Facebook-mokat ja muut sosiaalisen median helmet.

Ihana kielemme, osa 69

Voisivatko naiset lakata vökälehtimisen?
Ihana kielemme, osa 69

Arkiston aarre

  • Nimi Juuri nyt
    Tulos: 0 (0 ääntä)

    Kommentti

  • 48 kommenttia

      Ei kommentteja
    1. Lauhkea flamingo 28.10.2025 0:14
      Tulos: +104 (138 ääntä)
      Jaa jaa miten se sukuelin oikein siellä edessä vilkkuu? Miehillä nyt sentään teoriassa voisi jostain liian lyhyen shortsin lahkeesta vilkkuakin, mutta en kyllä ole lenkkipolulla koskaan nähnyt noin paljastelevia naisia 🤔.

      Lainaa

    2. Tilava delfiini 28.10.2025 0:17
      Tulos: +95 (109 ääntä)
      Ymmärsin valojen uusimisen samalla tavalla kun Pinja. :)

      Lainaa

    3. Unesta herännyt ananas 28.10.2025 0:43
      Tulos: +51 (57 ääntä)
      Lauhkea flamingo: Jaa jaa miten se sukuelin oikein siellä edessä vilkkuu? Miehillä nyt sentään teoriassa voisi jostain liian lyhyen shortsin lahkeesta vilkkuakin, mutta en kyllä ole lenkkipolulla koskaan nähnyt noin paljastelevia naisia 🤔.
      Moni sarjakuvapiirtäjä on hyvinkin varma siitä, että nämä kaksi ruuminosaa voi näkyä samassa kuvakulmassa.

      Lainaa

    4. Tunteisiiiiiin 28.10.2025 1:30
      Tulos: +113 (115 ääntä)
      Mr. siinä sitten ohjeistaa toisia kieliopissa mutta kirjoittaa itse ihan miten sattuu 🤦🏻‍♀️. Ja kukahan se syttyherkkä on?

      Lainaa

    5. Kalanhajuinen vaatekappale 28.10.2025 1:52
      Tulos: +81 (83 ääntä)
      Heini kirjoittaa että riippuu "asian ytimestä" mutta varmaan tarkoittaa että riippuu asiayhteydestä.

      Lainaa

    6. Murheeton vaatekappale 28.10.2025 2:15
      Tulos: +56 (64 ääntä)
      Eikö jotku käytä sanoja etupylly ja takapillu että sekaisin on anatomiat? Sitäpaitsi jos jotakin häiritsee urheilutrikoot niin ei ole pakko tuijottaa. Mind your own business 🤷🏻‍♀️

      Lainaa

    7. Kiittämätön katkarapu 28.10.2025 4:10
      Tulos: +95 (99 ääntä)
      Tilava delfiini: Ymmärsin valojen uusimisen samalla tavalla kun Pinja. 😊
      Itse en oikein ymmärtänyt valojuttua, sillä olen melko syttyherkätön.

      Lainaa

    8. Velaton laama 28.10.2025 5:43
      Tulos: +49 (75 ääntä)
      Mä jäin nyt vähän aiheen vierestä pohtimaan sanaa näkymätön. Jos minä olen näkymätön, sehän tarkoittaa kirjaimellisesti, että minulla ei ole näkymiä, eikä sitä, että minua ei voi nähdä. Ja toisaalta näkymättömän vaatakohta on näkyvä. Eli eikö pitäisi oikeastaan sanoa näkyvätön?

      Lainaa

    9. Tulos: +45 (47 ääntä)
      Satu, kysymyksessä on tietenkin etupylly.

      Lainaa

    10. Karvas metsämarja 28.10.2025 6:39
      Tulos: +81 (85 ääntä)
      Lauhkea flamingo: Jaa jaa miten se sukuelin oikein siellä edessä vilkkuu? Miehillä nyt sentään teoriassa voisi jostain liian lyhyen shortsin lahkeesta vilkkuakin, mutta en kyllä ole lenkkipolulla koskaan nähnyt noin paljastelevia naisia 🤔.
      Luulisin, että kirjoittaja tarkoittaa niiden vilkkuvan hänen edessään, kun hänkin on lenkillä ja joku vökälehtää hänen edessään.

      Lainaa

    11. Tulos: +23 (77 ääntä)
      Lauhkea flamingo: Jaa jaa miten se sukuelin oikein siellä edessä vilkkuu? Miehillä nyt sentään teoriassa voisi jostain liian lyhyen shortsin lahkeesta vilkkuakin, mutta en kyllä ole lenkkipolulla koskaan nähnyt noin paljastelevia naisia 🤔.
      Kyllä se häpykumpu ja "cameltoe" joskus paistaa kun on tiukkaa vaatetta laitettu. Mutta sitä pitää sitten ihan katsomalla katsoa, eli tuo on sama kun kirjoittaisi että "Jumalauta, mummo vaihtoi vaatteita naapurissa eikä laittanut verhoja eteen! Puoli tuntia siellä pamppaloi ilman paitaa! Olin todella järkyttynyt!" Tai ne ketkä valittaa tv- ohjelmista. Älä saatana katso! En minäkään halua nähdä jos lihava akanpaakku on ahtanut tiukat housut päällensä mutta kun ei vaan tuijota niin ei tarvitse nähdä. Ihonmyötäiset vaatteet vaativat niille sopivan ruumiinrakenteen. Ei se anna lupaa tuijottaa josta tulikin mieleen, että Setämiesten luulo "Mä vaan kehuin, ei siitä voi suuttua" on todella väärin. Jos ei kysytä mielipidettä sitä ei anneta olkoonkin se hyvä tai huono. Tai toisinpäin: Jos kysyt mielipidettä niin varaudu myös niihin jotka eriävät omastasi. Jos laitat autosi valoihin ne aivan hirveät silmäripset, niin älä kysy "Miltäs nää näyttää?" jos et siedä "Aivan hirveät ja nolot"- vastausta. Ja jos joku vaan laittaa kuvan niistä ja kirjoittaa "Tälläset on nyt autossa" Niin älä kerro miltä ne sinun mielestä näyttävät, koska sitä ei kysytä. Ihan hirveäthän ne on mutta ole aikuinen äläkä kirjoita mitään.

      Lainaa

    12. Valtaisa kookos 28.10.2025 7:42
      Tulos: +16 (36 ääntä)
      Karvas metsämarja: Luulisin, että kirjoittaja tarkoittaa niiden vilkkuvan hänen edessään, kun hänkin on lenkillä ja joku vökälehtää hänen edessään.
      Niinpä. En taaskaan ymmärrä joidenkin ymmärryksen puutetta. Asioita katsotaan yleensä omasta näkökulmasta, koska muuten olisi vaikea hahmottaa edes oikeaa ja vasenta.

      Lainaa

    13. Vissi gaselli 28.10.2025 8:01
      Tulos: +29 (33 ääntä)
      Unesta herännyt ananas: Moni sarjakuvapiirtäjä on hyvinkin varma siitä, että nämä kaksi ruuminosaa voi näkyä samassa kuvakulmassa.
      Mutta kaupungilla vökälehtiessä?

      Lainaa

    14. Vissi gaselli 28.10.2025 8:02
      Tulos: +46 (54 ääntä)
      Karvas metsämarja: Luulisin, että kirjoittaja tarkoittaa niiden vilkkuvan hänen edessään, kun hänkin on lenkillä ja joku vökälehtää hänen edessään.
      Mutta pointti on, että miten sukuelin vilkkuu hänen edessään? Ei vökälehtiminen mitään haarojen levittelyä tarkoita.

      Lainaa

    15. Tarmokas gerbiili 28.10.2025 8:07
      Tulos: +45 (47 ääntä)
      Tilava delfiini: Ymmärsin valojen uusimisen samalla tavalla kun Pinja. 😊
      Nyt valoja päälle!

      Lainaa

    16. Valkaistu pulu 28.10.2025 9:23
      Tulos: -38 (64 ääntä)
      -ton -pääte on yleensä hyvä, mutta joissain tilanteissa -vapaa on täsmällisempi pääte. Jos esimerkiksi puhutaan lapsettomuudesta, se voi johtua monesta eri syystä: vapaaehtoisesta tai tahattomasta. Pääte -ton voidaan liittää negatiiviseen asiaan kuten rahaton, koditon jne. Se mutkistaa asioita, koska olisi hyvä tietää, onko jonkun asian puuttuminen positiivinen vai negatiivinen asia. Siksi on hyvä, että erotellaan käsitteinä lapseton ja lapsivapaa toisistaan. (Tahattomasti) lapseton on henkilö, jolta lapsi puuttuu (negatiivinen asia), kun taas lapsivapaalta ei lasta puutu. Vapaaehtoisesti lapsettomalle oman lapsen olemassaolemattomuus on positiivinen asia. Vapaaehtoisesti lapseton on terminä pitkä ja kankea, ja toisaalta sen lyhenne "vela" ei ole vielä yleinen sana suomessa, ja lisäksi se sisältää mielleyhtymät velkaan. Näistä syistä lapsivapaa-termi on parempi ilmaus.

      Lainaa

    17. Puikea hirvi 28.10.2025 9:53
      Tulos: +62 (62 ääntä)
      No totta helvetissä valojen (lamppujen) uusimiseen tarvitsee kutsun. Olisihan se nyt aika ikävää jos remppaukot -ja akat pölähtäisivät kutsumatta oman mielensä mukaan vaihtamaan lamppuja mistä haluavat.

      Lainaa

    18. Syttyherkkä etana 28.10.2025 10:18
      Tulos: +41 (41 ääntä)
      Kiittämätön katkarapu: Itse en oikein ymmärtänyt valojuttua, sillä olen melko syttyherkätön.
      Onneksi et sentään syttyherkkävapaa!

      Lainaa

    19. Ponne Jarkka 28.10.2025 10:47
      Tulos: +18 (18 ääntä)
      Tarmokas gerbiili: Nyt valoja päälle!
      Veit mun kommentin, per....! :-D

      Lainaa

    20. Peruuttamaton riikinkukko 28.10.2025 10:59
      Tulos: +51 (55 ääntä)
      Valkaistu pulu: -ton -pääte on yleensä hyvä, mutta joissain tilanteissa -vapaa on täsmällisempi pääte. Jos esimerkiksi puhutaan lapsettomuudesta, se voi johtua monesta eri syystä: vapaaehtoisesta tai tahattomasta. Pääte -ton voidaan liittää negatiiviseen asiaan kuten rahaton, koditon jne. Se mutkistaa asioita, koska olisi hyvä [...]
      Ei -ton/-tön automaattisesti ole negatiivinen asia. Usein se vain ilmaisee jonkun asian, esim. että tuote on vaikkapa maidoton. Toisaalta taas termiä "lapsivapaa" olen kuullut käytettävän esimerkiksi lauseessa "Mulla on lapsivapaa viikonloppu", jolloin sanoja on valmis aktiviteetteihin joutumatta miettimään, milloin lapset pitää ruokkia, koska jälkikasvu on viety vaikkapa mummolaan.

      Lainaa

    21. Hiirakko haisunäätä 28.10.2025 11:33
      Tulos: +31 (45 ääntä)
      Lauhkea flamingo: Jaa jaa miten se sukuelin oikein siellä edessä vilkkuu? Miehillä nyt sentään teoriassa voisi jostain liian lyhyen shortsin lahkeesta vilkkuakin, mutta en kyllä ole lenkkipolulla koskaan nähnyt noin paljastelevia naisia 🤔.
      Se vilkkuu siellä setämiehen likaisessa ja puutteenalaisessa mielessä. Mielikuvituksen siivin näkee vaikka homopornoa, ainakin muuan  P. Räsänen.

      Lainaa

    22. Tulos: 0 (24 ääntä)
      Lauhkea flamingo: Jaa jaa miten se sukuelin oikein siellä edessä vilkkuu? Miehillä nyt sentään teoriassa voisi jostain liian lyhyen shortsin lahkeesta vilkkuakin, mutta en kyllä ole lenkkipolulla koskaan nähnyt noin paljastelevia naisia 🤔.
      Saa olla kyllä joko todella pitkä kikkeli tai todella lyhyet shortsit, jos ihan lahkeesta vilkkuisi :D

      Lainaa

    23. Itseasiassa 28.10.2025 12:30
      Tulos: +13 (13 ääntä)
      Puikea hirvi: No totta helvetissä valojen (lamppujen) uusimiseen tarvitsee kutsun. Olisihan se nyt aika ikävää jos remppaukot -ja akat pölähtäisivät kutsumatta oman mielensä mukaan vaihtamaan lamppuja mistä haluavat.
      Sehän on valomies. Harvoin töissä olevan tarvitsee lahjoja viedä, vai olenko miksannut jonkun nykytapakulttuuriin kuuluvan jutun?

      Lainaa

    24. Kesy persoona 28.10.2025 12:33
      Tulos: +20 (28 ääntä)
      Mä suomentaisin sanan vökälehtää/-tii sanalla vetelehtii.

      Lainaa

    25. Itseasiassa 28.10.2025 12:33
      Tulos: +20 (24 ääntä)
      mr on tyypillinen esimerkkiä tilanteesta, kun tunteet ottavat vallan, niin järjen käyttö lakkaa.

      Lainaa

    26. Painoton seuraeläin 28.10.2025 12:43
      Tulos: +14 (20 ääntä)
      "Toimiiko vilkku?" Joo. Pylly, pillu, pylly, pillu...

      Lainaa

    27. Tuhti vuohi 28.10.2025 13:31
      Tulos: +35 (35 ääntä)
      Karvas metsämarja: Luulisin, että kirjoittaja tarkoittaa niiden vilkkuvan hänen edessään, kun hänkin on lenkillä ja joku vökälehtää hänen edessään.
      Mutta jos vökälehtää niin pääsee nopeasti ohi eli ei tarvitse kovin pitkään tuijottaa.

      Lainaa

    28. Sukkela taikuri 28.10.2025 13:33
      Tulos: +29 (31 ääntä)
      Hupiukko: Saa olla kyllä joko todella pitkä kikkeli tai todella lyhyet shortsit, jos ihan lahkeesta vilkkuisi 😁
      Vanhat kunnon paavonurmet eli lahkeettomat. Vielä aikana ennen sisäpussia. Siinä voimistellessa helpostikin slaikka vilahtaa.

      Lainaa

    29. Tunnekylmä ankka 28.10.2025 13:34
      Tulos: +26 (26 ääntä)
      Vissi gaselli: Mutta kaupungilla vökälehtiessä?
      Metsässä saa vökälehtiä.

      Lainaa

    30. Jymäkkä hirmulisko 28.10.2025 13:35
      Tulos: +6 (14 ääntä)
      Murheeton vaatekappale: Eikö jotku käytä sanoja etupylly ja takapillu että sekaisin on anatomiat? Sitäpaitsi jos jotakin häiritsee urheilutrikoot niin ei ole pakko tuijottaa. Mind your own business 🤷🏻‍♀️
      Olawi se taisi takapillusta puhua. Ja 🍊 kokoisista rinnoista.

      Lainaa

    31. It's a deal 28.10.2025 16:01
      Tulos: +24 (24 ääntä)
      Soitin erääseen yritykseen ja puhelinvastaaja sanoi: "Olen auki tiistaista perjantaihin..." Pitäisi varmaan vähän himmata niitä viikonloppuja.

      Lainaa

    32. Matkustava kivi 28.10.2025 17:54
      Tulos: +19 (25 ääntä)
      Murheeton vaatekappale: Eikö jotku käytä sanoja etupylly ja takapillu että sekaisin on anatomiat? Sitäpaitsi jos jotakin häiritsee urheilutrikoot niin ei ole pakko tuijottaa. Mind your own business 🤷🏻‍♀️
        Hyvä kommentin ja huomautuksen yhdistelmä :)
        Mitä urheilutrikoisiin tulee, niin salilla kun aloittelin, niin käskettiin laittaa hiukset paremmin ponnarille ja päälle ainakin tiukemmat trikoot jos ei ihan vartalonmyötäiset, sitäkin mielellään, etten tartu kaikenlaisiin vimpaimiin kiinni ja satuta itseäni. Enkä todella usko, että se olisi siitä johtunut, että parikymppiset valmentajat haluaisivat nähdä täti-ihmisen trikoissa, Eli kyllä, jos on kiire eikä aikaa vaihtaa vaatteita moneen kertaan, on pakko vökälehtiä kaupungilla trikoissa, sali kun ei ole metsässä. Kaikenlaista taas. 

      Lainaa

    33. Lauhkea hai 28.10.2025 17:59
      Tulos: +25 (25 ääntä)
      Valojen uusimiseen voisi viedä kauniisti pakatun parin LED-lamppuja. Kestävät kauan.

      Lainaa

    34. Mauton ahven 28.10.2025 18:06
      Tulos: +25 (25 ääntä)
      Velaton laama: Mä jäin nyt vähän aiheen vierestä pohtimaan sanaa näkymätön. Jos minä olen näkymätön, sehän tarkoittaa kirjaimellisesti, että minulla ei ole näkymiä, eikä sitä, että minua ei voi nähdä. Ja toisaalta näkymättömän vaatakohta on näkyvä. Eli eikö pitäisi oikeastaan sanoa näkyvätön?
      Näkymätön on paitsi se, jolla ei ole näkymää, myös se, joka ei näy. Niin kuin tekemätön paikka on paikka, jota ei (voi) tehdä. Tai koskematon on se, johon ei ole koskettu.
      Suomen kielen synteettisen rakenteen takia meillä on usein samanmuotoisia sanoja, joilla on monta eri merkitystä. Ne on muodostettu samasta kannasta eri tavoilla, mutta lopputulos on sama.

      Lainaa

    35. Kaksipitkä laama 28.10.2025 19:24
      Tulos: +21 (21 ääntä)
      Hupiukko: Saa olla kyllä joko todella pitkä kikkeli tai todella lyhyet shortsit, jos ihan lahkeesta vilkkuisi 😁
      Hyiiij, vakiosalilla kävi sellanen viisikymppinen Jumalan lahja naisille, joka ei käyttänyt kalsareita löysien lyhyiden urheilushortsien alla. Tämän todistin kerran oman silmin...riitti kun satuin vilkaisemaan hänen suuntaansa...en kyyläämällä kyylännyt. Kyllä ihan siinä minun edessä sukupuolielin kurkkas lahkeesta. Että tosiaan nyt se vökälehtiminen seis!

      Lainaa

    36. Tulos: +14 (30 ääntä)
      Matkustava kivi:   Hyvä kommentin ja huomautuksen yhdistelmä :)   Mitä urheilutrikoisiin tulee, niin salilla kun aloittelin, niin käskettiin laittaa hiukset paremmin ponnarille ja päälle ainakin tiukemmat trikoot jos ei ihan vartalonmyötäiset, sitäkin mielellään, etten tartu kaikenlaisiin vimpaimiin kiinni ja satuta itseäni. Enkä [...]
      No mitäs häh? Salilla on käyty löysissä verkkareissa vuosikymmeniä.
      En ole viime vuosina käynyt salilla. Menevätkö miehetkin sinne nykyään vökälehtimistrikoissa? Vai onko se vain naisten riski tuo itsensä satuttaminen, jos päällä on mitään trikoota isompaa?
      Se on puhuttelevaa, miten monia lajeja miehet pystyvät mainiosti harrastamaan lötkövaatteissa, mutta naisilla on IHAN VAIN KÄYTÄNNÖN SYISTÄ nuolevat, minimaaliset vaatteet, koska johan nyt ilmanvastus pilaa tulokset, jos päällä on mikään sellainen vaate, ettei pakaravako erotu.
      Vähän kuin musiikkialalla. Kuinka monta kertaa olenkaan kuullut, että Taylor Swift laulaa pikkupöksyissä ihan vain siksi, kun on kirkkaat valot ja esiintyessä tulee kuuma. Tämä läkähtyminen ei koske ketään miespuolista esiintyjää.
      Ja ei, minua ei haittaa vökelehtiminen! Lähinnä huvittaa tuo selittely. Ja se haittaa, että muita kuin noita kittanoita eo tahdo edes saada kaupasta. Itse olen löysiä vaatteita käyttävä punkero, ja on kauhea vaiva löytää urheiluhousuja, joissa ei joutuisi esittelemään persettään. 

      Lainaa

    37. Matkustava kivi 29.10.2025 4:47
      Tulos: +18 (18 ääntä)
      Kyöpeli: No mitäs häh? Salilla on käyty löysissä verkkareissa vuosikymmeniä. En ole viime vuosina käynyt salilla. Menevätkö miehetkin sinne nykyään vökälehtimistrikoissa? Vai onko se vain naisten riski tuo itsensä satuttaminen, jos päällä on mitään trikoota isompaa? Se on puhuttelevaa, miten monia lajeja miehet pystyvät [...]
        En minä vain tiedä. Tiedän vain, että ilmoittivat, että ponnari liian alhaalla, ja nimenomaan salihousuiksi hankkimani löysät, vähän yli polvipituiset bermudat, olivat turvallisuusriski. Nyt kun kysyt, niin ihan oikeasti en muista, mitä miehillä on päällään, kun keskityn lähinnä siihen, etten pudota mitään painavaa päähäni. Trikooni tosin ovat aika löysät.

      Lainaa

    38. Tulos: +1 (13 ääntä)
      Unesta herännyt ananas: Moni sarjakuvapiirtäjä on hyvinkin varma siitä, että nämä kaksi ruuminosaa voi näkyä samassa kuvakulmassa.
      Jokaisen anatomiaa tuntevan pitäisi olla samaa mieltä. Laita peili lattialle, mene seisomaan sen päälle ja räjäytä mielesi.

      Lainaa

    39. Tiedostava orava 29.10.2025 12:28
      Tulos: +18 (18 ääntä)
      Toj Karin: Jokaisen anatomiaa tuntevan pitäisi olla samaa mieltä. Laita peili lattialle, mene seisomaan sen päälle ja räjäytä mielesi.
      Joo tolleen, mutta hankala toteuttaa kadulla. Tuskin vökälehtijät maassa makaavan setämiehen päältä käveli?

      Lainaa

    40. Punerva laama 29.10.2025 21:08
      Tulos: +7 (7 ääntä)
      Mauton ahven: Näkymätön on paitsi se, jolla ei ole näkymää, myös se, joka ei näy. Niin kuin tekemätön paikka on paikka, jota ei (voi) tehdä. Tai koskematon on se, johon ei ole koskettu. Suomen kielen synteettisen rakenteen takia meillä on usein samanmuotoisia sanoja, joilla on monta eri merkitystä. Ne on muodostettu samasta kannasta eri tavoilla, mutta lopputulos on sama.
      Vielä parempi esimerkki: kuulumaton on se, joka ei kuulu tai jota ei voi kuulla (verbistä kuulua). Vrt. kuulematon, joka ei kuule tai jota ei ole kuultu (kuulla) ja näkemätön, joka ei näe tai jota ei ole nähty.
      Näkymättömän kaltainen on kantamaton eli se, joka on ilman kantamaa tai se, joka ei kanna.

      Lainaa

    41. Punerva laama 29.10.2025 21:09
      Tulos: +4 (4 ääntä)
      Hupiukko: Saa olla kyllä joko todella pitkä kikkeli tai todella lyhyet shortsit, jos ihan lahkeesta vilkkuisi 😁
      Kulkuset kai sieltä helpommin kurkkaa.

      Lainaa

    42. Punerva laama 29.10.2025 21:10
      Tulos: +7 (7 ääntä)
      Tunteisiiiiiin: Mr. siinä sitten ohjeistaa toisia kieliopissa mutta kirjoittaa itse ihan miten sattuu 🤦🏻‍♀️. Ja kukahan se syttyherkkä on?
      Lasten suusta totuus: se joka haukkuu on (yleensä) itte se.

      Lainaa

    43. Balettia tanssiva seuraeläin 30.10.2025 7:13
      Tulos: -5 (7 ääntä)
      jukkapalmu: Kyllä se häpykumpu ja "cameltoe" joskus paistaa kun on tiukkaa vaatetta laitettu. Mutta sitä pitää sitten ihan katsomalla katsoa, eli tuo on sama kun kirjoittaisi että "Jumalauta, mummo vaihtoi vaatteita naapurissa eikä laittanut verhoja eteen! Puoli tuntia siellä pamppaloi ilman paitaa! Olin todella järkyttynyt!" [...]
      Kukaan ei kysynyt sulta tätä. Eli ymmärtänet, miksi ihmiset pyytämättä kommentoivat kaikenlaista.

      Lainaa

    44. Tulos: +8 (8 ääntä)
      rahalla ei voi ostaa, kohta ne kassattomiakin "Olemme kassaton kauppa, maksa ostoksesi etukäteen verkkokaupassa"

      Lainaa

    45. Pappia kyydissä 30.10.2025 23:16
      Tulos: +3 (9 ääntä)
      Hiirakko haisunäätä: Se vilkkuu siellä setämiehen likaisessa ja puutteenalaisessa mielessä. Mielikuvituksen siivin näkee vaikka homopornoa, ainakin muuan  P. Räsänen.
      Päiville voisikin tehdä hyvää nähdä osaavaa lesbojen pillunnuolentaa. Jos ei yhtään kiihota ja ole aika laittaa Pelimies soimaan, niin sitten on aika 🥶.

      Lainaa

    46. Kumarteleva kirsikka 30.10.2025 23:18
      Tulos: +6 (6 ääntä)
      Punerva laama: Kulkuset kai sieltä helpommin kurkkaa.
      Riippuu millaiset vitjat vai napakasti vielä riippumattomat ☺️

      Lainaa

    47. Harmiton salaatti 31.10.2025 11:52
      Tulos: +10 (10 ääntä)
      Mauton ahven: Näkymätön on paitsi se, jolla ei ole näkymää, myös se, joka ei näy. Niin kuin tekemätön paikka on paikka, jota ei (voi) tehdä. Tai koskematon on se, johon ei ole koskettu. Suomen kielen synteettisen rakenteen takia meillä on usein samanmuotoisia sanoja, joilla on monta eri merkitystä. Ne on muodostettu samasta kannasta eri tavoilla, mutta lopputulos on sama.
      Meillä on hyllyssä lukemattomia kirjoja

      Lainaa

    48. Tulos: +2 (2 ääntä)
      Sinä-passiivin käyttö on ilmeisesti jo edennyt siihen pisteeseen että jotkut eivät edes tunnista perinteistä passiivia vaan luulevat sitä monikkomuodoksi.

      Lainaa

    Lue lisää

    Kommentoi

    Avatar

    Vastaa

    Nimikone

    Laiskottaako? Täytä nopeasti nimikoneella!

    Avainsanat: häälahja, kuva, käteisetön, lehti, takapuoli edessä, tekstari, vala, valoja, vetoketju, vökälehtiminen, vökälehtiä