Vanhat hyvät ajat, osa 18
Tiedätkö, mikä on ikäraja hissiin?
49 kommenttia
-
Luin kysymyksen. Luin muutaman vastauksen. Sitten piti käydä lukemassa kysymys uudestaan :D no olihan se aika hankalasti muotoiltu kysymys, kai.
-
-
Raajaton kissa: Korvapuusteja saa edelleen, ne ole mihinkään kadonneet 🤷🏻♀️
Tunnustan kyllä, etten ole sen enempää ennen kuin nykyäänkään kuullut @-merkkiä kutsuttavan korvapuustiksi. Joka päivä oppii jotain uutta. -
Kasarin toukkana voin kertoa, että nuo "ei alle 12-vuotiaille" kyltit olivat hisseissä myös silloin. Eikä kukaan niihin silloinkaan kiinnittänyt minkäänlaista huomiota -kerrostalossamme oli "täti" joka katsoi asiakseen kasvattaa muiden lapsia -esim. se, milloin saimme harjoitella pianoläksyjämme oli tarkasti säädetty yläkerrasta käsin -mutta ei edes hänelle tullut mieleen kieltää käyttämästä hissiä.
-
Merika, joo niin saivatkin 12-vuotiaat käyttää hissiä jo silloin 80-luvulla. Kyltissähän lukee selvästi, että _alle_ 12-vuotiaat eivät saa. Myönnän kyllä olleeni kapinallinen ja käytin hissiä ihan yksin jo paljon nuorempana. Niin tekivät kaikki muutkin naapuruston lapset eikä ketään haitannut. Ennemminkin sanoisin, että tässä nykyisessä holhousvaltiossa en yllättyisi jos hissillä kulkemisen ikärajaa nostettaisiin esimerkiksi 15:n vuoteen koska onhan se hurja peli ja kaikki on vaarallista.
-
Samnmoiset nappulat oli mun mummon talon hississä. Se oli rakennettu 1971. 80-luvulla rakennetuissa hisseissä ne oli jo modernimman näköiset.
-
Eniten häiristee, että hissin hälytys-nappi on vihreä, kun sen pitäisi tietenkin olla vaaran punainen!
-
-
Tyytyväinen aprikoosi: Tunnustan kyllä, etten ole sen enempää ennen kuin nykyäänkään kuullut @-merkkiä kutsuttavan korvapuustiksi. Joka päivä oppii jotain uutta.
Ruotsissa merkin nimi on kanelipulla (kanelbulla), mikä lienee taustana että suomenruotsalaisilla tuo voinut mennä korvapuustiksi. -
"Miten niin ennen?" Siitä on 15-20 vuotta kun olen itse kuullut koko sanaa "miukumauku" enkä edes silloin törmännyt siihen yleisessä käytössä kun se on niin hankala verrattuna at:iin tai et:iin.
-
Lajiteltu noita: Luin kysymyksen. Luin muutaman vastauksen. Sitten piti käydä lukemassa kysymys uudestaan 😁 no olihan se aika hankalasti muotoiltu kysymys, kai.
Ei edes ole. Pilkut kun laittaa paikalleen, niin sujuvoittaa kummasti! -
Nykyäänkin kuulee, kuinka asiakkaat käyttää sanaa "miukumauku". Tietää heti mikä kyseisen ihmisen älykkyysosamäärä on.
-
Lasiton soturi: Nykyäänkin kuulee, kuinka asiakkaat käyttää sanaa "miukumauku". Tietää heti mikä kyseisen ihmisen älykkyysosamäärä on.
No mikä se on? -
Kelmiina: Merika, joo niin saivatkin 12-vuotiaat käyttää hissiä jo silloin 80-luvulla. Kyltissähän lukee selvästi, että _alle_ 12-vuotiaat eivät saa. Myönnän kyllä olleeni kapinallinen ja käytin hissiä ihan yksin jo paljon nuorempana. Niin tekivät kaikki muutkin naapuruston lapset eikä ketään haitannut. Ennemminkin sanoisin, [...]
Holhousta on itseasiassa vähemmän kuin ennen. Liikemaailmaa pitäisi säädellä enemmänkin, tai ainakin estää säätelyn vähentäminen, muutoin ollaan pian siinä tilanteessa, että joku firma patentoi juomavedet tai jotain muuta hullua. -
-
Vuoteen 1975 asti Suomessa oli vanhanpojan ja vanhanpiian vero eli kovennettu verorasitusta 24 vuotta täyttäneille naimattomille, lapsettomille kansalaisille. Nykyään on paremmin se, että verotuksessa ymmärretään markkinoinnin päälle ja samanlainen järjestelmä toteutettaisiin eri tukien ja verovähennysten muodossa lapsiperheille, ei läpinäkyvänä rangaistuksena lapsettomille.
-
Kuka katsoo tuota kuvaa ja ajattelee "tässä on nykyaikainen hissi"? Eihän tuollaisia nappejakaan ole ollut ainakaan kahteenkymmeneen vuoteen. Vai mitä, luuleeko ne että joku huoltofirma käy liimailemassa niitä takautuvasti kaikkiin maan hisseihin? On taas ammattimainen mielensäpahoittaja liikkeellä.
-
Levyttämätön muovipussi: No mikä se on?
https://kielitoimistonohjepankki.fi/ohje/at-merkki/ -
Tyytyväinen aprikoosi: Tunnustan kyllä, etten ole sen enempää ennen kuin nykyäänkään kuullut @-merkkiä kutsuttavan korvapuustiksi. Joka päivä oppii jotain uutta.
Korvapuusti voi olla myös se prinsessa Leian tötterö korvan päällä. Princess Leia Ears / cinnamon buns -
Tyytyväinen aprikoosi: Tunnustan kyllä, etten ole sen enempää ennen kuin nykyäänkään kuullut @-merkkiä kutsuttavan korvapuustiksi. Joka päivä oppii jotain uutta.
En minäkään, mutta tästä lähtien näen sen aina korvapuustina. Kieltämättä ihan osuva kuvaus. Ehkä voisi myös alkaa kutsua korvapuusteja miukumaukuiksi. -
Puhekyvytön tomaatti 🍅: Vuoteen 1975 asti Suomessa oli vanhanpojan ja vanhanpiian vero eli kovennettu verorasitusta 24 vuotta täyttäneille naimattomille, lapsettomille kansalaisille. Nykyään on paremmin se, että verotuksessa ymmärretään markkinoinnin päälle ja samanlainen järjestelmä toteutettaisiin eri tukien ja [...]
No, siinä oli vähän eri logiikka taustalla -itse en sentään niin kauaa ole elänyt, mutta äitini on kertonut, miten vielä hänen aikanaan naimaton aikuinen katsottiin deviantiksi, vähintäänkin epäilyttäväksi ja parhaimmillaan yhteiskuntakelvottoamaksi -vanhemman sukupolven avioeroluvut olisivat, mitä ovat, koska he tippuivat juuri siihen yhteiskunnan käännekohtaan jossa nuoruudessa oli vielä aika pakko mennä naimisiin jos halusi esim. muuttaa vanhempien luota pois saati asua kumppanin kanssa yhdessä, joten harkitsemattomia liittoja tuli. Sitten ajat muuttuivat, eikä enää ollutkaan pakko _pysyä_ naimisissa. Me nuoremmat emme yleensä mene naimisiin muusta syystä kuin siksi, että itse haluamme.Lapsiperheitä on järkevä tukea samasta syystä kuin maahanmuuttajien kotoutumista ja kaikkien koulutusta -jos pitäisi olla yhteiskunta tulevaisuudessakin, niin yhteiskuntakelpoisia kansalaisia pitää jostain saada. Muttei ole mitään _järkevää_ syytä tukea naimisiinmenoa; sehän tukee itse itseään kun kahden hengen talous on edullisempi henkeä kohti kuin yhden. Kun avoliitossakin saa aikaiseksi aivan hyviä lapsia, ei ole mitään syytä yhteiskunnan sotkeentua siihen, ovatko ihmiset naimisissa vai eivät. -
Kelmiina: Merika, joo niin saivatkin 12-vuotiaat käyttää hissiä jo silloin 80-luvulla. Kyltissähän lukee selvästi, että _alle_ 12-vuotiaat eivät saa. Myönnän kyllä olleeni kapinallinen ja käytin hissiä ihan yksin jo paljon nuorempana. Niin tekivät kaikki muutkin naapuruston lapset eikä ketään haitannut. Ennemminkin sanoisin, [...]
Nykymaailmassa hisseistä on tehty niin turvallisia että lapsetkin voi käyttää, niissä on esimerkiksi anturoidut tupla-ovet ettei saa sormia rakoihin. -
-
Kelmiina: Merika, joo niin saivatkin 12-vuotiaat käyttää hissiä jo silloin 80-luvulla. Kyltissähän lukee selvästi, että _alle_ 12-vuotiaat eivät saa. Myönnän kyllä olleeni kapinallinen ja käytin hissiä ihan yksin jo paljon nuorempana. Niin tekivät kaikki muutkin naapuruston lapset eikä ketään haitannut. Ennemminkin sanoisin, [...]
"tässä nykyisessä holhousvaltiossa en yllättyisi jos hissillä kulkemisen ikärajaa nostettaisiin" Heh heh heh. Olisikohan pikemminkin niin, että vanhat hissit OVAT ja olivat turvattomampia. Ristikko-ovet, joita itse inhosin lapsina. Vähän uudemmissa, se suojaamaton "kiilautumisvaaran" aiheuttava ovi (joissain maissa, jopa "rennossa" Etelä-Euroopassa, niiden eteen on nykyään pakollisena asennettu liukuovet). Toki uusienkin hissien kanssa saa olla naperojen kanssa tarkkana, koska aukeavat liukuovet ovat kuulemma aiheuttaneet sormivammoja, mutta yleisesti ottaen hissit ovat muuttuneet vain turvallisempaan suuntaan. Vaikka onhan ne vanhat Koneen hissit kyllä komeita, kun niitä vielä tulee vanhoissa taloissa vastaan. -
Puhekyvytön tomaatti 🍅: Vuoteen 1975 asti Suomessa oli vanhanpojan ja vanhanpiian vero eli kovennettu verorasitusta 24 vuotta täyttäneille naimattomille, lapsettomille kansalaisille. Nykyään on paremmin se, että verotuksessa ymmärretään markkinoinnin päälle ja samanlainen järjestelmä toteutettaisiin eri tukien ja [...]
Toteutettaisiin? Kyllä se ihan toteutuu. Huollettavat lapset madaltaa veroprosenttia. -
Hissin ikärajaa ihmettelevät eivät muista millaisia tappokoneita hissit saattoivat olla ennen vanhaan, kun niissä ei ollut vielä suojaovia. Suomessakin menehtyi useita aikuisia ihmisiä kun he kuljettivat hisseissä jotain isoa mikä tarttuikin kiinni kerrosten välisiin lattianreunoihin ja liiskasi ihmisen hissin kattoon. Sormia tai varpaita meni harva se vuosi kun ne sai kerrosten väliin.
-
Laskutusasiakkaat sanelevat minulle usein sähköpostiosoitteensa puhelimessa ja "miukumauku" on ihan hyvä selvennys, etenkin jos osoitteen alkuosa päättyy kirjainyhdistelmään "at". En ärsyynny. Käytössä on myös "mikä sen merkin nimi nyt sulle ikinä onkaan ja gmail piste com". Heitä on ilmeisesti ohjeistettu useilla tavoin.
-
Timanttisydäminen vadelma: Holhousta on itseasiassa vähemmän kuin ennen. Liikemaailmaa pitäisi säädellä enemmänkin, tai ainakin estää säätelyn vähentäminen, muutoin ollaan pian siinä tilanteessa, että joku firma patentoi juomavedet tai jotain muuta hullua.
Lausuntosi on ristiriitainen. Patentit ovat valtion määräämää säätelyä. -
Lajiteltu noita: Luin kysymyksen. Luin muutaman vastauksen. Sitten piti käydä lukemassa kysymys uudestaan 😁 no olihan se aika hankalasti muotoiltu kysymys, kai.
Mä onnistuin vielä ekan vastauksen sovittamaan tuohon, että jonkun mielestä somen puute olisi ollut huono juttu. Mutta sen jälkeen alkoi muos mennä aivot ristiin. Tai ehkä se on huono juttu, että ennen oli töitä ja rahaa. Nykyään kun ihmisiä haukutaan laiskistuneiksi, vaikka töissä oikeasti on koko ajan löysässä hirressä ja sen vuoksi porukka uupuu, kun tehdään sitten liikaa. Ennen pääsi suoraan valmistuessa töihin ja siellä oltiin koko lopun työelämä. Mulla on ollut valmistumisen jälkeen 5 työnantajaa. Eli keskimäärin 1 per 3 vuotta. Kyllä on laiskotttanut. -
Olen 80-luvun lapsi. Olen elänyt siinä uskossa, että nuo kieltokyltit ja niiden suttaamalla saadut väännökset ovat sukupolvikokemus. Usein teksti oli muodossa "Alle 12-vuotiaat eivät saa...", ja mun muassa tällaisena sen saattoi nähdä: Kalle, 120, ei osaa yksin rytkäyttää tissiä. Toinen hassunhauska juttu oli "Ei mopoille" -kyltin muuttaminen muotoon "Eli mopoille".
-
Johan sen siitä huomaa, että hissi on vanha, että jos nykyään 6 aikuista änkeää samaan hissiin, tulee keskipainoksi yli 480kg (80kg /hlö).
-
En nyt muista mitä itse artikkeli käsitteli, mutta oli tässä parin vuoden sisällä joko iltalehdessä tai Sanomissa. Sitten sinne joku oli kommentoinut, että miten muka opiskelu on ollut ennen helpompaa kuin nyt. Itsellä on ikää sen verran, että ehdin käydä lukioon asti koulut ennenkuin tietokoneella tehtävien tekeminen yleistyi. Voi helposti sanoa, että opiskelu on nykyään valtavasti helpompaa. Jos joku haluaa kokeilla millaista oli opiskella ennen, niin kirjoita kaikki käsin ja kaikki tieto on etsittävä kirjoista eli ei mitään nettihakuja, eikä siis oikeastaan tietokonetta tai älypuhelinta ollenkaan saisi käyttää.
-
-
Kaksoiskupera viikuna: Eniten häiristee, että hissin hälytys-nappi on vihreä, kun sen pitäisi tietenkin olla vaaran punainen!
Mua alkoi häiritsemään, ettei kiskalta saa ostettua enää isoja Merkkareita. Kappalehinnalla. -
Juovikas hämähäkki: En minäkään, mutta tästä lähtien näen sen aina korvapuustina. Kieltämättä ihan osuva kuvaus. Ehkä voisi myös alkaa kutsua korvapuusteja miukumaukuiksi.
Leivoin tänään monta pellillistä atteja. -
Kelmiina: Merika, joo niin saivatkin 12-vuotiaat käyttää hissiä jo silloin 80-luvulla. Kyltissähän lukee selvästi, että _alle_ 12-vuotiaat eivät saa. Myönnän kyllä olleeni kapinallinen ja käytin hissiä ihan yksin jo paljon nuorempana. Niin tekivät kaikki muutkin naapuruston lapset eikä ketään haitannut. Ennemminkin sanoisin, [...]
Varmaan ne 70-luvulla vanhat hissit on oikeasti olleet vaarallisia. -
Kaksoiskupera viikuna: Eniten häiristee, että hissin hälytys-nappi on vihreä, kun sen pitäisi tietenkin olla vaaran punainen!
Siinä alapuolella näkyy vähän punaista stop-nappia. -
En ole ikinä kuullut @-merkkiä sanottavan korvapuustiksi, mutta tuo on kyllä mukavan intuitiivinen nimi. Heti näkee yhteyden vs. miukumauku tai ät.
-
Meille opettaja opetti että miukumauku. Televisiota katsomalla opin että se on at-merkki
-
Tyytyväinen aprikoosi: Minä olen oppinut aikanaan kutsumaan @-merkkiä ruotsiksi nimellä "snabel-a".
Tavaapa tuo puhelimessa jollekin, tai vaikka ihan päin naamaa, niin tulee tonnin seteliä 😶 -
Varpaaton pussieläin: Tavaapa tuo puhelimessa jollekin, tai vaikka ihan päin naamaa, niin tulee tonnin seteliä 😶
Anteeksi, en ymmärrä miksi tarvitsisi tavata tai tulisi tonnin seteliä, jos ruotsinkielisellä ihmiselle sanot snabel-a, kun se on ihan yleinen termi sille ruotsiksi. Eihän sitä suomenkielisessä keskustelussa tulekaan käyttää. -
Mie oon Maick. Tällänen kolmekymppinen komistus hesaasta... Kaikki jotka ymmärtävät yhteyden muistavat mainoksen.
-
Mutta siinä hississä lukee vielä että ”12 vuotta nuoremmat lapset”, nuoremmat kuin kuka? Hissi? Minä? Kyltintekijä?
-
itekki muistan noi hissien ikärajat sielt ysärin alust ku alkaa muistoja olemaan, ja minkä painavan koulurepun kans? onks niil enää ees kirjoja? päivittäin tulee koulun pysäkilt kyytii lapsii ilman reppuu

Kommentti