Naistenhuoneen ovi jäi auki, osa 369
Mitä vikaa on Shein-tuotteissa?
49 kommenttia
-
Shein-temuttajat on kyllä ihme porukkaa. Eihän se haittais jos omaan käyttöön ostasivat, mutta ku ostavat lapsille näitä arsenikkivaatteita ja kerrostaloihin temu-akkuja räjähtelemään.
-
Per Cladenius: Shein-temuttajat on kyllä ihme porukkaa. Eihän se haittais jos omaan käyttöön ostasivat, mutta ku ostavat lapsille näitä arsenikkivaatteita ja kerrostaloihin temu-akkuja räjähtelemään.
Onhan siitä omaan käyttöön ostamisestakin monenlaista haittaa, esimerkiksi ympäristölle ja työskentelyolosuhteille valmistusmaassa. -
-
Nämä samastatehtaastaönnönnönnöö -tyypit ei tajua, että samassa tehtaassa voidaan tehdä erilaatuisia tuotteita. Nimim. olin töissä ruokatehtaassa, ja todellakin tehtaan omaan merkkiin käytettiin laadukkaampia aineksia kuin Pirkan samanlaiseen tuotteeseen.
-
Ei kai kenellekään voi tulla yllätyksenä, että Kiinan kokoiseen maahan ja talousalueeseen mahtuu niin asiallisia ja turvallisia tuotteita valmistavia yrityksiä kuin näitä pikamuotikrääsäputiikkejakin? Ei Tokmannin tuotteet tule Made in China -leimasta huolimatta mistään Sheinin hikipajalta.
-
Ientulehdukseen nimenomaan hammaslankaa. Joka päivä, mielellään useamman kerran, minimissään illalla. Huolellisesti. Aikansa tulee verta ja sattuu. Sitten helpottaa. Mahdolliset hammaskivet kannattaa poistattaa ja tarkistuttaa kalusto mahdollisimman pian. Sen jälkeen pääsee paremmin käsiksi tulehtuneisiin alueisiin.
-
-
Kamala leopardi: En klikkaile mitään (paitsi nappia jossa lukee "Osta nyt")
Tuohon on olemassa selaimen lisäosa, joka piilottaa nuo napit. Ei voi ostaa halpakrääsäkaupasta 😁. -
Kelmiina: "Mä oon ällö". Et ole. Rauha sielullesi, mr. Ällö
Mulla on muuten teoria tähän! Mr. Ällö meni aikoinaan oman koneensa tunnistus-kuvakkeella ja uskon, että tämä henkilö todennäköisesti osti uuden tietokoneen ja kuvake vaihtui. Hetken aikaa Mr. Ällön kadotessa tuli nimittäin eri kuvakkeella "Mr. Ällö" ja kaikki sanoivat että mene huijari muualle. Mistä tietää jos tämä huijari olikin oikeasti vain tietokonettaan vaihtanut Mr. Ällö. -
Per Cladenius: Shein-temuttajat on kyllä ihme porukkaa. Eihän se haittais jos omaan käyttöön ostasivat, mutta ku ostavat lapsille näitä arsenikkivaatteita ja kerrostaloihin temu-akkuja räjähtelemään.
Kyllähän me muut sitten maksamme niistä terveydenhuollon maksuista, mitä nämä aiheuttavat. Vähän kuin se persujen kansanedustaja, joka on sairaanhoitajan ja joutui sairaalaan käytettyään jotain Sheinistä tilattuja silmälappuja. -
Painostava kesyaasi: Oisko mies käyny vieraissa..sukupuolitautia pukkaa huuleen
Ei ne taida ihan noin nopeaa näkyä. -
Per Cladenius: Shein-temuttajat on kyllä ihme porukkaa. Eihän se haittais jos omaan käyttöön ostasivat, mutta ku ostavat lapsille näitä arsenikkivaatteita ja kerrostaloihin temu-akkuja räjähtelemään.
Ja puolustelut ovat kuin pienellä lapsella. "Mut kun mä haluuuuun Katri-Santerille donitsipaidan ja pörrösukat eurolla!" -
-
Mammutti: Nämä samastatehtaastaönnönnönnöö -tyypit ei tajua, että samassa tehtaassa voidaan tehdä erilaatuisia tuotteita. Nimim. olin töissä ruokatehtaassa, ja todellakin tehtaan omaan merkkiin käytettiin laadukkaampia aineksia kuin Pirkan samanlaiseen tuotteeseen.
Joo, sinänsähän se ei ole väärin/valhetta sanoa "samasta tehtaasta", mutta sieltä samasta tehtaasta voi tulla sekä euron jätelakana että satasen laadukas pussilakana riippuen siitä, kuka on tilaaja ja paljonko sillä on fyrkkaa. Sen vuoksi on tosin myös tärkeää, että jops yritys haluaa olla vastuullinen, se ei maksa sellaiselle valmistustehtaalle, jossa tehdään myös lapsityövoimalla asbestipaitoja.Sama koskee myös esim. Coopin tuotteita. Kannattaa googlata se valmistaja. Itse en esim. osta Coopin ulkomaisia pakastevihanneksia, sillä huomasin valmistajan saamien alhaisten arvostelujen perusteella vähät välittävän mm. työntekijöiden saati elintarvikkeiden seisotuttamisesta Espanhan auringon alla monta päivää. Osa Coopin tuotteista taas on yhtä laadukkaita kuin muutkin, koska ne valmistetaan paremmissa/suomalaisissa tehtaissa. -
Per Cladenius: Shein-temuttajat on kyllä ihme porukkaa. Eihän se haittais jos omaan käyttöön ostasivat, mutta ku ostavat lapsille näitä arsenikkivaatteita ja kerrostaloihin temu-akkuja räjähtelemään.
Tämä. Eivätkä tajua olevansa ITSE HENKILÖKOHTAISESSA KORVAUSvastuussa tuotteiden aiheuttamista vahingoista kun ovat maahantuojia. -
Voisi varmaan alkaa jättämään nämä "Shein/Temu"-jutut alkaa jättämään pois. Näissä ei ole enää minkäänlaista viihdearvoa, ja se informatiivinenkin arvo on aika kyseenalainen koska ne jotka tuolta tilaa ei ikinä tule myöntämään että siitä saattaisi olla jotain haittaa.
-
Per Cladenius: Shein-temuttajat on kyllä ihme porukkaa. Eihän se haittais jos omaan käyttöön ostasivat, mutta ku ostavat lapsille näitä arsenikkivaatteita ja kerrostaloihin temu-akkuja räjähtelemään.
Ja siihen päälle vielä myyvät niitä eteenpäin kirpputoreilla voitolla ja ei tietenkään mainita mistä oli peräisin. -
Iisisti ottava leppäkerttu: Ja siihen päälle vielä myyvät niitä eteenpäin kirpputoreilla voitolla ja ei tietenkään mainita mistä oli peräisin.
Juu, joku aika sitten törmäsin kirppispöytään, jossa myytiin selkeästi näistä roskakaupoista tilattuja vauvanvaatteita. En tiedä olisiko vauvoilla vähemmän mm. atopiaa, jos näitä ei olisi? En itse ottaisi mitään riskiä myöskään niistä hormonihäiritsijöistä (jotka paljon pienemmissä määrin on osin edelleen täälläkin laillisia). Niissä kun on riskinä mm., ettei se niitä vauvana käyttänyt voi koskaan saada omia lapsia. Tai en tiedä miksei ikinä ole puhuttu siitä, mihin kaikkeen hormonit vaikuttavat, kuten uneen, ruokahaluun, mielialaan, kasvuun... -
Temusta pakko tilata, kun Kelamasseilla ei Suomesta oikein osteta mitään mitä tarvitsee. Ja ei, en ole mikään toimeentulotuen asiakas vaan sairaseläkkeellä.
-
Saisko jonkun linkin vastaavaan juttuun ilman hilehepeneitä ja nuoria tyttöjä, niin voisin linkata mun miehelle. Aikoo tilata sheinistä vaatteita, ei kuuntele minua, ja tuskin lukee tuota juttua kun on niin selvästi suunnattu ihan eri kansanosalle. Siinä mielessä neutraali juttu sais siis olla.
-
"Kukaan ei näitä Kiinan tuotteita valvo" Aijaa, mites näitä Ylen ja iltapäivälehtien uutisia aiheesta tulee jos ei viikottain niin kuukausittain, kuinka on taas Kiinan rytkyjä syynätty ja löydetty sitä sun tätä? Taitaa olla tarkemmin valvottuja ja syynättyjä nykyään kuin Tokmannin vastaavat, ja aivan kuten muutkin kaupat Temu poistaa myynnistä tuotteet joista löytyy liiallisia määriä haitallisia aineita. Ja Kärkkäinenhän tilaa Temusta kamansa, ihan julkista tietoa jo nykyään.
-
Hammaslankaus on äärimmäisen olennainen osa hammashygieniaa, ja auttaa kyllä ientulehdukseen kunhan sitä käyttää oikein. Ei sillä ole tarkoitus hinkata ientä vaan hammasta, mutta myös sieltä ientaskun sisältä.
-
-
Sinfoniaorkesteria johtava ananas: "Kukaan ei näitä Kiinan tuotteita valvo" Aijaa, mites näitä Ylen ja iltapäivälehtien uutisia aiheesta tulee jos ei viikottain niin kuukausittain, kuinka on taas Kiinan rytkyjä syynätty ja löydetty sitä sun tätä? Taitaa olla tarkemmin valvottuja ja syynättyjä nykyään kuin Tokmannin vastaavat, [...]
No Kärkkäinen on Kärkkäinen, sehän on järjestäytynyttä rikollisuutta rahoittava firma joten ei ihmetytä jos asiakkaiden turvallisuus ei paljon kiinnosta. Satunnaisratsiat joissa näitä asbesteja ym. tulee ilmi on eri asia kuin säännönmukainen valvonta. -
Sinfoniaorkesteria johtava ananas: "Kukaan ei näitä Kiinan tuotteita valvo" Aijaa, mites näitä Ylen ja iltapäivälehtien uutisia aiheesta tulee jos ei viikottain niin kuukausittain, kuinka on taas Kiinan rytkyjä syynätty ja löydetty sitä sun tätä? Taitaa olla tarkemmin valvottuja ja syynättyjä nykyään kuin Tokmannin vastaavat, [...]
Sinulla menee nyt vähän puurot ja vellit sekaisin. Ylen,, Iltalehden ym. journalistit pyytävät labroja/tutkimuslaitoksia tutkimaan yksittäisiä tuotteita. Tämä ei tarkoita, että niitä valvotaan. Vai mistä lähtien tutkiva journalismi on ollut tuotteita valvova organisaatio?Se, että joku sekatavaratalo tilaa paikasta x tuotteensa ei liity ilmiöön millään tavalla. Jos yritys tuo maahan tuotteita, sillä on lakisääteiset velvoitteet tuotteen ollessa viallinen tai määräysten vastainen. Sen takia kaikilla vastuullisilla yrityksillä on omat valvonta- (ja vastuullisuus)työkalut ja menetelmät. Ja vielä pidemmälle vietynä, nämä menetelmät sisältyvät siihen hintaan joka suomalaisessa kaupassa maksetaan. -
Loskasta märkä perhonen: Voisi varmaan alkaa jättämään nämä "Shein/Temu"-jutut alkaa jättämään pois. Näissä ei ole enää minkäänlaista viihdearvoa, ja se informatiivinenkin arvo on aika kyseenalainen koska ne jotka tuolta tilaa ei ikinä tule myöntämään että siitä saattaisi olla jotain haittaa.
Minusta kaikki vittuilu temuttajille on ihan oikein! 😘 -
Loskasta märkä perhonen: Voisi varmaan alkaa jättämään nämä "Shein/Temu"-jutut alkaa jättämään pois. Näissä ei ole enää minkäänlaista viihdearvoa, ja se informatiivinenkin arvo on aika kyseenalainen koska ne jotka tuolta tilaa ei ikinä tule myöntämään että siitä saattaisi olla jotain haittaa.
Ettekä te somehysteriazombiet ikinä tuu oppimaan että noista kauppa-alustoista saa myös laadukasta tavaraa sen pas*an lisäks. On myös meitä, jotka ei tilaa pelkkiä euron muovimekkoja ja lastenvaatteita. Esim. niinkin pieni firma ku Xiaomi on siirtänyt oman globaalien markkinoiden verkkokaupan Aliexpressiin ja lopetti oman nettikaupan ylläpitämisen, koska tajusivat että se on sekä heille, että asiakkaille helpompi alusta tehdä kauppoja ja varmaan myös halvempaa ku oman verkkokaupan ylläpitäminen. Ja kyllä yhä edelleen myyvät samoja tuotteita kun aikasemmin mitä löytyy myös kauppojen hyllyiltä, vaikka EU:ssa nyt vähän Xiaomia boikotoidaan. Mutta ei ole heidän puhelimet ja tabletit muuttunu myrkkytuotteiks vaikka niitä Alista ostaa, sama myös esim. Honorin ja Ulefonen kanssa, kuin myös lukemattomat laadukkaat muut Kiinalaiset brändit kuten Ulanzi, Anker/Soundcore, Baseus... Todella paljon hyviä tuotteita mitä Suomesta ei saa edes rahalla tai vaan pienen osan valikoimaa. -
Arkea pakeneva lihapiirakka: Temusta pakko tilata, kun Kelamasseilla ei Suomesta oikein osteta mitään mitä tarvitsee. Ja ei, en ole mikään toimeentulotuen asiakas vaan sairaseläkkeellä.
Tuskinpa tilaat enää, kun nykyään jokaiseen tuotteeseen lisätään 3 euroa päälle.Muutos koski tavaraerää, +3 € per tavaraerä, mutta Temupa lätkäiseekin jokaiseen erilliseen tuotteeseen sen 3 €. -
Olisi tosi hyvä, jos "tuhotaan länsimaat" -rahastoihin ei laitettaisi rahaa. Kannattaa vähän katsoa, missä tuote on valmistettu ja mitä vastaavaa olisi saatavilla.
-
Arkea pakeneva lihapiirakka: Temusta pakko tilata, kun Kelamasseilla ei Suomesta oikein osteta mitään mitä tarvitsee. Ja ei, en ole mikään toimeentulotuen asiakas vaan sairaseläkkeellä.
Sama homma, ei ole valinnanvaraa, kun 99% eläkkeestä menee heti laskuihin ja ruokaan.Tuo Temu-hurskastelu ärsyttää pikkuhiljaa. -
Akrasia: Tuskinpa tilaat enää, kun nykyään jokaiseen tuotteeseen lisätään 3 euroa päälle.Muutos koski tavaraerää, +3 € per tavaraerä, mutta Temupa lätkäiseekin jokaiseen erilliseen tuotteeseen sen 3 €.
Ei lätkäissyt minulle, olen 2 pakettia tilannut nyt heinäkuussa. Toinen oli hiukan yli 100€, toinen n.40€.Ei tullut mitään tullimaksuja.🤔 -
Ohuehko pupu🐇: Ei lätkäissyt minulle, olen 2 pakettia tilannut nyt heinäkuussa. Toinen oli hiukan yli 100€, toinen n.40€. Ei tullut mitään tullimaksuja.🤔
Laki tuli vasta voimaan. Aiemmin alle 150e arvoiset oli tullivapaita. Eihän se 100e paketissa missään tunnu ja näy, ja tarkoitus onkin iskeä noihin 1-20e pikkupaketeihin mitä tulee miljoona eikä hinta mitenkään voi kattaa käsittelykuluja. Sieltä on voinut tulla vaikka 20 kpl euron pakettia. Kummasti hillitsee tilausintoa jos joka paketti onkin 4e. Saisi olla tuokin tulli 10e ellei jopa 20e per paketti. -
-
Toi kaikki tuotteet on valvottuja ja testattuja fraasi on paskaa. Lukemattomat kerrat on tuotteita vedetty markkinoilta jälkikäteen, kun ne ongelmat alkavat tulla ilmi. Ei niitä ennakkoon testata ja tutkita.
-
Akrasia: Tuskinpa tilaat enää, kun nykyään jokaiseen tuotteeseen lisätään 3 euroa päälle.Muutos koski tavaraerää, +3 € per tavaraerä, mutta Temupa lätkäiseekin jokaiseen erilliseen tuotteeseen sen 3 €.
Kyllä tullimaksu on edelleen tavaraeräkohtainen, mutta ”erää” tulkitaan eri tavoilla.Ohuehko pupu🐇: Ei lätkäissyt minulle, olen 2 pakettia tilannut nyt heinäkuussa. Toinen oli hiukan yli 100€, toinen n.40€. Ei tullut mitään tullimaksuja.🤔
Tullimaksu ei koske kuluttajaa, vaan on myyjän vastuulla, mutta tietysti se näkyy jossakin vaiheessa kuluttajahinnoissa.Luetteko te uutisista pelkät otsikot? -
Kolesteroliton hyönteinen: Saisko jonkun linkin vastaavaan juttuun ilman hilehepeneitä ja nuoria tyttöjä, niin voisin linkata mun miehelle. Aikoo tilata sheinistä vaatteita, ei kuuntele minua, ja tuskin lukee tuota juttua kun on niin selvästi suunnattu ihan eri kansanosalle. Siinä mielessä neutraali juttu sais siis olla.
Sorry no can do. Nuo kaupat tihkuu seksiä houkuttimena. Ei ole mikään Motonet 😅. -
Kolesteroliton hyönteinen: Saisko jonkun linkin vastaavaan juttuun ilman hilehepeneitä ja nuoria tyttöjä, niin voisin linkata mun miehelle. Aikoo tilata sheinistä vaatteita, ei kuuntele minua, ja tuskin lukee tuota juttua kun on niin selvästi suunnattu ihan eri kansanosalle. Siinä mielessä neutraali juttu sais siis olla.
Meinaat että mies joka ei vaivaudu kuuntelemaan puolisoaan eikä kestä muuta kuin yksinomaan omalle viiteryhmäleen kirjoitettua tekstiä (anteeksi, "neutraalia") muka uskoo yhtään mitään? Kääri juttu makkarankuoriin ja rasvaa moottoriöljyllä, kyllä se siitä. Pitäis olla riittävän maskuliinista miehelle joka uskoo tyttöbakteereihin. -
Kristitty leijona: Kyllä tullimaksu on edelleen tavaraeräkohtainen, mutta ”erää” tulkitaan eri tavoilla. Tullimaksu ei koske kuluttajaa, vaan on myyjän vastuulla, mutta tietysti se näkyy jossakin vaiheessa kuluttajahinnoissa. Luetteko te uutisista pelkät otsikot?
Luet itse uutisista pelkät otsikot.😂Mitään luvattua tullimaksua ei tullut. Epäilen syyksi sitä että tilaamani tavarat oli kuljetettu Temun varastoon Eurooppaan, josta ne lähetettiin minulle Suomeen.Eli tullimaksu ei olekaan mikään automaatio, kuten kohuartikkelit valheellisesti väittävät. -
Ohuehko pupu🐇: Luet itse uutisista pelkät otsikot.😂 Mitään luvattua tullimaksua ei tullut. Epäilen syyksi sitä että tilaamani tavarat oli kuljetettu Temun varastoon Eurooppaan, josta ne lähetettiin minulle Suomeen.Eli tullimaksu ei olekaan mikään automaatio, kuten kohuartikkelit valheellisesti väittävät.
Mistä ”automaatiosta” sinä puhut? Koska tullimaksu koskee tilauksia vain EU-alueen ulkopuolelta, niin tietenkään tullimaksua ei tule, jos tuote ei tule EU-alueen ulkopuolelta. Ei se, että joku keksii tavan kiertää jotakin sääntöä, poista sääntöä. -
Hassua kun tuo tavaraliikenne kulkee molempiin suuntiin. Itse asun Kiinassa (pussinperä, ei mikään hieno Epsanja), ja käyn silloin tällöin Suomessa sukuloimassa. (Tiedän, tiedän, mannertenväliset lennot ei ekologisimmasta päästä, mutta töiden vuoksi on asuminen, ja joskus täytyy päästä kotiin tai menee järki). No, oli miten oli, roudaan Suomesta lääkkeet, kosmetiikat, ja esim. lapselle alusvaatteet. Aika eri tavaraa kuin sikäläinen. Kaikkea ei tietysti voi, mutta ei jaksa päähäni mahtua, että joku ostaisi Kiinaroinaa, jos muuta on riittämiin tarjolla kuten onnellisilla, jotka saavat asua Euroopasaa.
-
Itseasiassa: Ei ne taida ihan noin nopeaa näkyä.
Tai sit vaan jääny jortikka pesemättä -
Ohuehko pupu🐇: Sama homma, ei ole valinnanvaraa, kun 99% eläkkeestä menee heti laskuihin ja ruokaan. Tuo Temu-hurskastelu ärsyttää pikkuhiljaa.
Ei ihme, että rahat on tiukilla kun pitää tilailla kaikenlaista krääsää. Mitä te muka tarvitsette jatkuvasti? -
Ohuehko pupu🐇: Luet itse uutisista pelkät otsikot.😂 Mitään luvattua tullimaksua ei tullut. Epäilen syyksi sitä että tilaamani tavarat oli kuljetettu Temun varastoon Eurooppaan, josta ne lähetettiin minulle Suomeen.Eli tullimaksu ei olekaan mikään automaatio, kuten kohuartikkelit valheellisesti väittävät.
Temu on kyllä joutunut maksamaan rojuistaan mahdolliset tullimaksut silloin, kun on niitä EU-varastoonsa on tuonut. Eivät he tietenkään sinulle ala kustannuksiaan erittelemään, mutta kyllä ne hinnoissa on kaikki mukana. Homman nimi olikin juuri se, että nyt tullimaksuja ei voi enää kiertää postittamalla krääsää Kiinasta yksi kerrallaan. -
just: Ei kai kenellekään voi tulla yllätyksenä, että Kiinan kokoiseen maahan ja talousalueeseen mahtuu niin asiallisia ja turvallisia tuotteita valmistavia yrityksiä kuin näitä pikamuotikrääsäputiikkejakin? Ei Tokmannin tuotteet tule Made in China -leimasta huolimatta mistään Sheinin hikipajalta.
No kyllä ne hikipajalta tulee, vaikka ei välttämättä samasta puljusta. Hyvin harva kiinalainen tehdas kestää eettistä tarkastelua työolouhteiden suhteen, etenkään mitä tulee tekstiilialaan. Ei auta vaikka tilaajana olisi Marimekko. -
Arkea pakeneva lihapiirakka: Temusta pakko tilata, kun Kelamasseilla ei Suomesta oikein osteta mitään mitä tarvitsee. Ja ei, en ole mikään toimeentulotuen asiakas vaan sairaseläkkeellä.
En tiedä sinun tarpeitasi, mutta itse olen kelamasseillakin saanut kyllä Suomesta ihan hyvin suurimman osan siitä, mitä tarvitsen. Ja olen jopa ihan toimeentulotuen asiakaskin. On se perkele, kun nykyään pitäisi arvonsa todistaa anonyyminäkin kertomalla, että minä sitten olen ansainnut nämä kelamassini ihan oikeasti. En ymmärrä miksi minun pitäisi nääntyä nälkään yhtään sen enempää kuin sairaseläkeläisen, jos niitä töitä ei vain kaikille ole. Olen hakenut kaikkia töitä, joita kykenen tekemään, mutta minkäs teet, kun puoli Suomea tunkee niihin samoihin työpaikkoihin. -
Naatti pussieläin: Toi kaikki tuotteet on valvottuja ja testattuja fraasi on paskaa. Lukemattomat kerrat on tuotteita vedetty markkinoilta jälkikäteen, kun ne ongelmat alkavat tulla ilmi. Ei niitä ennakkoon testata ja tutkita.
Niin, siis tämähän juuri on sitä valvontaa. Että niitä aina välillä tarkastetaan ja sitten vedetään pois, jos löydetään jotain. Temukrääsää ei valvo kukaan muu kuin satunnaiset toimittajat juttuja tehdessään ja sehän ei ole valvontaa.Olisihan se kiva, jos kaikki myytävä tavara olisi etukäteen testattua ja varmasti turvallista, mutta ymmärrän, että kävisi varmasti turhan hitaaksi ja kalliiksi. Se ei kuitenkaan tarkoita, että tämä nykyinen valvonta olisi huonoa tai olematonta. Se on miljoona kertaa parempaa kuin Temun "valvonta". -
Kutistunut kirahvi: Ettekä te somehysteriazombiet ikinä tuu oppimaan että noista kauppa-alustoista saa myös laadukasta tavaraa sen pas*an lisäks. On myös meitä, jotka ei tilaa pelkkiä euron muovimekkoja ja lastenvaatteita. Esim. niinkin pieni firma ku Xiaomi on siirtänyt oman globaalien markkinoiden verkkokaupan Aliexpressiin ja lopetti [...]
Tämähän on täysin eri asia. Yleisesti ottaen ihmiset puhuessaan temukrääsästä ja siitä, ettei noista kaupoista kannata tilata, tarkoittavat nimenomaan noita merkittömiä halpatuotteita, joiden sisältöä ei kukaan takaa. Sitä ei vaan vaivauduta puheessa eriyttämään, että muutamalla nettialustalla on sitten ihan valideja firmoja myymässä tuotteitaan, kun suurin osa siitä krääsästä on jotain ihan muuta.Aika harva myöskään tuomitsee ihan kaiken kiinaostelun, vaan nimenomaan sen turhan pakettirallin. Ihmiset on vuosikymmeniä tilailleet Kiinastakin eikä se ole ollut suurimmalle osalle mikään ongelma, kun pakettien määrä pysyi maltillisempana eli ihmiset eivät ostaneet pelkästä ostamisen ilosta. Silläkin on väliä mitä ostaa, vaikka ostaisikin krääsää. Vaatteet, lelut, ruokailuvälineet ja sähkölaitteet (pois lukien nyt nuo Xiaomit jne. Xiaomin varsi-imuri itseltänikin löytyy, joskin Suomesta ostettuna, kun eipä ollut kallis täälläkään ja takuukin toimii helpommin.) nyt ainakin kannattaisi ostaa jostain muualta. Jokin koristepatsas esim. ei ole turvallisuusriski. -
Keskiverto kultakala: Niin, siis tämähän juuri on sitä valvontaa. Että niitä aina välillä tarkastetaan ja sitten vedetään pois, jos löydetään jotain. Temukrääsää ei valvo kukaan muu kuin satunnaiset toimittajat juttuja tehdessään ja sehän ei ole valvontaa. Olisihan se kiva, jos kaikki myytävä tavara olisi etukäteen testattua ja varmasti [...]
Joo ja se CE-merkki eli oikeasti testatuissa on se oikea, mutta lähes samanlainen on myös "China Export" -merkki 🤯. On ne ketkuja. -
-
Mammutti: Nämä samastatehtaastaönnönnönnöö -tyypit ei tajua, että samassa tehtaassa voidaan tehdä erilaatuisia tuotteita. Nimim. olin töissä ruokatehtaassa, ja todellakin tehtaan omaan merkkiin käytettiin laadukkaampia aineksia kuin Pirkan samanlaiseen tuotteeseen.
No kyllä sitten varman Kiinassakin niin toimitaan, koska säkin keksit tällaisen tarinan. Ja koska sun tarinasi on täyttä potaskaa, niin vie vähän uskottavuutta kommentiltasi muutenkin. Tuo "täytyy täyttää EU-standardi" -huhukin on aika hauska.

Kommentti