Kohtaamisia kaupoilla, osa 138
Nyt sekin on koettu – saksalainen itsepalvelukassa.
Seuraava
Kaikkeen ei tarvitse suostua. Edellinen
"Vuosi 2025 ja vammaisista kirjoitetaan kuin sirkuspelleistä. 😳"
Kaikkeen ei tarvitse suostua. Edellinen
"Vuosi 2025 ja vammaisista kirjoitetaan kuin sirkuspelleistä. 😳"
5 kommenttia
-
LUE S-ETUKORTTI. JOS SINULLA EI OLE S-ETUKORTTIA, PAINA EI S-ETUKORTTIA -NÄPPÄINTÄ.
-
Alkuun s-ryhmän kaupoissakin eli sellaset itsepalvelukassat, jotka punnitsi jokasen tuotteen. Niitä oli ihan kamala käyttää. Piti erikseen merkitä kassaan oma ostoskassikin, jotta sen voi laskea pakkaustasolle, eikä sen paino alkanut herjata.
-
-
Kauhia perhonen: Alkuun s-ryhmän kaupoissakin eli sellaset itsepalvelukassat, jotka punnitsi jokasen tuotteen. Niitä oli ihan kamala käyttää. Piti erikseen merkitä kassaan oma ostoskassikin, jotta sen voi laskea pakkaustasolle, eikä sen paino alkanut herjata.
Aika nopeasti ne katosi ja alkoivat luottamaan paremmin. Onhan siellä videovalvonta että törkeimmät tapaukset jäisi kiinni. Paras on kuitenkin kerää ja skannaa. Saksassa ollaan niin jämähdetty käteiseen ja otetaan ontuvia askelia itsepalveluun. Sieltähän ne lyhyet Lidl-kassatkin tuli, ne missä ei ole kunnollista pakkausosasta vaan pitäisi lipata kamat vauhdissa kyytiin. Ei vaan toiminu Suomessa, piti laittaa pidempi tila että ehtii pakkaamaan. Jännä että joissakin asioissa ollaan eteviä, niin kuin vaikka autojen teossa ja teknologiassa sinällään, mutta sitten kaupat on kiinni sunnuntaina ja luottokortti hankala asia. -
Nyt ei kyllä päässyt Jounin profiili kyllä yllättämään. Ei puutu kuin että olisi paikallispolitiikassa persujen varaedustaja niin olisi BINGO!

Kommentti