Facebook-mokat ja muut sosiaalisen median helmet.

Puskaradio suhisee, osa 111

Miehet, nyt valppaina!
Puskaradio suhisee, osa 111

Arkiston aarre

  • Nimi Juuri nyt
    Tulos: 0 (0 ääntä)

    Kommentti

  • 50 kommenttia

      Ei kommentteja
    1. Sininen avaruuskakara 20.7.2026 23:39
      Tulos: +7 (27 ääntä)
      Arvasin jo heti ko näin ton ekan, että jossain kohtaa se on täällä, enkä väärässä ollu.😄

      Lainaa

    2. Taitava persikka 21.7.2026 0:00
      Tulos: +210 (220 ääntä)
      Eiköhän nykyään omaan asuntoon haluavilta tuntemattomilta puolustauduta ensisijaisesti mm. lukoilla, ovipuhelimilla, ovisilmillä, häkeen soittamisella jne. eikä millään nyrkkitappelulla, aseilla tai geenimanipulaatiolla.

      Lainaa

    3. Tulos: +25 (129 ääntä)
      Mielenkiintoinen logiikka että jos minä olen vahvempi kuin toisen sukupuolen yksittäinen henkilö niin ei voida ajatella että toinen sukupuoli olisi vahvempi vaikka kaikki tutkimukset ja urheilutulokset osoittavat aivan muuta. Aika ummehtunutta on muös kanssakeskustelija Suvin ajatuksenjuoksu. No hyvä puoli on toki se että me saamme nauttia täällä näiden nerojen keskustelun tuotoksista. Minä en toki aina tiedä edes että nautinko enää tästä kun aika usein vain alkaa vituttamaan toisten ihmisten typeryys. En toki itsekään ole kovin korkealla tasolla joten kai se jotain ylemmyyden tunnetta sitten antaa kun täällä silti pyörin vuodesta toiseen.

      Lainaa

    4. Uneton meduusa 21.7.2026 0:54
      Tulos: +152 (156 ääntä)
      Aini lienee sama henkilö, joka antaa Google Mapsissa yrityksille yhden tähden ja "En ole käynyt".

      Lainaa

    5. Tehokas leijona 21.7.2026 1:11
      Tulos: +88 (92 ääntä)
      "Jos sattuu näkemään.." Jos olis oikeasti halunnut tiedustella jotain palkkiota niin kai olis voinut olla suoraan yhteydessä sinne yritykseen. Mut noloa kumminkin päin 😅.

      Lainaa

    6. Heimosenkeimo 21.7.2026 1:35
      Tulos: -149 (185 ääntä)
      Hyvät voimaantumiset taas. Naiset on kyllä kussu omille kengillee koska niillä ei ole munaa jolla kusta, kusisivat varmaa vastatuuleen. Ruennut höpiseen tasa-arvosta ja urheilusta, nyt siellä on joka lajissa Kari ja Seppo jotka kokee itsensä naiseks ja voittaa kaikki kisat. Itku jatkuu hamaan tulevaan kunnes saadaan paremmat säännöt. Naiset voisi mielestäni kilpailla samassa luokassa invaliidien kanssa.

      Lainaa

    7. Pulska sonni 21.7.2026 2:15
      Tulos: -73 (133 ääntä)
      Sellaiset naisten voimafantasiat taas. Se on aina helppo netissä huudella kunnes tulee se tosipaikka ja joudut siirtymään sanoista tekoihin. Kannattaa kuitenkin muistaa että tosielämässä keskivertomies on aina keskivertonaista vahvempi, vaikka ne katsomasi supersankari-elokuvat muuta antaa ymmärtää.

      Lainaa

    8. Kristitty leijona 21.7.2026 3:44
      Tulos: +114 (132 ääntä)
      On tietysti totta, että mies on usein (siis ei aina) naista fyysisesti vahvempi, mutta on vähän pelottavaa, jos Suomen kaltaisessa valtiossa kodin puolustaminen nähdään ensisijaisesti fyysisenä tehtävänä. Tuollaiset ”kaupustelijat” harvemmin ovat fyysisesti väkivaltaisia, vaan esiintyvät kaupustelijoina juuri siksi, että pääsisivät sen avulla livahtamaan koteihin ja vaivihkaa viemään jotakin. (Lisäksi kaupustelu itsessään ei ole rikos, ja osa kaupustelee ihan ilman taka-ajatuksia.) Tuo ”tulevat koputtamatta sisään” vaikuttaa sitä paitsi siltä, että alkeellisinkin kodin suojaus eli ovien lukitseminen on jäänyt tekemättä…

      Lainaa

    9. Laikukas jänis 21.7.2026 3:46
      Tulos: +76 (78 ääntä)
      Taitava persikka: Eiköhän nykyään omaan asuntoon haluavilta tuntemattomilta puolustauduta ensisijaisesti mm. lukoilla, ovipuhelimilla, ovisilmillä, häkeen soittamisella jne. eikä millään nyrkkitappelulla, aseilla tai geenimanipulaatiolla.
      Eipä kun mä katon ovisilmästä että rapussa liikkuu arveluttavaa porukkaa ja kaivan nopeesti petrimaljat esiin

      Lainaa

    10. Rönsyilevä norppa 21.7.2026 5:50
      Tulos: +28 (64 ääntä)
      Sarita nyt on siinä mielessä väärässä, että kyllä se mies on yhä tavallista kaista vahvempi luonnostaan. Mutta se on taas eriasia, tarvitseeko näitä biologisia eroja tuoda esille liittymättömissä asioissa.

      Lainaa

    11. Piittaamaton sammakko 21.7.2026 6:45
      Tulos: -10 (26 ääntä)
      Kristitty leijona: On tietysti totta, että mies on usein (siis ei aina) naista fyysisesti vahvempi, mutta on vähän pelottavaa, jos Suomen kaltaisessa valtiossa kodin puolustaminen nähdään ensisijaisesti fyysisenä tehtävänä. Tuollaiset ”kaupustelijat” harvemmin ovat fyysisesti väkivaltaisia, vaan esiintyvät [...]
      Olenko minä ainoa täällä, joka näki tuon kutsun miehille sarkasmina ja sitä seuraavan todistelun boratmaisena parodiana?

      Lainaa

    12. Myöhä sirkka 21.7.2026 8:02
      Tulos: +55 (73 ääntä)
      Taitava persikka: Eiköhän nykyään omaan asuntoon haluavilta tuntemattomilta puolustauduta ensisijaisesti mm. lukoilla, ovipuhelimilla, ovisilmillä, häkeen soittamisella jne. eikä millään nyrkkitappelulla, aseilla tai geenimanipulaatiolla.
      Ja: on myytti, että vain miehet olisivat metsästäneet. Koko lauma metsästi ja keräili, myös vanhukset ja raskaat naiset sekä lapset, koska mallista asiat opittiin ennen kirjoitustaitoa. Ja lihasten kokoa tärkeämpää on aina ollut toimivat aivot, joita ei jostain syystä löydy öyhöttäjiltä.

      Lainaa

    13. Tylsä öykkäri 21.7.2026 8:28
      Tulos: +50 (52 ääntä)
      Tehokas leijona: "Jos sattuu näkemään.." Jos olis oikeasti halunnut tiedustella jotain palkkiota niin kai olis voinut olla suoraan yhteydessä sinne yritykseen. Mut noloa kumminkin päin 😅.
      No mutku ei sitten koko facebook näkisi miten suuren ja hyvän teon hän teki, sen tietäisi vain silloin sen yrityksen edustaja. Missä tuhannet tykkäykset ja kehut!

      Lainaa

    14. Hytitön krokotiili 21.7.2026 8:41
      Tulos: -17 (65 ääntä)
      Sarita ja Liisa, kyllä se vaan on fakta, että miehet ovat fyysisesti vahvempia. Ei se mihinkään muutu, vaikka nykyään oltaisiin kuinka tasa-arvoisia. Mies on ennen ollut vahvempi, se on tänään ja se tulee olemaan myös tulevaisuudessa.

      Lainaa

    15. Kynätön kenguru 21.7.2026 8:50
      Tulos: +32 (48 ääntä)
      Heimosenkeimo: Hyvät voimaantumiset taas. Naiset on kyllä kussu omille kengillee koska niillä ei ole munaa jolla kusta, kusisivat varmaa vastatuuleen. Ruennut höpiseen tasa-arvosta ja urheilusta, nyt siellä on joka lajissa Kari ja Seppo jotka kokee itsensä naiseks ja voittaa kaikki kisat. Itku jatkuu hamaan [...]
      Heimosenkeimo on meidän uusi trolli-peikko 🤡

      Lainaa

    16. Kynätön kenguru 21.7.2026 8:53
      Tulos: +64 (76 ääntä)
      Testosteroni kasvattaa lihasmassaa. Se ei ole sen yksilön saavutus yhtään enempää kuin se että aurinko paistaa, turha kehua.

      Lainaa

    17. Unohtumaton menninkäinen 21.7.2026 8:59
      Tulos: +37 (79 ääntä)
      Hytitön krokotiili: Sarita ja Liisa, kyllä se vaan on fakta, että miehet ovat fyysisesti vahvempia. Ei se mihinkään muutu, vaikka nykyään oltaisiin kuinka tasa-arvoisia. Mies on ennen ollut vahvempi, se on tänään ja se tulee olemaan myös tulevaisuudessa.
      Mitä tarkoitat "ennen", siis 100 vuotta sitten vai 10 000 vuotta sitten? Sukupuolten välinen kokoero on evoluution tulosta eikä siis mikään ikuinen ilmiö. On täysin mahdollista että vaikkapa jo vuonna 7 000 ihmisnaaraat on keskimäärin ihmisuroksia kookkaampia, ellei kuolla sukupuuttoon ennen sitä. On myös todella cringeä sanoittaa "mies on naista vahvempi" ikään kuin kyseessä olisi universaali ilmiö eikä keskiarvovertailu. Tunnen paljon naisia jotka on itseäni vahvempia, koska tekee paljon enemmän töitä kuin minä joka makaan nytkin sohvalla.

      Lainaa

    18. Möhlä karpalo 21.7.2026 9:00
      Tulos: -64 (74 ääntä)
      Pluri: Mielenkiintoinen logiikka että jos minä olen vahvempi kuin toisen sukupuolen yksittäinen henkilö niin ei voida ajatella että toinen sukupuoli olisi vahvempi vaikka kaikki tutkimukset ja urheilutulokset osoittavat aivan muuta. Aika ummehtunutta on muös kanssakeskustelija Suvin [...]
      Se on sitä kuuluisaa naisen logiikkaa.

      Lainaa

    19. Järkkymätön banaani 21.7.2026 9:52
      Tulos: -4 (60 ääntä)
      Heimosenkeimo: Hyvät voimaantumiset taas. Naiset on kyllä kussu omille kengillee koska niillä ei ole munaa jolla kusta, kusisivat varmaa vastatuuleen. Ruennut höpiseen tasa-arvosta ja urheilusta, nyt siellä on joka lajissa Kari ja Seppo jotka kokee itsensä naiseks ja voittaa kaikki kisat. Itku jatkuu hamaan [...]
      Kelaa, että on olemassa miehiä, joiden mielestä voitto on niin tärkeää, että kun he eivät menesty miesten joukossa niin he kisaavat naisena. Ja kelaa, että tästä voi yrittää syyttää naisia. Ei saatana. Vain miehen logiikkajutut.

      Lainaa

    20. Ihmeitätekevä vihannes 21.7.2026 9:57
      Tulos: -35 (45 ääntä)
      Muistakaa olla topakoita myös sen suhteen, kun maa yritetään valloittaa reittä pitkin.

      Lainaa

    21. kissakuustinen 21.7.2026 10:06
      Tulos: -1 (13 ääntä)
      Sininen avaruuskakara: Arvasin jo heti ko näin ton ekan, että jossain kohtaa se on täällä, enkä väärässä ollu.😄
      Sama kuin #kaikki rymissä. "En mä" "Miksi mä" "Nyt on väärä henkilö!"

      Lainaa

    22. Intolerantti kirjohylje 21.7.2026 10:10
      Tulos: -7 (15 ääntä)
      Entä jos Kai ei olekaan varsinaisesti ahne, vaan köyhä?

      Lainaa

    23. Pelottava piimä 21.7.2026 10:11
      Tulos: -16 (40 ääntä)
      Kynätön kenguru: Testosteroni kasvattaa lihasmassaa. Se ei ole sen yksilön saavutus yhtään enempää kuin se että aurinko paistaa, turha kehua.
      Se pointti ei ollutkaan mikään kehu, vaan se että pysytään faktoissa. Joillekin se on vaan vaikea hyväksyä että keskivertomies on vahvempi kuin keskivertonainen

      Lainaa

    24. Matkustava kivi 21.7.2026 11:19
      Tulos: +57 (63 ääntä)
      Pelottava piimä: Se pointti ei ollutkaan mikään kehu, vaan se että pysytään faktoissa. Joillekin se on vaan vaikea hyväksyä että keskivertomies on vahvempi kuin keskivertonainen
        Toki on. Mutta silti olen miehen kodistani häätänyt, siis sisään murtautuneen tuntemattoman. Satuin olemaan keittiössä, joten tartuin lähimpään kättä pidempään, eli hitollisen kokoiseen leipäveitseen. Miehellä ei ollut asetta, joten minä "voitin" (eli siis murtovarkaaksi toivova lähti lipettiin). Ovesta pääsi läpi koputtamalla astetta kovempaa, koska se ei mennyt kunnolla lukkoon ja vuokraisäntäni ei suostunut sitä korjaamaan. 
        Mutta tosiaan ihminen pelaa työkaluin -jos miehellä olisi ollut jonkinlainen ase, tilanne olisi loppunut eri lailla. Jos vuokraisäntäni olisi korjannut sen lukon, koko tilannetta ei olisi tullutkaan.Ja työkalujen käytössä ei taida naisten ja miesten välillä isoja eroja olla.Nainen olisi kivikaudellakin ollut ihan yhtä pystyvä kodinpuolustukseen, mikäli olisi sattunut käsiin isompi kivikirves.

      Lainaa

    25. Kahjo hirvi 21.7.2026 11:23
      Tulos: -11 (31 ääntä)
      Kristitty leijona: On tietysti totta, että mies on usein (siis ei aina) naista fyysisesti vahvempi, mutta on vähän pelottavaa, jos Suomen kaltaisessa valtiossa kodin puolustaminen nähdään ensisijaisesti fyysisenä tehtävänä. Tuollaiset ”kaupustelijat” harvemmin ovat fyysisesti väkivaltaisia, vaan esiintyvät [...]
      Aika harvoin tulee ovi lukittua, jos kotona on. Enempi kerrostalo käytäntö. Meillä ei yleensä lukita öisinkään. Tai kauppareissujen ajaksi. Harjan varsi ulko-ovea vasten kertoo vieraille ettei isäntäväki ole paikalla. Ovet lukitsematta, mikäli samana päivänä tullaan takaisin. Eipä meillä mitään arvokasta varastettavaakaan ole.

      Lainaa

    26. Vision Balls 👀 21.7.2026 12:12
      Tulos: +47 (51 ääntä)
      Pelottava piimä: Se pointti ei ollutkaan mikään kehu, vaan se että pysytään faktoissa. Joillekin se on vaan vaikea hyväksyä että keskivertomies on vahvempi kuin keskivertonainen
      Harvoin sitä painimatsia otetaan keskiarvo vs. keskiarvo. Kynäniska jätkä saa pataan vähänkään riskimmältä tai urheilullisemmalta naiselta, mutta sama kynäniska voi kuitenkin jotain mummoa potkia ja pölliä käsilaukun. Isompaa karjua pysäyttämään tarvitaankin sitten lisävarusteita, myös keskimääräiseltä mieheltä. Kuten sanottu, testo kasvattaa lihaksia. Lisäksi miehet on lähtökohtaisesti kookkaampia keskimäärin. Myös 150 kiloinen sohvaperuna on tympeä vastus 50 kg naiselle, mutta tässä tapauksessa pakoon juokseminen on todella hyvä vaihtoehto. Mieluummin pakoon kuin turpaan. Ja soitto 112 niin virkavalta hoitaa loput. Sohvaperuna ei sieltä kovin sähäkästi luiki pakoon ja piilottele metsissä vuorokausia.

      Lainaa

    27. Tulos: +17 (29 ääntä)
      Möhlä karpalo: Se on sitä kuuluisaa naisen logiikkaa.
      Tuo on aika sovinistinen tapa ajatella asioita. Suurin osa tuntemistani naisista varmasti ymmärtää että sukupuolista mies on keskimäärin naista vahvempi. Tai ainakin niin haluan uskoa. Toki vähän hämmentää mikä on se syy miksi kommenttiani on miinustettu melko paljon. En kuitenkaan usko että syy tässäkään tapauksessa on että ihmiset ajattelisivat minun olevan tuossa asiassa väärässä. Ainakin minä kovasti toivon niin.

      Lainaa

    28. Tulos: +15 (29 ääntä)
      Kynätön kenguru: Heimosenkeimo on meidän uusi trolli-peikko 🤡
      Uusi? Kaveri on ollut saitilla pitkästi yli kymmenen vuotta kommentoimassa jos oikein muistan. Taidat sinä olla siis teistä kahdesta se uudempi kävijä.

      Lainaa

    29. Tulos: -1 (17 ääntä)
      Kynätön kenguru: Testosteroni kasvattaa lihasmassaa. Se ei ole sen yksilön saavutus yhtään enempää kuin se että aurinko paistaa, turha kehua.
      No ainakaan minä en ole asialla kehuskellut. Olen vain yodennut biologisen tosiasian kuten muutama muukin ja tämä on aiheuttanut jonkun verran vastareaktiota syystä jota en ymmärrä. En tiedä eivätkö ihmiset muka tiedä miten asiat on vai provosoituvat koska kuvittelevat motiivini olevan naisten alentaminen tai jotain. Mielestäni ainakin minun kommentista on lähes mahdoton saada moinen mielleyhtymä jos sen lukee edes puoliksi ajatuksella. 
      En edes ole mieheksi erityisen vahva joten sillä keuliminen että on keskiverto naista vahvempi en saa kyllä mitään itsetuntoboostia.

      Lainaa

    30. Verevä riepu 21.7.2026 12:28
      Tulos: -5 (45 ääntä)
      Järkkymätön banaani: Kelaa, että on olemassa miehiä, joiden mielestä voitto on niin tärkeää, että kun he eivät menesty miesten joukossa niin he kisaavat naisena. Ja kelaa, että tästä voi yrittää syyttää naisia. Ei saatana. Vain miehen logiikkajutut.
      Ylläpito, täällä on transfobista roskaa.

      Lainaa

    31. Epärelevantti pomelo 21.7.2026 12:36
      Tulos: -11 (17 ääntä)
      Kynätön kenguru: Testosteroni kasvattaa lihasmassaa. Se ei ole sen yksilön saavutus yhtään enempää kuin se että aurinko paistaa, turha kehua.
      Kuka tässä on puhunut mistään saavutuksista tai kehunut?

      Lainaa

    32. Pöllö ilonpilaaja 21.7.2026 12:45
      Tulos: +24 (30 ääntä)
      Heimosenkeimo: Hyvät voimaantumiset taas. Naiset on kyllä kussu omille kengillee koska niillä ei ole munaa jolla kusta, kusisivat varmaa vastatuuleen. Ruennut höpiseen tasa-arvosta ja urheilusta, nyt siellä on joka lajissa Kari ja Seppo jotka kokee itsensä naiseks ja voittaa kaikki kisat. Itku jatkuu hamaan [...]
      Samaamieltä!! Kyllä kaikki pitää vähintään hakata ja orjuuttaa koska minä olen maailman kuningas!!! öyh öyh öyh rääh TESTOSTERONIIIIIII!!!! TESTOSTERONIIIIIII!!!! RÄÄH!!

      Lainaa

    33. Ylikomisario Rautakallio 👮🏻‍♂️ 21.7.2026 13:35
      Tulos: +11 (13 ääntä)
      Pöllö ilonpilaaja: Samaamieltä!! Kyllä kaikki pitää vähintään hakata ja orjuuttaa koska minä olen maailman kuningas!!! öyh öyh öyh rääh TESTOSTERONIIIIIII!!!! TESTOSTERONIIIIIII!!!! RÄÄH!!
      Eihän sitä muuten maailman kuninkaaksi pääsisikään. #testomademedoit

      Lainaa

    34. Näkymätön kangastus 21.7.2026 16:10
      Tulos: +2 (20 ääntä)
      "Miehet, olkaa topakoita. Yksin asuvat naiset, olette mennyttä."

      Lainaa

    35. Itseasiassa 21.7.2026 20:47
      Tulos: +14 (16 ääntä)
      Pulska sonni: Sellaiset naisten voimafantasiat taas. Se on aina helppo netissä huudella kunnes tulee se tosipaikka ja joudut siirtymään sanoista tekoihin. Kannattaa kuitenkin muistaa että tosielämässä keskivertomies on aina keskivertonaista vahvempi, vaikka ne katsomasi supersankari-elokuvat muuta antaa ymmärtää.
      No enpä tiiä. Exä oli mua tuplasti painavampi, ihan jykevä vartaloltaan, ettei ollut vaan läskiä. En mäkään erityisemmin siihen aikaan urheillut, mutta jos voimaa tarvittiin, niin sitä löytyi enemmän multa. Tää oli hämmentävää, kun tajusin sen ekaa kertaa, kun piti nostaa yhdessä isompaa huonekalua.

      Lainaa

    36. Itseasiassa 21.7.2026 20:55
      Tulos: +11 (15 ääntä)
      Mä ihmettelen miten jossain vieläkin pidetään ovia auki. Ennen se oli normaalia maaseudulla, että ovi oli aina auki ja meilläkin oli vielä joskus 90-luvulla maalaispitäjän mökillä isännänviiri salossa, kun oltiin paikalla. Mutta tietääkseni tähän on tullut jo iso muutos viimeisen 20 vuoden aikana.

      Lainaa

    37. Matkustava kivi 21.7.2026 21:53
      Tulos: +5 (23 ääntä)
      Pöllö ilonpilaaja: Samaamieltä!! Kyllä kaikki pitää vähintään hakata ja orjuuttaa koska minä olen maailman kuningas!!! öyh öyh öyh rääh TESTOSTERONIIIIIII!!!! TESTOSTERONIIIIIII!!!! RÄÄH!!
        No testosteroni on aika iso asia, mitä lihasvoimaan tulee. Itä-Saksan naisurheilijat vetivät sitä kuin karkkia 70-luvulla, parta kasvoi ja tuloksia tuli. Toisinpäin, jos transnainen ottaa hormoninsa, etu katoaa alle vuoden sisällä, Joten aika turhaa olisi miehen kasvattaa tissit mennäkseen häviämään. En tajua, miksi transporukoista niin paljon meuhkataan; heitä on prosentin murto-osa populaatiosta, joten ainakin omalta kannaltani -siis naiseksi syntyneenä naisena -on kyse lähinnä siitä, että yleiset ja yhtäläiset ihmisoikeudet ovat yleiset ja yhtäläiset. Ei varsinaisesti siinä, että olettaisin, että millään todennäköisyydellä kohtaisin transporukkaa omalla vessatauollani, paitsi jos kyseessä on siskoni (transnainen), ja hän nyt joka tapauksessa saisi käyttää vessaani, kun ei kotonani ole miesten ja naisten vessaa erikseen, kuten useimmilla.

      Lainaa

    38. Mairea peura 22.7.2026 8:53
      Tulos: +1 (13 ääntä)
      Unohtumaton menninkäinen: Mitä tarkoitat "ennen", siis 100 vuotta sitten vai 10 000 vuotta sitten? Sukupuolten välinen kokoero on evoluution tulosta eikä siis mikään ikuinen ilmiö. On täysin mahdollista että vaikkapa jo vuonna 7 000 ihmisnaaraat on keskimäärin ihmisuroksia kookkaampia, ellei kuolla sukupuuttoon ennen sitä. On myös todella [...]
      Varmasti sinulla on ihan hyvä ajatus viestisi taustalla, mutta että 5000 vuodessa evoluution myötä tuollainen todella merkittävä biologinen muutos joka sotii kaikkea hormonitoimintaa vastaan? Ja noin monta tykkäystä sinun viestiisi? Kyllä meillä käy täällä kaikenlaista porukkaa.

      Lainaa

    39. Tulos: +11 (11 ääntä)
      Kynätön kenguru: Heimosenkeimo on meidän uusi trolli-peikko 🤡
      Ei tuo pelle ansaitse arvonimeä trolli.

      Lainaa

    40. Tulos: 0 (8 ääntä)
      Myöhä sirkka: Ja: on myytti, että vain miehet olisivat metsästäneet. Koko lauma metsästi ja keräili, myös vanhukset ja raskaat naiset sekä lapset, koska mallista asiat opittiin ennen kirjoitustaitoa. Ja lihasten kokoa tärkeämpää on aina ollut toimivat aivot, joita ei jostain syystä löydy öyhöttäjiltä.
      Aina on ollut myös marjanpoimijamiehiä jotka ei metsästykseen soveltuneet. Ja olivat siellä kuitenkin naisten, lasten ja vanhusten turvana.

      Lainaa

    41. Tulos: +4 (8 ääntä)
      Matkustava kivi:   No testosteroni on aika iso asia, mitä lihasvoimaan tulee. Itä-Saksan naisurheilijat vetivät sitä kuin karkkia 70-luvulla, parta kasvoi ja tuloksia tuli. Toisinpäin, jos transnainen ottaa hormoninsa, etu katoaa alle vuoden sisällä, Joten aika turhaa olisi miehen kasvattaa tissit mennäkseen häviämään. En tajua, [...]
      DDR:n kaikki voimaan perustuvat urheilijat ja Bulgarian kuula/moukari-naiset 1980-luvulla 😆. Oli kyllä riskejä. Tosta oli joku dokumenttikin, oliko DDR:n uimareita, missä joku oli niin testoissa että myöhemmin vaihtoi sukupuolta ja meni naimisiin kilpakumppaninsa kanssa. Pikkutytöstä asti pilleriä naamaan eikä kysellä passanut 🤯.

      Lainaa

    42. Komea roska 22.7.2026 18:20
      Tulos: +10 (12 ääntä)
      Itseasiassa: Mä ihmettelen miten jossain vieläkin pidetään ovia auki. Ennen se oli normaalia maaseudulla, että ovi oli aina auki ja meilläkin oli vielä joskus 90-luvulla maalaispitäjän mökillä isännänviiri salossa, kun oltiin paikalla. Mutta tietääkseni tähän on tullut jo iso muutos viimeisen 20 vuoden aikana.
      Vaikka Suomi yleisesti ei enää ole korkean luottamuksen yhteiskunta, vielä on olemassa alueita joissa kanssaihmisiin voi luottaa ja oviakin voi pitää auki.

      Lainaa

    43. Epäonnistunut leppäkerttu 23.7.2026 23:00
      Tulos: +1 (5 ääntä)
      Itseasiassa: Mä ihmettelen miten jossain vieläkin pidetään ovia auki. Ennen se oli normaalia maaseudulla, että ovi oli aina auki ja meilläkin oli vielä joskus 90-luvulla maalaispitäjän mökillä isännänviiri salossa, kun oltiin paikalla. Mutta tietääkseni tähän on tullut jo iso muutos viimeisen 20 vuoden aikana.
      Juu, et asu tarpeeksi maaseudulla jos tämä tulee yllätyksenä. Täällä on aika yleistä jättää autokin lukitsematta kaupan eteen, joskus myös avaimineen ja käyntiin

      Lainaa

    44. Itsevarma tiikeri 23.7.2026 23:43
      Tulos: +2 (2 ääntä)
      Komea roska: Vaikka Suomi yleisesti ei enää ole korkean luottamuksen yhteiskunta, vielä on olemassa alueita joissa kanssaihmisiin voi luottaa ja oviakin voi pitää auki.
      Tuttu asuu pari/pientaloalueella Vantaan ja Helsingin rajamailla ja siellä aina ovi auki, terassin ovi ainakin.

      Lainaa

    45. Ikivanha kiivi 24.7.2026 4:52
      Tulos: +2 (6 ääntä)
      Autio poro: DDR:n kaikki voimaan perustuvat urheilijat ja Bulgarian kuula/moukari-naiset 1980-luvulla 😆. Oli kyllä riskejä. Tosta oli joku dokumenttikin, oliko DDR:n uimareita, missä joku oli niin testoissa että myöhemmin vaihtoi sukupuolta ja meni naimisiin kilpakumppaninsa kanssa. Pikkutytöstä asti pilleriä naamaan eikä kysellä passanut 🤯.
      No ei se testo varmaan homoksi tehnyt lol

      Lainaa

    46. Jauhopussista löytynyt lehmä 24.7.2026 4:57
      Tulos: +11 (11 ääntä)
      Mairea peura: Varmasti sinulla on ihan hyvä ajatus viestisi taustalla, mutta että 5000 vuodessa evoluution myötä tuollainen todella merkittävä biologinen muutos joka sotii kaikkea hormonitoimintaa vastaan? Ja noin monta tykkäystä sinun viestiisi? Kyllä meillä käy täällä kaikenlaista porukkaa.
      Lajinsisäisiä evolutiivisia muutoksia voi tapahtua hitaasti tai nopeammin ihan riippuen siitä, kuka lisääntyy kenenkin kanssa ja millaisia geenimutaatioita sattuu. Hormonitoiminnat evolvoituu siinä samassa yhteydessä. Mikään evoluutio ei "sodi" mitään vastaan.

      Lainaa

    47. Mairea peura 24.7.2026 10:01
      Tulos: -8 (8 ääntä)
      Jauhopussista löytynyt lehmä: Lajinsisäisiä evolutiivisia muutoksia voi tapahtua hitaasti tai nopeammin ihan riippuen siitä, kuka lisääntyy kenenkin kanssa ja millaisia geenimutaatioita sattuu. Hormonitoiminnat evolvoituu siinä samassa yhteydessä. Mikään evoluutio ei "sodi" mitään vastaan.
      Totta kai sotii. Muutos jotain perustavan laatuista toimintoa kohtaan voidaan todeta isoksi muutokseksi ja siitä voidaan käyttää kielellistä ilmausta "sotii". Joo, lajin sisäisiä muutoksia voi tapahtua hitaasti tai nopeasti. 5000 vuotta ei vaan kuulu siihen skaalalle edes sinne todella nopeaan päähän. Joskus voi vaan myöntää että okei, oli vähän aivopieru.

      Lainaa

    48. Jauhopussista löytynyt lehmä 25.7.2026 4:03
      Tulos: +11 (11 ääntä)
      Mairea peura: Totta kai sotii. Muutos jotain perustavan laatuista toimintoa kohtaan voidaan todeta isoksi muutokseksi ja siitä voidaan käyttää kielellistä ilmausta "sotii". Joo, lajin sisäisiä muutoksia voi tapahtua hitaasti tai nopeasti. 5000 vuotta ei vaan kuulu siihen skaalalle edes sinne todella nopeaan päähän. Joskus voi vaan myöntää että okei, oli vähän aivopieru.
      Meillä on varmaan aika eri käsityksiä siitä mitä ovat perustavanlaatuiset toiminnot. Itselleni tulisi mieleen jotain selviytymisen kannalta välttämättömiä elintoimintoja, ei niinkään sekundäärisiä sukupuolituntomerkkejä. Esim. koirarotujen historiaa katselemalla voi havaita kuinka suuria muutoksia voi tapahtua ihan muutaman sadan vuoden aikana. Koirarodut eivät toki ole lajeja, mutta lajinsisäisistä muutoksista kuitenkin kyse. Ja tosiaan, ehkäpä otan sanani takaisin koska voidaan todeta että monien koirarotujen evoluutio sotii lajin oleellisia elintoimintoja kuten hengittämistä vastaan.

      Lainaa

    49. Läderlappen 🦇 25.7.2026 11:52
      Tulos: +5 (7 ääntä)
      Jauhopussista löytynyt lehmä: Meillä on varmaan aika eri käsityksiä siitä mitä ovat perustavanlaatuiset toiminnot. Itselleni tulisi mieleen jotain selviytymisen kannalta välttämättömiä elintoimintoja, ei niinkään sekundäärisiä sukupuolituntomerkkejä. Esim. koirarotujen historiaa katselemalla voi havaita kuinka suuria muutoksia voi tapahtua ihan [...]
      Koirissa on tarkoituksellisesti risteytetty haluttuja ominaisuuksia. On toki johtanut myös ongelmiin mm. söpöjä kuonoja joilla ei voi hengittää, söpö pieni pää johon aivot ei mahdu, sotilaallisen ylpeä nouseva selkä joka aiheuttaa selkä- ja lonkkavikoja. Luonnossa vapaasti lisääntyvänä näin ei kävisi kun rotupuhtautta ei voisi säilyttää. Sitä puhtauttahan on aina silloin tällöin ihmisetkin yrittäneet ja niistä on seurannut aina vaan hyvin huonoa 😬.

      Lainaa

    50. Mairea peura 27.7.2026 8:48
      Tulos: -1 (3 ääntä)
      Jauhopussista löytynyt lehmä: Meillä on varmaan aika eri käsityksiä siitä mitä ovat perustavanlaatuiset toiminnot. Itselleni tulisi mieleen jotain selviytymisen kannalta välttämättömiä elintoimintoja, ei niinkään sekundäärisiä sukupuolituntomerkkejä. Esim. koirarotujen historiaa katselemalla voi havaita kuinka suuria muutoksia voi tapahtua ihan [...]
      Kyllä, meillä täytyy olla todella eri käsitys perustavanlaatuisista toiminnoista. Miessukupuoli kun perustuu pitkälti testosteroniin, ja naissukupuoli estrogeeniin. Juuri nämä hormonit ovat ne, jotka muokkaavat mies- ja naiskehoista sellaisia kuin ne keskimäärin ovat, ja asettavat ylipäätään rajat sille millaiseksi sukupuolen edustaja voi kehittyä. Ja tämä nimenomainen seikka liittyy alkuperäiseen väitteeseesi siitä, että voihan sitä parin tuhannen vuoden ajanjaksolla koko tämä toiminto muuttua siten, että jatkossa naiset kasvavat miehiä suuremmaksi keskiarvoisesti. Uskomatonta ajatella että oltaisiin tästä eri mieltä.

      Lainaa

    Lue lisää

    Kommentoi

    Avatar

    Vastaa

    Nimikone

    Laiskottaako? Täytä nopeasti nimikoneella!

    Avainsanat: en ole ostanut, kuva, miehen asema, ovi auki, palkkio, silkki, suojella, vyö

  • Uusimmat

  • Kategoriat