sulla taitaa olla aika kapeasti kokemusta näistä. Se sslasana ei ollut kertakäyttöinen, mutta ohjeissa oli, että se pitää vaihtaa itse. Silti luulen, että on työntekijöitä jotka eivät vaihda. Ja kukaan muu ei ollut läsnä, koska avasin koneen ensimmäisen kerran kotonani, työni kun oli myös liikkuvaa. Ja mun pointti oli enemmän se, että tuon kaiken top secret -paasauksen jälkeen helppari ei sitten tuon parempaan pystynyt. Edellisen kerran kun tarvitsisin kaikki välineet uusiksi toisella firmalla, olin tekemässä sitä esiasennusten jälkeen helpparin kanssa ja silloin määrittelin kaikki mahdolliset salasanat ja PIN-koodit itse. -
Itseasiassa: Musta tuntuu, että meidän uudella naapurilla on suurinpiirteintuon verran. Rappu haisee hajuvedelle ja haju tuli myös meille, kun molemmilla oli samaan aikaan parvekkeen ovet auki. En ole ennen huomannut olevani herkkä hajuille, joten siitäkään ei ole kyse, mutta tuo voi olla jollekin jo terveyshaitta. Ihan [...]
Vanhemmat muutti juuri taannoin, ja kauhea kiire tuli saada tavarat rapusta sisään ja ovi kiinni, kun juuri siinä saapuessa lähti tuollainen naapuri rappuja alas, ja huomasi heti että se haju alkoi tunkeutua sisään asuntoon. Vähän aikaa siinä sai sitten tuuletella että asunnosta tuli siedettävä, mutta rapussa haju oli vielä 4 tuntia myöhemmin kun lähdin kotiin. Itse olen hajuyliherkkä joten pännii vähempikin altistuminen. -
Itseasiassa: Dumbo, sulla taitaa olla aika kapeasti kokemusta näistä. Se sslasana ei ollut kertakäyttöinen, mutta ohjeissa oli, että se pitää vaihtaa itse. Silti luulen, että on työntekijöitä jotka eivät vaihda. Ja kukaan muu ei ollut läsnä, koska avasin koneen ensimmäisen kerran kotonani, työni kun oli myös liikkuvaa. Ja mun [...]
Selvästi helpdesk oli kyvytön eli taidot ei riitä 🤷🏻♂️. Tekisin tuosta tietoturvapoikkeaman, ei se noin saa olla top secret hommissa 🤯. -
Taidettu IT-tuessa käyttää Feissarimokien nimikonetta apua salasanan laadinnassa
-
-
Johtuiskohan toi hajuvedessä kierimisen trendi kentiest jostain viruksesta joka on tässä reilu kuutisen vuotta jo vieny ihmisiltä hajukykyä? Mm. tuoksukynttilätki alko saamaan negatiivisia palautteita etteivät tuoksu miltään samoihin aikoihin.
-
Iso-Britannian paras kotiviemäri: Taidettu IT-tuessa käyttää Feissarimokien nimikonetta apua salasanan laadinnassa
Tuohan toimisi jos laittaisi vähän erikoismerkkejä ja numeroita väliin. T. Malttamaton Luumu -
Itseasiassa: Olin joskus paöveluksessa paikassa, jossa kaikki oli ehdottoman huippusalaista. Kaikissa perehdytyksissäkin painotettiin, kuinka työkonetta ei saa kuskata missään ja sitä ei saa jättää vartioimatta, töistä ei saa puhua missään jne. Sitten kun sain koneen salasanan se oli S4lasana. Ihan huippua.
Jos on tällaisessa paikassa töissä, missä kaikki on huippusalaista, niin työntekijät kyllä ymmärtää, että kaikki saadut/uudet salasanat on vaihdettava heti ja tehtävä se myös uudestaan vähintään kuukauden välein. Ja mistään, ei edes pienimmistä asioista, puhuta mitään, varsinkaan jossain kommentipalstalla. -
Karkaileva kettu: Ne turtuu siihen tuoksun määrään. Kun ennen pieni suihkaus riitti, jonkun ajan päästä on laitettava enemmän jotta sen voi itse haistaa.
Näin on. Ja siksi, jos hajuvettä käyttää, on paras kysyä joltain johon luottaa mutta ei näe ihan joka päivä, että ei kai mennyt överiksi. Itse olen myös käyttänyt hiukan kalliimpaa hajuvettä, kuin oikein olisi varaa, ei tee mieli kipata koko pulloa päälle jos uuden ostamisen ajatus jossain määrin kirpaisee. -
Laastiton minkki: Tekoälyä se yksinkertainen algoritmi on
Se on ja datakeskuksia tarvitaan että saadaan paljon yksinkertaisia algoritmeja pyörimään tehokkaasti saman aikaisesti. -
Siivottu appelsiini: Jos on tällaisessa paikassa töissä, missä kaikki on huippusalaista, niin työntekijät kyllä ymmärtää, että kaikki saadut/uudet salasanat on vaihdettava heti ja tehtävä se myös uudestaan vähintään kuukauden välein. Ja mistään, ei edes pienimmistä asioista, puhuta mitään, varsinkaan jossain kommentipalstalla.
Totta. Kaikkeen kaksivaiheinen tunnistautuminen, ehkä jopa tokenilla. Mikään ei ole yhden heikon salasanan takana. Merkkejä vähintään 15 missä isoja, pieniä, numeroita ja erikoismerkkejä. Läppäri kryptattu ja sille oma salasana. Kaikki aluksi annetut salasanat vaihdetaan heti. -
Myanmar ja Burma kaks eri maata yhden sisällä. Riippuu siitä ketä kannatat.
-
Suotuisa hampurilainen: Johtuiskohan toi hajuvedessä kierimisen trendi kentiest jostain viruksesta joka on tässä reilu kuutisen vuotta jo vieny ihmisiltä hajukykyä? Mm. tuoksukynttilätki alko saamaan negatiivisia palautteita etteivät tuoksu miltään samoihin aikoihin.
Ei se mistään viruksesta johdu. Ihmisen hajuaisti vaan on sellainen, että se haistaa nimenomaan muutoksen ja tottuu pysyvään hajuun. Siispä hajuvesi tuntuu hälvenevän ja oma koti ei tuoksu miltään, mutta naapurin kotiin mennessä siellä on tietty ominaistuoksu (joka myös sinun kotonasi on, mutta sinä olet siihen tottunut etkä sitä huomaa).Ja kun se hajuvesi ei enää tuoksu miltään, pitää sitä lisätä, ja sitten kohta on sen 300e arvosta litkua päällä ja koko rappu tuulettaa kun olet kävellyt ohi. -
Tomera pelikaani: No jos Päivi89:lla on aistikas kiitorata 😅
🎶 Ja helpdesk tietää sen 🎶 -
-
For real tuolta se valitettavasti kuulostaa myös irl ku kuuntelee noiden hesulilaisten jäppäämistä. Kaikenlaista hiton npc settiä tuli like yolo before. Ps. ärsyttää myös räppärit ku ne keksii jonku muotisanan, ni sit sitä hoetaan jokaisessa radiossa soivassa kappaleessa, tän vuoden sana on flyys, eli raha. Eli aiheet pysyy samana ku aina: raha, seksi, väkivalta, viina, wannabe thug life...
-
Vehreä peura: Ps. ärsyttää myös räppärit ku ne keksii jonku muotisanan, ni sit sitä hoetaan jokaisessa radiossa soivassa kappaleessa, tän vuoden sana on flyys, eli raha.
No hemmetti 🙄. Elokuun puoliväliin piti tämänkin vuoden ehtiä ennen kuin kuulin vuoden kuumimman sanan FLYYS! 🤯 -
Tips: Ei se mistään viruksesta johdu. Ihmisen hajuaisti vaan on sellainen, että se haistaa nimenomaan muutoksen ja tottuu pysyvään hajuun. Siispä hajuvesi tuntuu hälvenevän ja oma koti ei tuoksu miltään, mutta naapurin kotiin mennessä siellä on tietty ominaistuoksu (joka myös sinun kotonasi on, mutta sinä olet siihen [...]
Hupaisa tämä tuulettamisen kaksoismerkitys tässä 😆 -
Tekopyhä vaatekappale: Hupaisa tämä tuulettamisen kaksoismerkitys tässä 😆
Wuhuu! 😃 -
Siivottu appelsiini: Jos on tällaisessa paikassa töissä, missä kaikki on huippusalaista, niin työntekijät kyllä ymmärtää, että kaikki saadut/uudet salasanat on vaihdettava heti ja tehtävä se myös uudestaan vähintään kuukauden välein. Ja mistään, ei edes pienimmistä asioista, puhuta mitään, varsinkaan jossain kommentipalstalla.
Juuri näin. Ei ole uskottava tuo Itseasiassa avautuminen, koska oikeasti huippusalaisesta ei puhuta koskaan, ei edes työsuhteen loppumisen jälkeen 🤐. -
Kunnioita NDA:ta 🙊: Juuri näin. Ei ole uskottava tuo Itseasiassa avautuminen, koska oikeasti huippusalaisesta ei puhuta koskaan, ei edes työsuhteen loppumisen jälkeen 🤐.
Sen takia en itse kommentoi tähän mitään 🙅🏻♂️ -
Liekehtivä undulaatti: EI olisi kyllä Agricola arvannut, että sisarus sanasta tulee Kallelle näin ahdistava sukupuoli juttu :D Voisi olettaa, että myös sana "vanhemmat" ahdistaa Kallea?
Agricola olis varmaan sanonut että ”fr äijä vittu veli mä vannon toi ei oo fresh” -
Laastiton minkki: Tekoälyä se yksinkertainen algoritmi on
Älkää sortuko tällaiseen löysään puheeseen. Jo nyt tekoälyyn kohdistuu sääntelyä ja painetta olisi säädellä enemmänkin. Mitä paremmin tekoäly määritellään sitä paremmat mahdollisuudet sääntelyllä on onnistua, ja sitä vähemmän siitä tulee oheisvahinkoa. Jo sellainen helppo rajaus: antaako algoritmi samoilla lähtöarvoilla aina saman lopputuloksen? (Eli se on niin sanotusti deterministinen) Tällöin rajataan se pois tekoälysääntelystä. -
Pelkäämätön marja: Älkää sortuko tällaiseen löysään puheeseen. Jo nyt tekoälyyn kohdistuu sääntelyä ja painetta olisi säädellä enemmänkin. Mitä paremmin tekoäly määritellään sitä paremmat mahdollisuudet sääntelyllä on onnistua, ja sitä vähemmän siitä tulee oheisvahinkoa. Jo sellainen helppo rajaus: antaako algoritmi samoilla [...]
Ja nyt siellä taas sählää säännöstelyä ihmiset, jotka eivät ymmärrä tekoälystä hölkäsenpöläystä.Eli jos lähtöarvo on: Sanna Marin syö banaania, ja ulos tulee aina sama kuva, niin tekoäly on deterministinen, eikä sitä tulisi säännellä. Oletko aivan varma?Toinen lähtöarvo: Sanna Marin syö banaania viettelevästi. Tästäkin tulee aina sama kuva, mutta eri kuva kuin ilman sanaa "viettelevästi".Kolmas lähtöarvo: Sanna Marin syö banaania viettelevästi. Variaatio 2.Tällä saa uuden version, koska lähtöarvo muuttui syöttämällä "variaatio 2".Nyt niitä saa rajattomasti muuttamalla variaatioarvoa, mutta tulos on deterministinen, eikä sitä tarvitse säännellä! Jes!Ja arvaa mitä: juuri näin tekoäly toimii tälläkin hetkellä. Erona on se, että muutamat variaatioparametrit piilotetaan käyttäjältä ja arvotaan luomishetkellä. -
Hajuvettä ei ole tarkoituskaan itse haistaa! Pieni suihkaus ranteeseen riittää ja siitä voi hieroa kaulaan, ei uutta suihkausta ennen kun on käynyt ainakin suihkussa ja pessyt kaulan saippualla. Hajuveden kuuluu tuoksua vasta kun toinen on ihan lähellä, eikä todellakaan jättää jälkeensä mitään tuoksupilveä.

Kommentti