Vanhat hyvät ajat, osa 30
Nykynuoriso ei voi käsittää 90-lukua.
63 kommenttia
-
Kyllä minä kiipesin niitä köysiä! En vaan päässyt edes vielä kattoon asti kun opettaja tuli huutamaan, että pitää tulla heti alas. Nyt pelkkä ajatuskin hirvittää.
-
Muistan 5 cm paksu patjan. Ei se ollut edes kovin iso pinta-alaltaan. Sinne vaan köysiin. Sama renkailla ja rekillä. Vieläkin kuumottaa ajatus kiepistä mikä oli pakko tehdä 🤷🏻♂️. Cooperkin hyvä kun koskaan sitä varten ei treenattu, se vaan juostiin. Niin kuin ois joku yllätystentti kreikan aakkosista 😅.
-
-
SiivoojaEUKKO ja puolivillainen. On ollut naisten arvostus kohdallaan 😬
-
Huiviin kietoutunut karhu: SiivoojaEUKKO ja puolivillainen. On ollut naisten arvostus kohdallaan 😬
Ja hame piti olla. Vain miehet sai käyttää housuja. Oli sekin aikaa. -
Anttila Kodin1. Sieltä lähes kaikki kalusteet, koneet ja elektroniikka. RIP 🪦
-
-
Ala-asteella miesope seisoi suihkun ovella kädet selän takana vahtimassa, että me tytöt pestiin itsemme liikuntatunnin jälkeen kunnolla. Jos oli yhteisliikunta poikien kanssa, oli ns. poikien lajeja, kuten sählyä, pesistä tai lätkää, ja pojat sai uhitella.
-
Älkää unohtako puolapuita joilla yksi seinä oli vuorattu joihin ei saanut koskea! Puolapuut. Koulun liikuntasalin termostaatti.
-
Joo se yllätys cooperin testi suoraan ruokailun jälkeen ilman turhia lämmittelyjä kyllä nostaa vieläkin yrjön, anteeksi siis, ilon pintaan.
-
Meille O'boy tuli vasta joskus 2000-luvun puolella, ysärillä juotiin Vesseli-kaakaota ja se oli juhlaa kun joskus hyvin harvoin isä osti Vesseli Minttua.
-
Yhtä huonosti olin valmistautunut Cooperin testiin kuin tähän aikaisen aamun nostalgiapläjäykseen.
-
-
Purmuttava Puustinen: Älkää unohtako puolapuita joilla yksi seinä oli vuorattu joihin ei saanut koskea! Puolapuut. Koulun liikuntasalin termostaatti.
Hurjimmat anarkistit jopa kokeilivat, että kauanko niissä ehtii kiipeilemään tunnin alussa ennen kuin opettaja saapui paikalle! -
On vieläkin kaapissa Anttilasta ostettuja kunnollisia peltilakanoita! Harmi, että nykylakanat kuluu puhki turhan nopeasti.
-
Siis ei siihen köysien alle mitään patjaa tarvittu, ku ei sieltä köydestä ollu lupa pudota. Kiipeämällä ylös ja kiipeämällä alas.
-
Herkku sieni 🍄: Muistan 5 cm paksu patjan. Ei se ollut edes kovin iso pinta-alaltaan. Sinne vaan köysiin. Sama renkailla ja rekillä. Vieläkin kuumottaa ajatus kiepistä mikä oli pakko tehdä 🤷🏻♂️. Cooperkin hyvä kun koskaan sitä varten ei treenattu, se vaan juostiin. Niin kuin ois joku yllätystentti kreikan aakkosista 😅.
No onhan se nyt melko eri asia :D jokainen osaa juosta, kreikan aakkosista ei välttämättä ole mitään hajua jotain alfaa ja omegaa lukuunottamatta. Cooperin testiä varten ei muutenkaan erityisesti kuulu mielestäni treenata, sillä sen on tarkoitus vain antaa jokin helposti mitattava tulos kestävyyskunnosta. Omien testien tuloksia voi sitten verrata toisiinsa. -
Txioo: Siis ei siihen köysien alle mitään patjaa tarvittu, ku ei sieltä köydestä ollu lupa pudota. Kiipeämällä ylös ja kiipeämällä alas.
Ehkä jotkut ei oppineet sitä kiipeämistä. Meillä oli hyvä opettaja kun se tuli heiluttamaan sitä köyttä jos ei kiivennyt tarpeeksi nopeesti. Sellanen auttaa oppimaan. -
Petrin opettaja taisi olla ihan vain sairas pervo, jos jostain reiästä suihkuhetkiä kyttäsi. Ala-asteella meillä olo I köydet usein käytössä ja kattoon asti sai kiivetä. Enää en uskaltaisi lähellekään, vaikka kyvyt sattuisikin riittämään.
-
Kodin1 tuli takaisin muutamia vuosia Anttilan konkurssin jälkeen ja näyttää yhä olevan olemassa. Uudet omistajat, vanha nimi. En tiedä eroaako alkuperäisestä enkä sitä onko heillä kivijalkakauppaa vai vain nettikauppa. En ole ikinä käynyt Anttilan aikana yhdessäkään Kodi1:ssä
-
Ei unohdeta ysäriltä sitä, että KAIKKIEN piti hypätä pää edellä uima-altaaseen siitä lähtötelineeltä. Myös niiden, jotka ei osanneet kunnolla uida. Yksi tyttö sitten yritti kesken tunnin itkuisena hukuttaa itsensä sukeltamalla pohjaan, jottei olisi tarvinnut hypätä. Opettaja pää punaisena huusi tälle ja puhalsi pilliin altaan reunalla. Tositarinoita ysärin koululiikunnasta.
-
Kahen kilon kalori: Petrin opettaja taisi olla ihan vain sairas pervo, jos jostain reiästä suihkuhetkiä kyttäsi. Ala-asteella meillä olo I köydet usein käytössä ja kattoon asti sai kiivetä. Enää en uskaltaisi lähellekään, vaikka kyvyt sattuisikin riittämään.
Kyllä se oli ihan tavallista. Opettajan huone oli tyttöjen ja poikien pukuhuoneen välissä, suihkut samassa välissä, ja opettaja vahti sellaisesta luukusta että kaikki kävi suihkussa. Ensin tytöt. Sitten pojat. Suihkussa oli pakko käydä ala- ja yläasteen liikuntatunnin lopussa.Käytännössä kaikki huiskauttivat vettä päälleen puoli desiä ja pois. -
Kilokalori: Kyllä se oli ihan tavallista. Opettajan huone oli tyttöjen ja poikien pukuhuoneen välissä, suihkut samassa välissä, ja opettaja vahti sellaisesta luukusta että kaikki kävi suihkussa. Ensin tytöt. Sitten pojat. Suihkussa oli pakko käydä ala- ja yläasteen liikuntatunnin lopussa. Käytännössä kaikki huiskauttivat vettä päälleen puoli desiä ja pois.
En tiedä mikä oli tavallista. Opettajilla oli oma vessa siinä koppinsa vieressä. Kun se sit kyttäs oppilaiden suihkukäyntejä, yks "make" kävi kusaisemassa niitten lavuaariin. "make" oli meille nössöille sankari ja esikuva mutta sillä kasvoikin parta jo 7. luokalla. -
-
Saletti patsas: Anttila Kodin1. Sieltä lähes kaikki kalusteet, koneet ja elektroniikka. RIP 🪦
Kodin1 on vielä olemassa. Nähtävästi pelastettiin vaikka Anttila upposi vierestä.https://www.kodin1.com/ -
Kilokalori: Kyllä se oli ihan tavallista. Opettajan huone oli tyttöjen ja poikien pukuhuoneen välissä, suihkut samassa välissä, ja opettaja vahti sellaisesta luukusta että kaikki kävi suihkussa. Ensin tytöt. Sitten pojat. Suihkussa oli pakko käydä ala- ja yläasteen liikuntatunnin lopussa. Käytännössä kaikki huiskauttivat vettä päälleen puoli desiä ja pois.
No ala-asteella oli aataminaikuiset kylmät suihkut eikä kukaan ois halunnut mennä mutta pakko mennä vaikkei ois tullut hiki. Opettaja ei sentään kytännyt itse suihkuhuoneessa mutta sillä oli pukuhuoneessa oma koppi eli oli läsnä. Pojilla ja tytöillä oli eri päässä taloa niin ei ainakaan sekoitettu. Ja omansukupuolinen ope. Yläasteella oli paremmat olosuhteet koska sama tila oli yleinen urheiluhalli, niin oli varmaan se neljä eri pukuhuonetta, mistä puolet tyttöjen ja puolet poikien koulupäivän aikana. Illalla taas eri joukkueilla ja harrastajilla. Niissä fiksut yhteissuihkut mutta enää ei näkynyt opea eikä ketään pakotettu. -
Meillä oli sellainen ankea harmaa 60-luvulla rakennettu suihkutila, joka haisi kylmältä märältä laastilta ja vähän homeelta. Sekin oli tietysti silloin vielä iskussa, koska oli vasta 80-luku. Siellä kolme väliseinätöntä suihkua, joihin opettaja kaikkia usutti toisten odotellessa ja kova kehoepävarmuus jokaisella... Muistan kyllä onneksi, että siitä pystyi laistamaan ja vain ne itsevarmat permanenttitytöt kävi ja oli raikkaita loppupäivän.
-
Miten te muistatte peruskoulusta jotain asioita? Minä juuri ja juuri muistan sen että peruskoulut tuli jossain käytyä, ei kotiopetuksessa ainakaan.
-
Maiden: Meille O'boy tuli vasta joskus 2000-luvun puolella, ysärillä juotiin Vesseli-kaakaota ja se oli juhlaa kun joskus hyvin harvoin isä osti Vesseli Minttua.
Muistelen myös, että kyllä se Vesseliä meillä oli 90-luvulla, O'boy tuli myöhemmin.Tukintolvana: On vieläkin kaapissa Anttilasta ostettuja kunnollisia peltilakanoita! Harmi, että nykylakanat kuluu puhki turhan nopeasti.
Mulla on edelleen kaapissa Anttilan lakanoita ja pyyhkeitä, vanhimmat on varmasti +25v., tässä välissä on laitettu pois monen muun firman lakanoita ja pyyhkeitä, myös niiden "parempien". -
Meillä muistaakseni poikien piti osata kiivetä köyttä ja tyttöjen tehdä kärrynpyörä. Opettajat pelotteli, että muuten jää luokalleen. En osannut.
-
Siniset kovat 5cm molskipatjat, joita laitettiin hyppyjä tehdessä useampia päällekkäin. Urhonhypystä sai voimistelussa kympin, jos jäi eloon. Puolapuita ei koskaan käytetty mihinkään muuhun kuin vammojen pahentamiseen, kun joku sinut niihin taklasi palloilulajeissa. Ja ainoastaan kylmää vettä suihkuissa, ettei kukaan voisi vahingossa polttaa itseään tai tahallisena kepposena tovereitaan. Ennen oli kaikki vaan paremmin. Eikö?
-
Saamaton nektariini: Meillä muistaakseni poikien piti osata kiivetä köyttä ja tyttöjen tehdä kärrynpyörä. Opettajat pelotteli, että muuten jää luokalleen. En osannut.
Ilmeisesti kuitenkin pääsit uhkailusta huolimatta seuraavalle luokalle? 😅 -
-
Itseasiassa: Kodin1 on vielä olemassa. Nähtävästi pelastettiin vaikka Anttila upposi vierestä. kodin1.com
Ulkomaisten kasvottomien sijoittajien omistama halpakauppa nykyään, kuten Hobby Hallit sun muut, joista on turha yrittää saada omiaan takaisin reklamaatiokeisseissä. -
Itseasiassa: Kodin1 on vielä olemassa. Nähtävästi pelastettiin vaikka Anttila upposi vierestä. kodin1.com
Oho. Tuota aina sanottiin Kodin Anttilaksi vaikka oli oikeasti Anttila Kodin Ykkönen. Mikäs tuo nyt on? Viimein se Kodin Ykkönen? 😅 -
Tukintolvana: On vieläkin kaapissa Anttilasta ostettuja kunnollisia peltilakanoita! Harmi, että nykylakanat kuluu puhki turhan nopeasti.
Mulla on käytössä kolme paitaa, jotka ihan hiljakkoin ostin Jyväskylän Forumin Anttilasta juhannuksen jälkeisestä alennusmyynnistä. 🙂 -
Kuinka niin suositut ja haikaillut anttilat ja tiimarit eivät sitten kannattaneetkaan? Johtuiko verkkokauppojen suosiosta vai mistä? Joku mainitsi hobby hallin, se oli hyvä lafka, kunnes yhtäkkiä ei ollutkaan ja minä tyhmä en tiennyt siitä radikaalista muutoksesta ja jatkoin ostosten tekemistä... ei tosiaan ois kannattanu. Hobby Hall on kuollut yhtälailla, vaikkei nimi olekaan.
-
Unis: Muistelen myös, että kyllä se Vesseliä meillä oli 90-luvulla, O'boy tuli myöhemmin.
Kyllä se oli koko nimeltään Iloinen Vesseli. O'boy oli ainakin harvinaisempaa tai sitten sitä ei vielä ollut. Mummolla sai toisinaan keltaisesta purkista Nesquickia, joka maistui ihan erilaiselta. Meillä ei ala-asteella ollut suihkuja ollenkaan, saati että kukaan olisi niitä kaivannut. Ehkä lapset ei hikoile? Yläasteella ja lukiossa olisi ollut, mutten muista kertaakaan, että olisin käyttänyt. Voi olla, etten vaan muista, muttei se ainakaan mitenkään säännöllistä ollut. Sikälikin outoa, että liikuntatunnit oli valitettavan usein päivän ensimmäiset tunnit. Nykyään en voi ymmärtää, että minkään suorituksen jälkeen ei kävisi suihkussa. -
Pari viikkoa sitten tuli viimeksi kiivettyä köyttä pitkin kattoon. Ei sitä turhaan koulussa opeteltu kun taito vieläkin tallessa. Peruskoulu käyty -01-10
-
Riskaabeli raadonsyöjä: Ala-asteella miesope seisoi suihkun ovella kädet selän takana vahtimassa, että me tytöt pestiin itsemme liikuntatunnin jälkeen kunnolla. Jos oli yhteisliikunta poikien kanssa, oli ns. poikien lajeja, kuten sählyä, pesistä tai lätkää, ja pojat sai uhitella.
Oispa ollut poikien lajeja, eikä niin, että pojat pelasi lätkää ja tytöt viereisessä kaukalossa ringetteä. -
Vielä 2000-luvun alussa meillä yläasteella opettaja tuli yhteen väliin vahtimaan, että kaikki kävi suihkussa. En silloin enkä yhä nykyäänkään halua näyttäytyä alasti kenenkään (paitsi nykyään kumppanin ja pakon edessä lääkärin) nähden, saisi jo kaikkialta poistaa yhteissuihkutilat. Käsittämätöntä että lapset pakotetaan niihin, aikuisena sentään saa päättää meneekö vaikka uimahallin vai ei.
-
Vielä 2000-luvun alussa meillä yläasteella opettaja tuli yhteen väliin vahtimaan, että kaikki kävi suihkussa. En silloin enkä yhä nykyäänkään halua näyttäytyä alasti kenenkään (paitsi nykyään kumppanin ja pakon edessä lääkärin) nähden, saisi jo kaikkialta poistaa yhteissuihkutilat. Käsittämätöntä että lapset pakotetaan niihin, aikuisena sentään saa päättää meneekö vaikka uimahallin vai ei.
-
Väitän maksaneeni Alkossa luottokortilla ihan tänä vuonna 🤔 vai enkö ole 😳 alan epäillä itseäni
-
Sävelletty vadelma: Ehkä jotkut ei oppineet sitä kiipeämistä. Meillä oli hyvä opettaja kun se tuli heiluttamaan sitä köyttä jos ei kiivennyt tarpeeksi nopeesti. Sellanen auttaa oppimaan.
En muista koska olisin viimeksi nauranut näin kovasti, kiitos tästä. ❤️ -
Nää on kaikki aivan mahtavia, sekä mokat, että kommentit. Jos sortsit unohtui piti mennä pitkillä kalsareilla naurattaa kaikista eniten! Ei saa unohtaa että kaikilla tytöillä piti olla jumppabody ja trikoot. Ja jumppatossut. Mulla oli hienot hopeiset.
-
Valkea tomaatti: Väitän maksaneeni Alkossa luottokortilla ihan tänä vuonna 🤔 vai enkö ole 😳 alan epäillä itseäni
Niin siis vuodesta 1999 lähtien on saanut maksaa Alkossa luottokortilla. Sitä ennen ei koska viinan myynti velaksi oli kiellettyä. -
Kun Hobby Hall ja Kodin1 on pilattu eli vain nimi ostettu huonoille verkkokaupoille, niin mites Kuponkiuutiset? Vai mikä se nippu kuponkeja oli joka tuli joka kuukausi postissa? Siellä hän oli joka lähtöön kaikkea, jopa aikuisten juttuja 😁
-
Akrasia: Kuinka niin suositut ja haikaillut anttilat ja tiimarit eivät sitten kannattaneetkaan? Johtuiko verkkokauppojen suosiosta vai mistä? Joku mainitsi hobby hallin, se oli hyvä lafka, kunnes yhtäkkiä ei ollutkaan ja minä tyhmä en tiennyt siitä radikaalista muutoksesta ja jatkoin ostosten [...]
Hobby Hall teki tosi kurjan tempun kun vaihtoi omistajaa. Tai se omistajahan sen kurjan tempun teki. Pitkään kävin tekemässä hyviä ostoksia Tammiston myymälästä, ja samalla reissulla Stokkan outletissa vaateostoksilla kun olivat samaa firmaa ja saman talon toisessa päässä. Ei vaan voi ymmärtää miten Stockmann onnistui munaamaan kaiken ihan muutamassa vuodessa. -
Haaveilin, että minulla olisi isona firma, johon voisin olla ottamatta Passeli-ohjelmistoa.
-
-
Näköpallot 👀: Ja hame piti olla. Vain miehet sai käyttää housuja. Oli sekin aikaa.
Äläs, vielä 70-luvulla piti olla hame päällä töissä (terveisin tehtaalla työskennellyt äitini) -
Välilaskullinen salaatti: Nää on kaikki aivan mahtavia, sekä mokat, että kommentit. Jos sortsit unohtui piti mennä pitkillä kalsareilla naurattaa kaikista eniten! Ei saa unohtaa että kaikilla tytöillä piti olla jumppabody ja trikoot. Ja jumppatossut. Mulla oli hienot hopeiset.
Voi ei, voikkatossut! Nehän piti olla tai muuten! :D -
Virtakäyttöinen kettu: Kyllä se oli koko nimeltään Iloinen Vesseli. O'boy oli ainakin harvinaisempaa tai sitten sitä ei vielä ollut. Mummolla sai toisinaan keltaisesta purkista Nesquickia, joka maistui ihan erilaiselta. Meillä ei ala-asteella ollut suihkuja ollenkaan, saati että kukaan olisi niitä kaivannut. Ehkä lapset ei hikoile? [...]
Pääsin ala-asteelta vuonna 1990, joten O'boy on ollut olemassa jo ennen ysäriä. Koska sitä tuli juotua. -
Kahen kilon kalori: Petrin opettaja taisi olla ihan vain sairas pervo, jos jostain reiästä suihkuhetkiä kyttäsi. Ala-asteella meillä olo I köydet usein käytössä ja kattoon asti sai kiivetä. Enää en uskaltaisi lähellekään, vaikka kyvyt sattuisikin riittämään.
Siis eikö teidän liikunnanopettaja ollut pervo?? Meilläpäin se tuntui ysärillä olevan vaatimus siihen hommaan. -
Saletti patsas: Anttila Kodin1. Sieltä lähes kaikki kalusteet, koneet ja elektroniikka. RIP 🪦
Itsellä kirjaimellisesti ykkönen kun tyttöystävän kanssa ensimmäiseen yhteiseen asuntoon sieltä kaikki 😀 -
Luottava ylioppilas: Siis eikö teidän liikunnanopettaja ollut pervo?? Meilläpäin se tuntui ysärillä olevan vaatimus siihen hommaan.
Jälkikäteen kun miettii, niin tyttöjen liikunnanmaikka oli semmoinen butchin näköinen naimaton nainen. Mutta ei siitä ollut koskaan mitään pahaa sanottavaa. Kova ääni sillä oli kun komensi, pojatkin totteli mukisematta! Kersantti Karoliina sopisi hyvin 😁 -
Huiviin kietoutunut karhu: SiivoojaEUKKO ja puolivillainen. On ollut naisten arvostus kohdallaan 😬
Eukko on ollut täysin neutraali sana vielä hyvin vähän aikaa sitten, ja osalle vanhempaa väestöä on sitä edelleen. Sadassa vuodessa sanat saavat sellaisia vivahteita, joita alkuperäinen kirjoittaja tuskin on tarkoittanut. -
-
Mairea kenguru: Hobby Hall teki tosi kurjan tempun kun vaihtoi omistajaa. Tai se omistajahan sen kurjan tempun teki. Pitkään kävin tekemässä hyviä ostoksia Tammiston myymälästä, ja samalla reissulla Stokkan outletissa vaateostoksilla kun olivat samaa firmaa ja saman talon toisessa päässä. Ei vaan voi ymmärtää miten Stockmann onnistui munaamaan kaiken ihan muutamassa vuodessa.
Stockka ajoi itsensä suohon ihan vaan ylettömän paskalla johtamisella, johon kuului todella holtiton tuhlailu. Siellä pyöri kaiken maailman hyväveli-verkostot ja perseennuolijoiden suosiminen. Pomot koko talossa nuoleskeli aina ylempään ja pomojen alaisina loputtomasti toisia nuoleskelijoita ja joojoo-miehiä. Kun kerroit epäkohdista, sua pidettiin hankalana ja kaikki mahdollinen lakastiin maton alle. Niin huonoa johtamista mä en ole missään muussa työpaikassa nähnytkään. -
Aloitin ala-asteen 80-luvulla. Silloin köysissä keinuttiin, nykyään kiipeän kattoon vaikka pää alaspäin.

Kommentti