Facebook-mokat ja muut sosiaalisen median helmet.

Kohtaamisia kaupoilla, osa 154

Kauppahaaste: Osta tasan kilo banaaneja.
Kohtaamisia kaupoilla, osa 154

Arkiston aarre

  • Nimi Juuri nyt
    Tulos: 0 (0 ääntä)

    Kommentti

  • 24 kommenttia

      Ei kommentteja
    1. Pienessä rasiassa piileskelevä haisunäätä 🦨 22.7.2026 23:37
      Tulos: +95 (119 ääntä)
      Elämän pikkusaavutuksia grammalleen tasan 🔬 Tapparalla tapettua ilvestä 😆. PIIP!

      Lainaa

    2. Tupeksiva banaani 23.7.2026 1:07
      Tulos: +25 (29 ääntä)
      Huono peittely-yritys keravalaiselta 🫠😅

      Lainaa

    3. Uneton meduusa 23.7.2026 1:26
      Tulos: +45 (59 ääntä)
      No mutta, kukapa ei olisi joskus vastannut kaikuna kassalaitteelle. Toki ne puhuvat mallit herättivät enemmän näitä reaktioita, siinä vaiheessa kun litanian osasi jo unissaankin. Kunnes ne säädettiin kaikkialla äänettömälle, henkilökunnan onneksi.

      Lainaa

    4. Kaksipäinen kuormaeläin 23.7.2026 2:03
      Tulos: +79 (91 ääntä)
      Itellä oli joskus pokassa pitelemistä kun s-marketin pikakassalla vastapäisellä kassalla ollut pariskunta alkoi monotomiseen sävyyn sanomaan koneen mukana "lue s-etukortti, jos sinulla ei ole s-etukorttia...".

      Lainaa

    5. Riskaabeli raadonsyöjä 23.7.2026 2:28
      Tulos: -18 (24 ääntä)
      R.I.P. Robert ja hänen kissansa.

      Lainaa

    6. Vision Balls 👀 23.7.2026 3:25
      Tulos: +60 (68 ääntä)
      Kahen kilon banaani!

      Lainaa

    7. Tulos: +46 (52 ääntä)
      Vision Balls 👀: Kahen kilon banaani!
      Tulukee kahtommaan!

      Lainaa

    8. Puhuva apina 23.7.2026 6:49
      Tulos: +73 (75 ääntä)
      Kaksipäinen kuormaeläin: Itellä oli joskus pokassa pitelemistä kun s-marketin pikakassalla vastapäisellä kassalla ollut pariskunta alkoi monotomiseen sävyyn sanomaan koneen mukana "lue s-etukortti, jos sinulla ei ole s-etukorttia...".
      Olin kerran junassa nenä kiinni kännykkässä kun kuului kimeällä äänellä "matkalippujen tarkistus". Aloin jo ottaa lippua esiin, että rouva lipuntarkastaja ei joutuisi odottomaan, mutta katseeni nostettua siinä olikin joku teinipoika. :D Hän käveli vaunun läpi osoittaen matkustajien puhelimia omallaan päästäen aina tosi kimeän "piip" ja "kiitos paljon". Ei ehkä kuulosta hauskalta, mutta itseäni huvitti.

      Lainaa

    9. Parrakas neuvonantaja 23.7.2026 8:18
      Tulos: -17 (59 ääntä)
      Jos nyt ei kuitenkaan lähdettäisi ketään pieksämään mahdollisten tic-oireiden takia. Oraalipiippailu saattaa jollekin olla valinta, mutta ei välttämättä kaikille.

      Lainaa

    10. Armoton muovipussi 23.7.2026 8:32
      Tulos: +42 (46 ääntä)
      Tamperelaisena vähän harmittaa, että tuo ilves-makkara on kotimaista lihaa isolla prosentilla, kun Tappara-makkara on tehty halvalla ulkomaisesta, ja ei ole viitsinyt enää viime aikoina ostaa kun ei ole hääppöisen makuistakaan. Nimettömänä voi myöntää, että hieman kadehdin.

      Lainaa

    11. Ruiskukka Kaunoinen 23.7.2026 8:44
      Tulos: +83 (83 ääntä)
      Joskus aikoinaan palautin pulloja kauppaan. Sanotaan vaikka että pullokuitin arvo oli 16,45 €. Kassalla ostosten hinta oli täsmälleen sama 16,45 €.

      Lainaa

    12. Virtaava piirroshahmo 23.7.2026 8:44
      Tulos: -31 (63 ääntä)
      Uneton meduusa: No mutta, kukapa ei olisi joskus vastannut kaikuna kassalaitteelle. Toki ne puhuvat mallit herättivät enemmän näitä reaktioita, siinä vaiheessa kun litanian osasi jo unissaankin. Kunnes ne säädettiin kaikkialla äänettömälle, henkilökunnan onneksi.
      Ei ne kassalaitteet koskaan puhuneet, sulla vain vaihdettiin lääkitystä

      Lainaa

    13. Steriili leijona 23.7.2026 8:56
      Tulos: +16 (32 ääntä)
      Virtaava piirroshahmo: Ei ne kassalaitteet koskaan puhuneet, sulla vain vaihdettiin lääkitystä
      *äänitettä toistavat malli. Parempi?

      Lainaa

    14. kissakuustinen 23.7.2026 9:11
      Tulos: +7 (39 ääntä)
      Virolainen vaimo kyseli kun muutettiin Pirkanmaalle, että mikä on se vammanen kissatarra mitä näkee autoissa. En aluksi tajunnut kunnes kerran se näytti, että tuo tuossa. En ollu aiemmin edes hoksannu miten "Herp derp" se Ilveksen logo on. En loukatakseni sano, koska laji ei ole miellä mitenkään olemassa, mutta onhan se ilme sellainen "Onhan sulla aikuinen mukana?"- ilveksen näköinen.

      Lainaa

    15. It's a deal 23.7.2026 12:23
      Tulos: +47 (51 ääntä)
      Parrakas neuvonantaja: Jos nyt ei kuitenkaan lähdettäisi ketään pieksämään mahdollisten tic-oireiden takia. Oraalipiippailu saattaa jollekin olla valinta, mutta ei välttämättä kaikille.
      Tunnen ihmisen, jolla on ollut vuosikymmeniä ekolalia eli kaikupuhe. Siihen pitää ihan tosissaan tottua. Osa vieraista on pitänyt sitä vittuiluna, kun hän ennen vastaamista toistaa kuulemansa.  Se on sitten ihan oma lajinsa, kun pelaat flipperiä hänen katsoessaan ja toistaessaan kaikki ääniefektit, jotka vain ehtii.

      Lainaa

    16. Tulos: -10 (18 ääntä)
      Ei Ilveestä ole muuksi kuin makkaraksi.

      Lainaa

    17. Kujeileva Apina🐒 23.7.2026 13:53
      Tulos: +46 (50 ääntä)
      It's a deal: Tunnen ihmisen, jolla on ollut vuosikymmeniä ekolalia eli kaikupuhe. Siihen pitää ihan tosissaan tottua. Osa vieraista on pitänyt sitä vittuiluna, kun hän ennen vastaamista toistaa kuulemansa.  Se on sitten ihan oma lajinsa, kun pelaat flipperiä hänen katsoessaan ja toistaessaan kaikki ääniefektit, jotka vain ehtii.
      Feissarimokat taas sivisti. Mullahan on vissiin ekolalia. Se on itestänikin tosi outoo. Aina kun kaupassa kuulen, että joku sanoo jotain toiselle, niin AINA  mä toistan sen mun miehelle. Mä oon ihmetelly mikähän se on ja sinä annoit vastauksen! 💖

      Lainaa

    18. Arvokas ananas 23.7.2026 18:55
      Tulos: +12 (16 ääntä)
      Kaksipäinen kuormaeläin: Itellä oli joskus pokassa pitelemistä kun s-marketin pikakassalla vastapäisellä kassalla ollut pariskunta alkoi monotomiseen sävyyn sanomaan koneen mukana "lue s-etukortti, jos sinulla ei ole s-etukorttia...".
      Oli vähän tyhjä, mutta tosi helpottunut olo, kun nämä puhuvat itsepalvelukassat vaikenivat. En tiedä onko jossain niitä vielä käytössä, mutta ainakin käyttämissäni myymälöissä on kassan ääneen polotus lakannut. Sinällään se itse puhe ei niinkään haitannut, mutta se etten oikein oppinut olemaan vastaamatta.  En varmaan jokaisella, mutta ihan riittävän monella kertaa tuli kerrottua laitteelle että "joojoo, kohta kunhan kerkiän", "ei sitä nyt oo taaskaan mukana kun se jäi lompakkoon", "S-etukortti luettu" tai jotain muuta, jonka jälkeen oli usein hieman nolo olo. Tuo vastaus tuli automaatillekin niin automaattisesti suustani, että sain tosissani keskittyä, jotta pääsin kassoilta ohi vaiti. Toisaalta hyvin hiljaisella kauppareissulla oli ihan mukavakin vaihtaa pari fraasia, vaikka koneen kanssakin.

      Lainaa

    19. Järisyttävä kobra 23.7.2026 19:53
      Tulos: +34 (34 ääntä)
      Ruiskukka Kaunoinen: Joskus aikoinaan palautin pulloja kauppaan. Sanotaan vaikka että pullokuitin arvo oli 16,45 €. Kassalla ostosten hinta oli täsmälleen sama 16,45 €.
      Itselleni on käynyt joskus sama ja väkisin mieleeni hiipi ajatus, että nyt se kassa varmaan luuli minun laskeneeni ostokset sentilleen sen pullokuitin mukaan.

      Lainaa

    20. Intiimi peura 23.7.2026 21:50
      Tulos: -6 (20 ääntä)
      Steriili leijona: *äänitettä toistavat malli. Parempi?
      No ei nyt ollut sanavalinnasta kiinni.

      Lainaa

    21. Sitkeä haltija 24.7.2026 0:56
      Tulos: +10 (12 ääntä)
      Vision Balls 👀: Kahen kilon banaani!
      ^ pannaani

      Lainaa

    22. Tulos: +6 (8 ääntä)
      Uneton meduusa: No mutta, kukapa ei olisi joskus vastannut kaikuna kassalaitteelle. Toki ne puhuvat mallit herättivät enemmän näitä reaktioita, siinä vaiheessa kun litanian osasi jo unissaankin. Kunnes ne säädettiin kaikkialla äänettömälle, henkilökunnan onneksi.
      Valitettavasti ei ole kaikkialla äänettömät.

      Lainaa

    23. Verotettava muovipussi 24.7.2026 9:06
      Tulos: +25 (25 ääntä)
      Ruiskukka Kaunoinen: Joskus aikoinaan palautin pulloja kauppaan. Sanotaan vaikka että pullokuitin arvo oli 16,45 €. Kassalla ostosten hinta oli täsmälleen sama 16,45 €.
      Ajattele jos ostosten hinta olisikin ollut 16,47. Se olis ollut täydellinen onnistuminen. Vaikka hyvä tuokin oli.

      Lainaa

    24. Keskiverto kultakala 28.7.2026 19:47
      Tulos: +7 (7 ääntä)
      Puluparka: Valitettavasti ei ole kaikkialla äänettömät.
      Eikös ne kaikki saa itse laitettua äänettömälle? Kun meidän kauppoihin tuli, niin testasin muutaman kerran, mutta palasin ihmiskassalle, kun en kestänyt sitä äänisaastetta. Sit kaveri vinkkasi, että siellä on alalaidassa nappi, josta voi laittaa äänet pois päältä, ja sen jälkeen pystyin taas käyttämään niitä. Nyt ne on tosin pitkään olleet meilläkin automaattisesti hiljaa.
      Itselle tämä on hyvä, koska vaikka opin hiljentämään ne, niin aina ne ehti hetken aikaa pölistä, mikä kuormitti ääniherkkää kuten myös se, että pahimmillaan kaikki neljä kassaa huusi yhtä aikaa eritahtisesti samaa viestiä, mutta mietin, että sillä ehkä oli pointti, että niissä oli automaattisesti äänet päällä. Näkövammattoman kun on helpompi nähdä se volyyminappi ja sulkea ääni kuin näkövammaisen laittaa äänet päälle.

      Lainaa

    Lue lisää

    Kommentoi

    Avatar

    Vastaa

    Nimikone

    Laiskottaako? Täytä nopeasti nimikoneella!

    Avainsanat: amerikkalaiset, banaanit, hedelmävaaka, ilves, kassalla, kaupassa, kauppa, kilo, kuva, makkara, piip, punnita, vaaka

  • Uusimmat

  • Kategoriat