Facebook-mokat ja muut sosiaalisen median helmet.

Asiakaspalvelun aarteita, osa 13

Sain viestin yrityksen toimitusjohtajalta…
Asiakaspalvelun aarteita, osa 13

Edellisessä osassa Ikean asiakaspalvelu ylitti kaikki odotukset.

Arkiston aarre

  • Nimi Juuri nyt
    Tulos: 0 (0 ääntä)

    Kommentti

  • 30 kommenttia

      Ei kommentteja
    1. Räävitön kilpikonna 21.8.2025 0:30
      Tulos: +194 (196 ääntä)
      Mielenkiintoista keskustelua löytyi esim: https://www.reddit.com/r/Hevosjuorut/comments/1j9hsvj/pihatuote_finland_oy/ Ilmeisesti Pihatuote Finland ei ole enää toiminnassa (onneksi).

      Lainaa

    2. Piikikäs merimakkara 21.8.2025 1:47
      Tulos: +489 (493 ääntä)
      Pistää vihaksi, kun viranomaisia käytetään koston ja kiusanteon välineinä. Oli se sitten sosiaalihuolto, eläinsuojelu, poliisi tai pelastustoimi, niin se resurssi on aina joltain sitä oikeasti tarvitsevalta pois.

      Lainaa

    3. Tornipöllö 21.8.2025 3:24
      Tulos: +314 (318 ääntä)
      Siis tyyppiä sylettää joku satunnainen FB-kommentti niin paljon, että viiden tunnin tauon jälkeen pitää vielä palata uhkailemaan tarpeettomalla elsulla? Mahtaa olla rasittavaa olla noin herkkähipiäinen ihminen.

      Lainaa

    4. Pelimaailmasta karannut oliivi 21.8.2025 7:27
      Tulos: +301 (323 ääntä)
      Tässä jälleen malliesimerkki loogisesta ja rationaalisesta miehestä, joka ei ole tunteidensa vietävissä missään tilanteessa.

      Lainaa

    5. Soittamaton henkilö 21.8.2025 7:43
      Tulos: +47 (55 ääntä)
      Pelimaailmasta karannut oliivi: Tässä jälleen malliesimerkki loogisesta ja rationaalisesta miehestä, joka ei ole tunteidensa vietävissä missään tilanteessa.
      Enkä ihmettele miksi yrityskään ei pysynyt pystyssä. Liekkö sukua Ultimate Marketin väelle...

      Lainaa

    6. Tulos: +114 (114 ääntä)
      Yritysten pitkät toimitusajat johtuvat siitä, että yritys on persaukinen, hoitaa laskunsa pitkällä viivellä, eikä saa tilattua enää tavaraa jälleenmyytäväksi ilman etukäteismaksua. Pitkien tilausaikojen putiikit ovat menossa konkurssiin, eikä niistä kannata tilata yhtään mitään.

      Lainaa

    7. Merkitsevä kotieläin 21.8.2025 9:18
      Tulos: +37 (39 ääntä)
      Miten niin yritys ei ole enää toiminnassa? Nettisivut ovat pystyssä ja kaikkien yritystietosivustojen mukaan yritys on olemassa.

      Lainaa

    8. Laahaava mango 21.8.2025 9:26
      Tulos: +79 (83 ääntä)
      Tornipöllö: Siis tyyppiä sylettää joku satunnainen FB-kommentti niin paljon, että viiden tunnin tauon jälkeen pitää vielä palata uhkailemaan tarpeettomalla elsulla? Mahtaa olla rasittavaa olla noin herkkähipiäinen ihminen.
      Redditissä paljastaa ihmisten nimiä, kun kritisoivat hänen yritystään. Toki arvailuahan sen on oltava, mutta onkohan ihan laillista?

      Lainaa

    9. Puhekyvytön tomaatti 🍅 21.8.2025 9:28
      Tulos: +92 (94 ääntä)
      Merkitsevä kotieläin: Miten niin yritys ei ole enää toiminnassa? Nettisivut ovat pystyssä ja kaikkien yritystietosivustojen mukaan yritys on olemassa.

      Redditissä yrittäjä vaikuttaisi kommentoivan 2vk sitten että yritys on lopettanut toimintansa koska ei vaan kannata. Missään nimessähän kannattamattomuus ei siis johdu tj:n käytöksestä 🫢

      Lainaa

    10. Tulos: -11 (43 ääntä)
      Soittamaton henkilö: Enkä ihmettele miksi yrityskään ei pysynyt pystyssä. Liekkö sukua Ultimate Marketin väelle...
      *liekö

      Lainaa

    11. Tulos: -40 (50 ääntä)
      Laahaava mango: Redditissä paljastaa ihmisten nimiä, kun kritisoivat hänen yritystään. Toki arvailuahan sen on oltava, mutta onkohan ihan laillista?
      Riippuu paljon tekstin sisällöstä onko laillista vai ei. Pääsääntöisesti nimien kertomisessa ei ole mitään laitonta.

      Lainaa

    12. Upouusi patsas 21.8.2025 11:36
      Tulos: +42 (44 ääntä)
      Laahaava mango: Redditissä paljastaa ihmisten nimiä, kun kritisoivat hänen yritystään. Toki arvailuahan sen on oltava, mutta onkohan ihan laillista?
      Ei ole laillista.

      Lainaa

    13. Itseasiassa 21.8.2025 11:59
      Tulos: +50 (56 ääntä)
      Toj Karin: Riippuu paljon tekstin sisällöstä onko laillista vai ei. Pääsääntöisesti nimien kertomisessa ei ole mitään laitonta.
      Eihän kaupankasaa tai baarimikko saa kertoa julkisesti sinun käyneen siellä asiakkaana. Sama koskee myös verkkokauppoja.

      Lainaa

    14. Hopeasta taottu hirvi 21.8.2025 12:18
      Tulos: +63 (67 ääntä)
      Toj Karin: Riippuu paljon tekstin sisällöstä onko laillista vai ei. Pääsääntöisesti nimien kertomisessa ei ole mitään laitonta.
      Et saa paljastaa asiakkaiden tietoja julkisesti niin että he ovat tunnistettavissa antamistasi tiedoista. Nimen yleisyydelläkään ei ole väliä.

      Lainaa

    15. Uniikki hauki 21.8.2025 12:40
      Tulos: +44 (50 ääntä)
      Toivottavasti joku vinkkaa jollekin keltaisen lehdistön toimittajalle tästä tapauksesta. Olisi kiva lukea lisää kuinka tämä kyseisen lafkan omistaja saisi paskaa niskaan. Pelkästään jo tässä moassa esille tulleet olisi ollut paha, mutta noi sen reddit postaukset vielä lisäksi. Ajan kysymys vain milloin kyseinen idiootti tulee tännekin uhkailemaan kunnianloukkauksilla. Ei tainnut tyypillä kovin montaa asiakastakaan olla, kun tuolla redditissä pystyi noin hyvin huutelemaan asiakkaiden nimet (arvaten).

      Lainaa

    16. Pelottava susi 21.8.2025 12:53
      Tulos: +13 (31 ääntä)
      Uniikki hauki: Toivottavasti joku vinkkaa jollekin keltaisen lehdistön toimittajalle tästä tapauksesta. Olisi kiva lukea lisää kuinka tämä kyseisen lafkan omistaja saisi paskaa niskaan. Pelkästään jo tässä moassa esille tulleet olisi ollut paha, mutta noi sen reddit postaukset vielä lisäksi. Ajan kysymys [...]
      Mokassa.

      Lainaa

    17. Kaukaa viisas oliivi 21.8.2025 13:29
      Tulos: +22 (34 ääntä)
      Piikikäs merimakkara: Pistää vihaksi, kun viranomaisia käytetään koston ja kiusanteon välineinä. Oli se sitten sosiaalihuolto, eläinsuojelu, poliisi tai pelastustoimi, niin se resurssi on aina joltain sitä oikeasti tarvitsevalta pois.
      Taidan tehdä susta lasun ja elsun.

      Lainaa

    18. Arkkienkeli 21.8.2025 16:06
      Tulos: -14 (26 ääntä)
      Pelimaailmasta karannut oliivi: Tässä jälleen malliesimerkki loogisesta ja rationaalisesta miehestä, joka ei ole tunteidensa vietävissä missään tilanteessa.
      Tulee mieleen PMS-vaivoista kärsivä Spock tuosta elsulla uhkailevasta kundista.

      Lainaa

    19. Pilvistä pudonnut omena 21.8.2025 16:25
      Tulos: +5 (35 ääntä)
      Piikikäs merimakkara: Pistää vihaksi, kun viranomaisia käytetään koston ja kiusanteon välineinä. Oli se sitten sosiaalihuolto, eläinsuojelu, poliisi tai pelastustoimi, niin se resurssi on aina joltain sitä oikeasti tarvitsevalta pois.
      Pistää vihaksi, että osa yrittäjistä on kuin tuo Pihatuote Finland Oy:n tyyppi. Jaa mutta, hän onkin pohjalainen Alahärmästä eli persu. Ja persuilla on ihan omat säännöt, saa käyttäytyä miten huvittaa ja jos ei yhteiskunta tykkää, yrittäjä pääsee Niuvanniemeen täysihoitoon :D
      Nämä yrittäjät tekee konkan ja perustaa uuden firman lähes samalla nimellä, toimariksi pannaan velipoika tjsp, jos itse on saatu liiketoimintakielto. Tällainen kuvio selittäisi pitkäaikaisen asiakashistorian ja toiminnan samankaltaisena jatkumisen. On konkattu edellinen ja pystytetty uusi, koska muutahan ei persu osaa tehdä kuin toistuvasti hakata päätään samaan kiveen.
      Ottakaa aina selvää firman taustoista ja lukekaa huolella asiakaspalaute, jota löytyy googlaamalla pitkin nettiä. Ihan riippumatta siitä, luuletteko yrityksen olevan reilu suomalainen vai kiero pohjalainen.

      Lainaa

    20. Arkkienkeli 21.8.2025 17:30
      Tulos: +6 (10 ääntä)
      Pilvistä pudonnut omena: Pistää vihaksi, että osa yrittäjistä on kuin tuo Pihatuote Finland Oy:n tyyppi. Jaa mutta, hän onkin pohjalainen Alahärmästä eli persu. Ja persuilla on ihan omat säännöt, saa käyttäytyä miten huvittaa ja jos ei yhteiskunta tykkää, yrittäjä pääsee Niuvanniemeen täysihoitoon :D Nämä yrittäjät tekee konkan ja perustaa [...]
      Virallinen nimiPihatuote Finland Oy
      MarkkinointinimiPihatuote Finland Oy
      YhtiömuotoOsakeyhtiö
      Y-tunnus3359585-6
      OsoiteRuotsalantie 51 62200 Kauhava
      Toimialat ja muut tiedot
      Profinder ID8870618
      Päätoimiala (Profinder)Huonekaluliike
      Päätoimiala (TOL2008)31090. Muiden huonekalujen valmistus
      Taitaa olla laivoilta ja hotelleista tuttu sarjapaiskaaja yrityksen takana. Tilikauden tulos 21th 2023 ja käyttökate 6.6%. Maksuvalmius 0.7 vuonna 2023. Henkilöstö 1. 2024 henkilöstömuutos -100% ja henkilöstön lukumäärä 0.

      Lainaa

    21. Mahtava taistelija 21.8.2025 18:15
      Tulos: +29 (31 ääntä)
      Tuntuu olevan nykyään niin että aina jos nimessä on Suomi tai Finland niin paskaa on luvassa. Jotain yhden juntin ylläpitämiä "virmoja" jotka ei pysty toimittamaan tilauksia jos niitä on yli 5kpl/kk , 24/7 varastontyhjennysaleja pyörittäviä kalustehalleja ja loput kiinalaisia huijaussivuja luokkaa laukkukauppa suomi .fi

      Lainaa

    22. Tähtipölyllä kuorrutettu matelija 21.8.2025 18:24
      Tulos: +34 (38 ääntä)
      Toivottavasti nuo yrittäjän Redditissä nimeämät asiakkaat ymmärtävät tehdä ilmoituksen GDPR-rikkomuksesta.

      Lainaa

    23. Kilokalori 22.8.2025 6:46
      Tulos: +32 (36 ääntä)
      Toj Karin: Riippuu paljon tekstin sisällöstä onko laillista vai ei. Pääsääntöisesti nimien kertomisessa ei ole mitään laitonta.
      Jos sinulla on asiakkaasi nimi tallessa esim. sähköpostin tilauksessa, se sähköpostiohjelman tietokanta muodostaa tietosuojalain mukaisen henkilötietorekisterin, jota yrityksen pitää suojella tietovuodoilta. Jos kerrot nimen nettiin, niin se on GDPR rikkomus tai jopa tietosuojarikos. Jos haukut asiakasta, se on rikoslain kunnianloukkaus tämän lisäksi.

      Lainaa

    24. Verovapaa sarvikuono 22.8.2025 7:50
      Tulos: +9 (13 ääntä)
      Toj Karin: Riippuu paljon tekstin sisällöstä onko laillista vai ei. Pääsääntöisesti nimien kertomisessa ei ole mitään laitonta.
      Olet väärässä, kuten yleensäkin.

      Lainaa

    25. Mauton ahven 22.8.2025 9:28
      Tulos: -25 (27 ääntä)
      Itseasiassa: Eihän kaupankasaa tai baarimikko saa kertoa julkisesti sinun käyneen siellä asiakkaana. Sama koskee myös verkkokauppoja.
      Kyllä saa kertoa. Miksi ei saisi?

      Lainaa

    26. Lataamaton sotilas 22.8.2025 12:33
      Tulos: -7 (9 ääntä)
      Nimesi: Yritysten pitkät toimitusajat johtuvat siitä, että yritys on persaukinen, hoitaa laskunsa pitkällä viivellä, eikä saa tilattua enää tavaraa jälleenmyytäväksi ilman etukäteismaksua. Pitkien tilausaikojen putiikit ovat menossa konkurssiin, eikä niistä kannata tilata yhtään mitään.
      Niin tai sitten tilauksia niin paljon että ei pysty muuten toimittaa ajallaan.
      Joskus mainosti  parin viikon toimitusajalla mutta hetki sitten yli kuukauden toimitusaika.
      Kai ei pysty vastaamaan muuten jos menekki liian suurta todelliseen kapasiteettiin verrattuna.
      Kuitenkin viime vuoden lukujen perusteella myynyt aika paljon mutta sitä halpaa varmaan suurimmaksi osaksi mikä selittää että voittoa ei paljon ole tullut kuitenkaan.

      Lainaa

    27. Tulos: +15 (15 ääntä)
      Facebookin ryhmässä toimari toissapäivänä: "Joka ikinen tilaus jää toimittamatta kun konkurssihakemus on käsitelty. Tarkoitus oli hoitaa kaikki mutta nämä kirjoitukset vahvisti sen että olkoon ilman."

      Lainaa

    28. Kannustava pomelo 24.8.2025 12:33
      Tulos: +11 (11 ääntä)
      Hyvä että tajusi vihdoin lopettaa yrityksen

      Lainaa

    29. Rajaamaton vuohi 26.8.2025 1:59
      Tulos: +1 (1 ääni)
      Piikikäs merimakkara: Pistää vihaksi, kun viranomaisia käytetään koston ja kiusanteon välineinä. Oli se sitten sosiaalihuolto, eläinsuojelu, poliisi tai pelastustoimi, niin se resurssi on aina joltain sitä oikeasti tarvitsevalta pois.
      Samaa mieltä!!

      Lainaa

    30. Löysä riesa 26.8.2025 20:23
      Tulos: +3 (3 ääntä)
      Nimesi: Yritysten pitkät toimitusajat johtuvat siitä, että yritys on persaukinen, hoitaa laskunsa pitkällä viivellä, eikä saa tilattua enää tavaraa jälleenmyytäväksi ilman etukäteismaksua. Pitkien tilausaikojen putiikit ovat menossa konkurssiin, eikä niistä kannata tilata yhtään mitään.
      Sen tilausajan pituuden saa tietää vasta tilattuaan.

      Lainaa

    Lue lisää

    Kommentoi

    Avatar

    Vastaa

    Nimikone

    Laiskottaako? Täytä nopeasti nimikoneella!

    Avainsanat: arvostelu, asiakaspalvelu, hevoset, katos, kokemuksia, kuva, palaute, pihatuote finland oy, toimitus, yritys

  • Uusimmat

  • Kategoriat